Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki
Do They Know It's Christmas? (6:16)
BAND AID
Inicjatorem projektu o nazwie Band Aid był Bob Geldof, lider grupy The Boomtown Rats. Po obejrzeniu w telewizji reportażu o klęsce głodu w Somalii, zapragnął zorganizować jakąś akcję, dzięki której mógłby zebrać środki na pomoc dla głodujących mieszkańców tego kraju. Bob Geldof postanowił wykorzystać swoje kontakty i zaprosić najsłynniejszych wówczas wykonawców do wspólnego zaśpiewania charytatywnego utworu.
Chenko (6:21)
RED BOX
Tym właśnie utworem zespół Red Box zadebiutował na rynku w roku 1983. Wtedy piosenka ta nie stała się jeszcze hitem, zresztą i potem nigdzie poza Polską przebojem raczej nie była, nawet w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach Brytyjskich największym hitem Red Box pozostaje do dziś piosenka ,,Leon On Me (Ah-Li-Ayo), która w roku 1985 dotarła na tamtejszej liście przebojów do trzeciego miejsca.
Sunday Morning (6:32)
THE BOLSHOI
The Bolshoi to zespół, który istniał tylko przez 5 lat, a działalność zakończył w roku 1988. Wydał trzy płyty, bardzo dobrze przyjęte przez krytykę, ale niestety nie zrobił wielkiej kariery. Nagrał także czwartą płytę, ale tej już nie dał rady wydać. Leży ona gdzieś w archiwum firmy Beggars Banquet.
Sowing The Seeds Of Love (6:19)
TEARS FOR FEARS
Curt Smith mówi, że to jedna z najlepszych piosenek, jakie stworzył razem z Rolandem Orzabalem. Ta ,,beatlesowsko" brzmiąca epicka ballada stała się zresztą sporym hitem w roku 1989. Pochodzi ona z trzeciego albumu Tears For Fears" zatytułowanego ,,Seeds Of Love". Płyta ta powstawała w dużych mękach, a po jej wydaniu Roland Orzabal i Curt Smith rozstali się na wiele lat...
Still Loving You (6:27)
SCORPIONS
Piosenka o utraconej miłości ze znakomitą solówką gitarową Rudolpha Schenkera... Utwór ten skomponował właśnie Rudolph Schenker, a słowa napisał wokalista Klaus Meine, który na pomysł tego tekstu wpadł, spacerując sobie po zaśnieżonym polu. Po powrocie do domu zapisał słowa, które przyszły mu do głowy podczas tego nostalgicznego, zimowego spaceru. No i wyszedł z tego niezły przebój, szczególnie ukochany we Francji. Tamtejsze anegdoty mówią nawet, że piosenka ta przyczyniła się we Francji do wyżu demograficznego...
Mama (6:46)
GENESIS
,,Mama” to największy przebój Genesis w Wielkiej Brytanii. Singiel z tą piosenką dotarł do czwartego miejsca listy brytyjskiej. Żaden inny utwór Genesis nie był tam notowany wyżej, zatem zespół ten nigdy nie był w pierwszej trójce oficjalnej listy przebojów w swoim kraju! Znacznie lepiej było w Stanach Zjednoczonych – tam Genesis miał nawet przebój nr 1 ,,Invisible Touch”, a w pierwszej trójce amerykańskiej listy Billboardu notowane były jeszcze ,,In Too Deep” i ,,Tonight Tonight Tonight” (oba utwory na miejscu 3). Z kolei bardzo nisko notowana w USA była ,,Mama”. Singiel z tym utworem dotarł tylko do 73 miejsca listy Billboardu.
Dorosłe dzieci (7:20)
TURBO
W pewnym sensie piosenka ta stała się przekleństwem dla Turbo. To był hardrockowy zespół, chcący grać ostro i konkretnie, a tymczasem już na samym początku kariery zdarzył mu się przebój w postaci bardzo łagodnej ballady... Firma płytowa zaczęła wtedy naciskać na Turbo, aby grupa poszła dalej w takim właśnie lżejszym kierunku muzycznym. Oni początkowo nawet posłuchali tych wskazówek, obcięli włosy, ubrali się w kolorowe ciuszki i zaczęli grać – jak to po latach wspominał lider grupy Wojciech Hoffman – ,,niewiarygodne pierdoły".
Lucretia My Reflection (8:44)
THE SISTERS OF MERCY
To piosenka z drugiego albumu The Sisters Of Mercy ,,Floodland" (1987), zaliczanego przez niektóre magazyny muzyczne do grona najlepszych dzieł muzycznych lat 80. Tak naprawdę za nazwą The Sisters Of Mercy stała wtedy już tylko jedna osoba – Andrew Eldritch. Oficjalnie niby była w składzie także basistka Patricia Morrison, ale Eldritch powiedział potem, że nie brała ona udziału w nagraniach i została zatrudniona tylko do celów promocyjnych. Ona jednak temu zaprzeczała, twierdząc, że uczestniczyła w nagraniach.
The Bell (6:59)
MIKE OLDFIELD
Jednym z najsłynniejszych dzieł Mike’a Oldfielda są niewątpliwie ,,Tubular Bells” (Dzwony rurowe), wydane w roku 1973. To był zresztą debiutancki album tego wybitnego angielskiego twórcy. 19 lat potem, w 1992 roku Oldfield nagrał drugą część ,,Dzwonów rurowych”, a następnie w roku 1998 część trzecią. Krytycy muzyczni raczej niechętnie odnosili się do tych kontynuacji, ale cieszyły się one sporym zainteresowaniem.
Belfast Child (6:39)
SIMPLE MINDS
Piosenka ta bazuje na melodii ze starej folkowej pieśni irlandzkiej ,,She Moved Through The Fair”, której autor jest nieznany. Pieśń ta liczy sobie ponad 100 lat. Grupa Simple Minds napisała do niej własne słowa, a bezpośrednią inspiracją ku temu był krwawy zamach na protestantów, jaki IRA przeprowadziła w północno-irlandzkim mieście Enniskillen podczas obchodów Dnia Pamięci w 1987 roku (8 listopada). Bomba bojowników IRA zabiła tego dnia 12 osób. Dzień Pamięci to święto narodowe, w którym upamiętniane są ofiary wojen...
123