Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki

Urodzeni w Afryce

Afryka to miejsce narodzin wielu gwiazd muzyki rozrywkowej. Jedną z największych jest z pewnością Sade Adu, która przyszła na świat w Nigerii. Jej tata to Nigeryjczyk, mama - Angielka. Tata był wykładowcą ekonomii na uniwersytecie, mama pielęgniarką. Spotkali się w Londynie, gdzie on studiował. Po ślubie wyjechali do Nigerii i urodził się najpierw ich syn Banji, a potem córka, której nadano dwa imiona, angielskie Helen i nigeryjskie Folasade. To angielskie imię w ogóle się w Nigerii nie przyjęło. Wszyscy wołali na nią Sade, co było oczywiście zdrobniałym skrótem od drugiego imienia Folasade. Kiedy mała Sade miała 4 lata, jej rodzice się rozeszli i wtedy mama zabrała córkę i syna do Anglii.
Rodzice dzieciom

,,Isn’t She Lovely?", ,,Czyż nie jest cudowna?" - pyta w jednym ze swoich największych hitów Stevie Wonder. A cudowna jest jego córka Aisha. To jej poświęcona została ta piosenka. Nagrana została krótko po jej narodzinach. Dumny tata tak był szczęśliwy z powodu narodzin swojego pierwszego dziecka! Dziś Aisha to już całkiem duża dziewczynka, 36-letnia.
Z męskim imieniem w tytule

Piosenki z męskim imieniem w tytule... Jest ich wiele, tak jak inspiracji, które za tym stoją. Lady Gaga w swoim hicie ,,Alejandro" przywołuje nie tylko tytułowego Alejandro, ale też innych chłopców: Roberto i Fernando. Ten ostatni (jeśli ten sam, to 34 lata młodszy) był bohaterem słynnego hitu zespołu ABBA ,,Fernando". Grupa Coldplay ma w swoim dorobku piosenkę ,,Charlie Brown". Kim jest Charlie Brown? To postać z komiksu ,,Fistaszki", właściciel psa rasy beagle o imieniu Snoopy. Z kolei ,,Jimmy", o którym śpiewa M.I.A., to postać z bollywódzkiego filmu ,,Disco Dancer". M.I.A. przerobiła po prostu piosenkę z tego filmu, oryginalnie zatytułowaną ,,Jimmy Jimmy Jimmy Aaja".
Słuchać inaczej

Wiele piosenek odbieranych jest powszechnie inaczej niż zamierzyli to sobie ich twórcy. Wielki przebój The Police ,,Every Breath You Take" często traktowany jest jako utwór o wielkiej miłości. Niektóre młode pary wybierają nawet tę piosenkę na swój pierwszy taniec na weselu. A tymczasem, jak wyjaśnił Sting, słowa tego utworu odnoszą się bardziej do stalkingu i opisują takie emocje i zachowania jak zazdrość, inwigilacja i zaborczość.
Johnny Marr

Johnny Marr to jeden z najbardziej cenionych brytyjskich gitarzystów. To jego styl grania był w latach 90 wielką inspiracją dla zespołów britpopowych takich jak Oasis. To on założył grupę The Smiths, która cieszyła się tak wielką popularnością w latach 80. Wokalistą tej grupy był oczywiście Morrissey, ale bez Johnny'ego Marra nie byłoby The Smiths. Grupa ta rozpadła się zresztą, gdy panowie popadli ze sobą w konflikt.
Na szkocką nutę

Szkocja to ojczyzna bardzo wielu gwiazd popu i rocka. Z tego właśnie kraju pochodzą m.in. Sheena Easton, Edwyn Collins, Travis, Amy MacDonald, Texas, Jesus And Mary Chain, Simple Minds i Cocteau Twins. Także wokalistka Eurythmics, Annie Lennox jest Szkotką, podobnie jak wokalistka Garbage, Shirley Manson oraz wokalista Marillion, Fish. W Szkocji urodził się również Ray Wilson, śpiewający w zespołach Stiltskin i Genesis.
Europa w USA

Zadziwiająco rzadko zdarza się, aby na 1 miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił wykonawca z jakiegoś nieanglojęzycznego kraju europejskiego, nawet jeśli śpiewa po angielsku. W przeszłości udało się to między innymi Austriakowi Falco z utworem ,,Rock Me Amadeus”. Także norweskie trio a-ha umieściło jeden przebój, słynny kawałek ,,Take On Me”, na pozycji nr 1 gorącej setki Billboardu. Zdarzył się również w USA numer 1 w wykonaniu Greka i to instrumentalny przebój numer 1 ,,Chariots Of Fire" - to oczywiście robota Vangelisa. Także Czech, Jan Hammer, miał przebój numer 1 w USA i to także instrumentalny ,,Crockett’s Theme”, Temat Kroketa z serialu Miami Vice. Ale najwięcej na miejscu pierwszym w USA – jeśli chodzi o nieanglojęzyczne kraje europejskie – było Szwedów. Zaczęło się od grupy Blue Swede, potem ABBA, Roxette i Ace Of Base. Szczególnie dobrze radził sobie duet Roxette, który miał aż cztery przeboje numer 1 w USA : ,,The Look”, ,,Listen To Your Heart”, ,,It Must Have Been Love” i ,,Joyride” – to rekord w tej kategorii! W ostatnich latach najczęściej triumfowali jednak Hiszpanie, bo najpierw Los Del Rio, a potem Enrique Iglesias.
W muzycznym królestwie Norwegii...

Norwegia dostarcza światu sporo dobrej muzyki rozrywkowej. Najpopularniejszym zespołem z tego kraju, sprzedającym najwięcej płyt, było trio a-ha, nieistniejące już niestety od roku. Co prawda więcej tak dużych gwiazd jak a-ha w zasadzie nie przydarzyło się już Norwegii, ale raz na jakiś czas ktoś stamtąd trafia także na polskie playlisty radiowe, np. Maria Mena, Marit Larsen, Kings Of Convenience, Lene Marlin, Kurt Nilsen czy też Madcon.
DAVE STEWART
Kiedy współtworzył Eurythmics, odstępował oczywiście miejsce przy mikrofonie Annie Lennox, ale w roku 1990, gdy duet ten zawiesił działalność na jakiś czas, Dave Stewart założył zespół Spiritual Cowboys i zaczął z nim śpiewać. Ta grupa nie przetrwała jednak zbyt długo, zakończyła działalność po wydaniu drugiej płyty (1991), a najbardziej znany utwór z jej działalności to ,,Jack Talking" (1990).
Czeski ślad
- ,,Co widzisz, gdy oglądasz telewizję?", pyta ojciec swojego synka. - ,,Widzę Dynastię, Rambo, He-Mana", pada odpowiedź. - ,,A kim chciałbyś być w przyszłości?", dopytuje tata. - ,,Żołnierzem, strażakiem, policjantem, kowbojem, skoczkiem wzwyż, pilotem, ale przede wszystkim Twoim przyjacielem", dodaje synek.
12