Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki » GWIAZDA TYGODNIA
ROXETTE
Per Gessle i Marie Fredriksson poznali się już pod koniec lat 70, ale musiało upłynąć jeszcze sporo czasu, zanim ta dwójka utworzyła duet i odniosła światowy sukces. Oboje mieli wcześniej swoje własne zespoły, z tym że zespół Marie Fredriksson nie był tak popularny. Ona zaczęła odnosić sukcesy w Szwecji dopiero, gdy zaczęła śpiewać solo. Dla odmiany Per Gessle w tym czasie z powodzeniem liderował grupie Gyllene Tider, ale też wydawał płyty solowe.
Per Gessle koncentrował się jednak głównie na działalności zespołu Gyllene Tider. Próbował nawet przebić się z tą grupą poza granicami Szwecji. Znalazł się nawet wydawca, który chciał ten zespół wypromować w Stanach Zjednoczonych, ale uznał, że grupa ta ma słabą nazwę. Wówczas to Per Gessle przemianował Gyllene Tider na Roxette. Nazwę Roxette zaczerpnął od tytułu jednej z piosenek zespołu ,,Dr Feelgood”. Nie pomogło to jednak wtedy w planach podboju świata. To był rok 1984. Wtedy jeszcze Marie Fredriksson nie była członkiem tego na chwilę wymyślonego Roxette.
Per Gessle po nieudanej przygodzie w Stanach przywrócił swojej grupie nazwę Gyllene Tider i ruszył w kolejną udaną trasę koncertową po Szwecji, a potem wydał jeszcze płytę solową, aż wreszcie ktoś z firmy płytowej poradził mu, że powinien stworzyć duet z Marie Fredriksson. Ona wcześniej śpiewała już gościnnie u Pera Gessle w zespole Gyllene Tider, ale nigdy nie była jego oficjalnym członkiem. Była za to bardzo znaną i lubianą piosenkarką w Szwecji. Per Gessle uznał, że to dobry pomysł, aby spróbować stworzyć duet z Marie Fredriksson. Jak potem powiedział ,,ja miałem piosenki, ona miała głos”, więc razem mieliśmy wszystko co trzeba”. Per Gessle przypomniał sobie o nazwie Roxette i pod tą właśnie nazwą wspólnie ruszyli… Od razu wylansowali kilka hitów w Szwecji, ale za granicą popularność zdobyli dopiero 3 lata potem.
Ojcem chrzestnym międzynarodowego sukcesu Roxette okazał się amerykański student, który przyjechał na tzw. wymianę studencką do Szwecji. Tam poznał twórczość Roxette, no ale przede wszystkim zakochał się w piosence ,,The Look". Wracając do Stanów, zabrał więc ze sobą płytę ,,Look Sharp", na której ta piosenka się znajdowała, a po przyjeździe do Minneapolis przekazał te płytę stacji radiowej DWB, zachwalając swoją ulubioną piosenkę. No i ta właśnie stacja zaczęła grać ten utwór. Spodobał się on bardzo słuchaczom tego radia, więc także inne stacje zaczęły grać ,,The Look" i nagle Roxette mieli w Stanach przebój, nie wydając tam nawet swojej płyty! O fenomenie tym zaczęły powstawać w Stanach i Szwecji artykuły prasowe i reportaże telewizyjne. Oczywiście zaraz potem na rynku amerykańskim wydana została płyta Roxette ,,Look Sharp", rozpoczęła się profesjonalna promocja, no i stała się sensacja, bo piosenka ,,The Look" trafiła na 1 miejsce amerykańskiej listy Billboardu. Tego nikt się nie spodziewał. Niedługo potem piosenka ta trafiła także na pierwsze miejsce europejskiej, a następnie i australijskiej listy przebojów.
Potem posypały się kolejne hity. Każdy następny album przynosił serię przebojów. Aż nastąpił dramat… To było dokładnie 11 września 2002 roku. Marie Fredriksson zemdlała wtedy w łazience swojego domu i mocno się poobijała. Trafiła do szpitala a tam wykryto u niej guza mózgu. Po operacji, piosenkarka poddała się rehabilitacji i krok po kroku zaczęła dochodzić do sprawności. Ale na początku nie wyglądało to dobrze - Marie miała problem z mówieniem, a co dopiero ze śpiewaniem. Nie mogła czytać ani pisać. Na szczęście jednak rehabilitacja przynosiła pomału efekty, z tym że problemy z pisaniem i swobodnym czytaniem pozostały, dlatego Marie dosyć długo musi się uczyć tekstów nowych piosenek. No i na dodatek nie widzi na jedno oko.
Pierwsze nowe nagrania Roxette, w których zaśpiewała Marie pojawiły się po czterech latach od jej operacji, w 2006 roku, z okazji dwudziestolecia Roxette ukazała się specjalna kolekcja największych przebojów tego duetu i tam znalazły się te dwa całkiem nowe nagrania Roxette.

Przez następne lata Marie i Per nie kontynuowali jednak działalności jako Roxette, bo zajęli się swoimi solowymi nagraniami. Marie też dawała już radę nagrywać solowe płyty.
W roku 2009 Per i Marie znów powrócili jako Roxette. Najpierw pokazali się na koncertach, a w roku 2011 wydali nowy album zatytułowany ,,Charm School”. To był pierwszy album Roxette z całkowicie premierowymi piosenkami od ponad dziesięciu lat. Potem duet ruszył w wielką trasę koncertową. A koncertuje mnóstwo i gdziekolwiek się pojawi, bilety rozchodzą się doskonale. No a między tułaczką po lotniskach, halach koncertowych i hotelach całego świata znalazł jeszcze czas, by nagrać kolejną nową płytę!
Album zatytułowany „Travelling” ukaże się 26 marca. Będzie to muzyczna pocztówka, zawierająca 15 utworów - w większości nowych kompozycji, do tego kilka evergreenów oraz parę utworów, które z różnych względów nie ujrzały światła dziennego wcześniej. Na singlu płytę tę promuje piosenka ,,It's Possible".
 

Zobacz także

2012-06-22, godz. 08:44 GWIAZDA TYGODNIA 18 - 21 czerwca 2012 SAINT ETIENNE To zespół, który powstał 22 lata temu w Londynie, a nazywa się jak ... miasto we Francji. Grupę założyli panowie Bob Stanley i Pete Wiggs… » więcej 2012-06-13, godz. 01:08 GWIAZDA TYGODNIA 11 - 14 czerwca 2012 ALANIS MORISSETTEAlanis Morissette to wielokrotna laureatka nagród Grammy, artystka, której płyty pokryły się wielokrotną platyną na całym świecie. Urodziła… » więcej 2012-06-05, godz. 03:21 GWIAZDA TYGODNIA 4 - 7 czerwca 2012 ULTRAVOX Początki działalności tego zespołu sięgają połowy lat 70, ale popularność grupa Ultravox zdobyła dopiero na początku lat 80, po tym jak… » więcej 2012-04-26, godz. 02:56 GWIAZDA TYGODNIA 23 - 26 kwietnia 2012 MYSLOVITZ Kiedy w roku 1992 dwaj studenci, Artur Rojek i Wojtek Powaga, jeszcze bez braci Kuderskich, założyli w Mysłowicach, przy tamtejszym Młodzieżowym… » więcej 2012-04-26, godz. 02:48 GWIAZDA TYGODNIA 16 - 19 kwietnia 2012 SINEAD O'CONNORSinead O’Connor, kontrowersyjna Irlandka urodzona w roku 1966. Te szóstki chyba dosyć znamienne… Większość z nas kojarzy ją ze słynną… » więcej 2012-04-13, godz. 00:13 GWIAZDA TYGODNIA 10 - 12 kwietnia 2012 NICKELBACKTen zespół istnieje już od dobrych 15 lat, a nawet dłużej, bo Chad Kroger z kolegami grał już na początku lat 90 w zespole, który nazywał się… » więcej 2012-04-03, godz. 21:52 GWIAZDA TYGODNIA 2 - 5 kwietnia 2012 EVANESCENCE Evanescence to jedna z największych sensacji muzycznych roku 2003. Wtedy to ukazał się debiutancki album ,,Fallen", który do dziś kupiło ponad… » więcej 2012-03-29, godz. 22:03 GWIAZDA TYGODNIA 26 - 29 marca 2012 GARBAGEGrupę Garbage założył Butch Vig, słynny producent muzyczny, który wyprodukował między innymi legendarny album Nirvany ,,Never Mind”, a także… » więcej 2012-03-21, godz. 23:19 GWIAZDA TYGODNIA 19 - 22 marca 2012 KEANE Brytyjska grupa Keane istnieje już od ponad 10 lat i w Wielkiej Brytanii cieszy się dużą popularnością. Co prawda w tym czasie wydała tylko trzy… » więcej 2012-03-04, godz. 21:10 GWIAZDA TYGODNIA 27 lutego - 1 marca 2012 MARY J. BLIGE Królowa hip hop soulu, urodzona na Bronksie w Nowym Jorku. Miała 21 lat, kiedy na początku lat 90 zaczęła skutecznie rozpychać się na… » więcej
12345