Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki » SZÓSTKA Z PLUSEM
Do They Know It's Christmas? (6:16)
BAND AID
Inicjatorem projektu o nazwie Band Aid był Bob Geldof, lider grupy The Boomtown Rats. Po obejrzeniu w telewizji reportażu o klęsce głodu w Somalii, zapragnął zorganizować jakąś akcję, dzięki której mógłby zebrać środki na pomoc dla głodujących mieszkańców tego kraju. Bob Geldof postanowił wykorzystać swoje kontakty i zaprosić najsłynniejszych wówczas wykonawców do wspólnego zaśpiewania charytatywnego utworu.
Producentem muzycznym tego nagrania miał być Trevor Horn, ale był wówczas zajęty i nie mógł w pełni poświęcić się temu projektowi. Udostępnił jednak za darmo na 24 godziny swoje studio nagraniowe w Londynie. Bob Geldof poprosił w zamian o współpracę lidera i wokalistę zespołu Ultravox, Midge’a Ure’a. To on zajął się produkcją muzyczną utworu. Bob Geldof napisał słowa, Midge Ure skomponował muzykę. Potem zaprosili do studia grono najpopularniejszych wówczas wykonawców brytyjskich i irlandzkich, bo wykonawców amerykańskich w tym projekcie było niewielu, tylko Kool & The Gang i Jody Watley. Amerykanie jako USA For Africa zrobili potem swój utwór dobroczynny ,,We Are The World”. To była niedziela 25 listopada 1984 roku. Z samego rana, około godziny 7, w londyńskim studiu zjawili się najpierw Midge Ure i Bob Geldof. Midge Ure przygotował już wcześniej część podkładów muzycznych w swoim własnym studiu nagraniowym. Po godzinie 9 w studiu zaczęli się pojawiać zaproszeni wykonawcy. Przybyło ich mnóstwo, same sławy. Nagrania trwały do wieczora, a potem Midge Ure z pomocą Trevora Horna miksował to wszystko aż do rana następnego dnia.
W ekspresowym tempie tłocznie produkowały tego singla i już 3 dni później, w czwartek 29 listopada trafił do sklepów. Rozchodził się błyskawicznie, stając się najlepiej sprzedającym się singlem wszech czasów w Wielkiej Brytanii. Dopiero 13 lat potem rekord ten pobił Elton John ze swoim singlem ,,Candle In The Wind 1997”, poświęconym księżnej Dianie. Efekty tej akcji przerosły oczekiwania Boba Geldofa. Sam się nie spodziewał, że inicjatywa spotka się z tak wielkim odzewem ze strony piosenkarzy i muzyków, którzy wzięli udział w nagraniu oraz fanów, którzy to nagranie kupili. Singiel z tym utworem od razu trafił na 1 miejsce listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii, rozchodząc się w nakładzie większym niż cała reszta singli z ówczesnego UK Top 40 razem wzięta. W pierwszym tygodniu sprzedaż sięgnęła miliona egzemplarzy. Singiel utrzymał się na 1 miejscu tej listy przez 5 tygodni i był hitem nr 1 podczas Gwiazdki roku 1984. Aktualnie ,,Do They Know It's Christmas" w rankingu najlepiej sprzedających się singli wszech czasów w Wielkiej Brytanii zajmuje drugie miejsce. Łączna sprzedaż przekroczyła na tamtejszym rynku 3,5 miliona egzemplarzy. Na gitarze zagrał tu Gary Kemp ze Spandau Ballet, na basie John Taylor z Duran Duran i Adam Clayton z grupy U2, na perkusji Phil Collins, na instrumentach klawiszowych Midge Ure z Ultravox, a wokalnie Paul Young, George Michael, Sting, Bono, Boy George, Simon Le Bon, Bananarama i wielu, wielu innych... Poniżej cały skład Band Aid wyszczególniony na okładce singla.
BAND AID: Adam Clayton (U2) Phil Collins (Genesis) Bob Geldof (The Boomtown Rats) Steve Norman (Spandau Ballet) Chris Cross (Ultravox) John Taylor (Duran Duran) Paul Young Tony Hadley (Spandau Ballet) Glenn Gregory (Heaven 17) Simon Le Bon (Duran Duran) Simon Crowe (The Boomtown Rats) Marilyn Keren Woodward (Bananarama) Martin Kemp (Spandau Ballet) Jody Watley (Shalamar) Bono (U2) Paul Weller (The Style Council) James "J.T." Taylor (Kool & The Gang) Peter Blake (projektant okładki) George Michael (Wham!) Midge Ure (Ultravox) Martyn Ware (Heaven 17) John Keeble (Spandau Ballet) Gary Kemp (Spandau Ballet) Roger Taylor (Duran Duran) Sarah Dallin (Bananarama) Siobhan Fahey (Bananarama) Pete Briquette (The Boomtown Rats) Francis Rossi (Status Quo) Robert 'Kool' Bell (Kool & the Gang) Dennis J.T. Thomas (Kool & the Gang) Andy Taylor (Duran Duran) Jon Moss (Culture Club) Sting Rick Parfitt (Status Quo) Nick Rhodes (Duran Duran) Johnny Fingers (The Boomtown Rats) David Bowie Boy George (Culture Club) Holly Johnson (Frankie Goes to Hollywood) Paul McCartney
W nagraniu udział wzięli także:
Stuart Adamson (Big Country)
Bruce Watson (Big Country)
Tony Butler (Big Country)
Mark Brzezicki (Big Country)