Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki » GWIAZDA TYGODNIA
MYSLOVITZ
Kiedy w roku 1992 dwaj studenci, Artur Rojek i Wojtek Powaga, jeszcze bez braci Kuderskich, założyli w Mysłowicach, przy tamtejszym Młodzieżowym Domu Kultury, grupę, to dali jej na imię ,,The Freshmen”. To od tytułu amerykańskiego filmu, który w Polsce funkcjonował jako ,,Nowicjusz” (film z Marlonem Brando i Matthew Broderickiem w rolach głównych).
Bracia Jacek i Wojtek Kuderscy, tworzący sekcję rytmiczną, pojawili się w zespole The Freshmen bardzo szybko, jeszcze w roku 1992, zastępując Marcina Porczka i Rafała Cieślika. W ten sposób ukonstytuował się kwartet, który cztery lata później rozrośnie się do kwintetu, po tym, jak do zespołu dołączy Przemek Myszor, z tym że pierwsza płyta Myslovitz nagrana została jeszcze w czteroosobowym składzie. Ukazała się w roku 1995, po tym jak grupa wygrała Mokotowską Jesień Muzyczną i w nagrodę podpisała kontrakt płytowy.

Prawdziwy przełom w działalności Myslovitz nastąpił jednak dopiero w roku 1999, po wydaniu czwartej płyty ,,Miłość w czasach pop kultury". To był czas, gdy zespół Myslovitz był w bardzo poważnym konflikcie ze swoją ówczesną firmą płytową. Grupa miała pretensje do szefów firmy o ograniczanie wolności artystycznej i angażowanie Myslovitz w projekty, w których członkowie zespołu nie chcieli uczestniczyć. Nie podobało im się na przykład to, że piosenki Myslovitz wykorzystywane były w różnych, zdaniem zespołu ,,słabych” filmach, takich jak „Młode Wilki ½” czy ,,To my”. Firma miała też wpływać na zawartość płyt, szczególnie drugiej ,,Sun Machine”, na której zespół Myslovitz musiał zrezygnować z psychodelii i nagrać po prostu ,,zwykłe" piosenki. W efekcie znalazły się tam takie koszmarki jak np. ,,Z twarzą Marilyn Monroe”. Artur Rojek powiedział otwarcie w jednym z wywiadów, że nie podobały mu się piosenki na tym drugim albumie.

Przy czwartej płycie w roku 1999 napięcia były już ogromne. Przemek Myszor powiedział potem, że ,,wszystko im wtedy się usuwało spod nóg i byli przekonani, że to będzie ich ostatnia płyta w życiu”. A Artur Rojek myślał nawet o rezygnacji z grania i o powrocie do zawodu nauczyciela wychowania fizycznego. Demo płyty ,,Miłość w czasach popkultury” wcale nie przypadło szefom firmy płytowej do gustu, ale na szczęście zgodzili się wydać tę płytę. No i okazała się ona wielkim sukcesem! Krytycy muzyczni piali z zachwytu, a na szczyty list przebojów zaczęły trafiać kolejno takie hity z tego albumu jak ,,Długość dźwięku samotności”, ,,My” ,,Chłopcy” i ,,Dla ciebie”. Płyta sprzedała się w nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy, co dało jej wtedy status platyny. Był to trzeci najlepiej sprzedający się album w Polsce w roku 2000. Wtedy właśnie zespół Myslovitz awansował do ekstraklasy polskiej muzyki rozrywkowej i utrzymuje się w niej do dziś.

Myslovitz to zespół, który gra muzykę inspirowaną twórczością głównie brytyjskich grup rockowych, a szczególne uznanie muzycy Myslovitz mają dla grupy Radiohead, którą uznają za zespół wybitny. Jednak mimo to, że Myslovitz gra ,,po brytyjsku”, to jednak – i całe szczęście – Artur Rojek, wokalista Myslovitz śpiewa po polsku. Jak sam powiedział: ,,Nie ma zasadności śpiewania w Polsce po angielsku”.

Teksty to zresztą ważna i mocna strona Myslovitz. Kto je pisze? Aż trzech członków zespołu: Artur Rojek, Wojtek Powaga i Przemek Myszor. Na płytach wszystkie utwory podpisywane są jednak jako zespołowe dzieło Myslovitz, zatem nie ma możliwości zorientowania się, który z nich co napisał, ani też co skomponował. Cała piątka zawsze jest wpisywana jako autorzy słów i kompozytorzy.

Zespół wydał jak do tej pory 8 płyt. Ta ostatnia, zatytułowana ,,Happiness Is Easy”, ukazała się w roku 2006. Po tej płycie grupa postanowiła zrobić roczną przerwę w swojej działalności, a początkowo miała to być nawet przerwa dwuletnia! Na taki pomysł wpadł Artur Rojek i zakomunikował go kolegom. Nie byli oni wcale z tego powodu zadowoleni. Myśleli nawet, aby nagrać coś z nowym wokalistą... No ale przerwa stała się faktem, tak jak faktem jest też to, że zespół Myslovitz często przechodzi kryzysy. Artur Rojek mówi: ,,Tak naprawdę żyjemy od kryzysu do kryzysu, jak stare dobre małżeństwo... A jak je rozwiązujemy? Czasami gadamy, a czasami czekamy, aż wszystko przejdzie”.

,,Bliskimi kolegami to byliśmy we wczesnym okresie działalności zespołu. W ogóle jesteśmy bardzo różnymi ludźmi i każdy z nas ma swój świat poza zespołem” – dodaje Artur Rojek. No właśnie, każdy z muzyków znalazł sobie odskocznię poza Myslovitz. Artur Rojek w grupie Lenny Valentino, ale przede wszystkim realizuje się jako pomysłodawca i dyrektor artystyczny Off Festivalu. Wojtek Powaga i Przemek Myszor mają zespół o nazwie No!No!No! Wojtek Kuderski gra w zespole Penny Lane i jest radnym Mysłowic. A Jacek Kuderski nagrywa solo i koncertuje z grupą Kid A. Na szczęście działają też wciąż razem jako Myslovitz.

31 maja 2011 roku ukazał się nowy album Myslovitz zatytułowany ,,Nieważne jak wysoko jesteśmy...". Prace nad tym albumem trwały ponad rok. Pierwsza sesja odbyła się w Ustroniu na przełomie stycznia i lutego roku 2010 roku. W tym celu wynajęta została modernistyczna willa (obecnie Dom Architekta). Później prace przeniosły się do nowoczesnego studia w Lubrzy a następnie do Wrocławia do studia Fonoplastykon. Jak powiedzieli sami muzycy: „Jest to najbardziej płonny i twórczy czas w naszej karierze, skomponowaliśmy 18 utworów, z czego tylko część miała znaleźć się na albumie. Ku naszemu zaskoczeniu wszystkie piosenki okazały się na tyle ciekawe, że trudno było nam z jakąś się rozstać. Dlatego postanowiliśmy wydać dwie płyty rozłożone w czasie”.

Czy ta druga płyta jednak kiedykolwiek się ukaże? Bo oto 20 kwietnia 2012 roku na stronie internetowej Myslovitz pojawił się komunikat: ,,Zespół Myslovitz w składzie Artur Rojek, Wojciech Powaga, Jacek Kuderski, Wojciech Kuderski i Przemysław Myszor oświadcza zgodnie, że postanowił zakończyć współpracę w dotychczasowym składzie. Wojciech Powaga, Jacek Kuderski, Wojciech Kuderski i Przemysław Myszor będą występować dalej pod nazwą MYSLOVITZ z nowym wokalistą. Artur Rojek będzie kontynuował działalność indywidualnie z innymi muzykami". Nowym wokalistą zespołu Myslovitz został Michał Kowalonek, śpiewający dotąd w grupie Snowman.
 

Zobacz także

2012-06-22, godz. 08:44 GWIAZDA TYGODNIA 18 - 21 czerwca 2012 SAINT ETIENNE To zespół, który powstał 22 lata temu w Londynie, a nazywa się jak ... miasto we Francji. Grupę założyli panowie Bob Stanley i Pete Wiggs… » więcej 2012-06-13, godz. 01:08 GWIAZDA TYGODNIA 11 - 14 czerwca 2012 ALANIS MORISSETTEAlanis Morissette to wielokrotna laureatka nagród Grammy, artystka, której płyty pokryły się wielokrotną platyną na całym świecie. Urodziła… » więcej 2012-06-05, godz. 03:21 GWIAZDA TYGODNIA 4 - 7 czerwca 2012 ULTRAVOX Początki działalności tego zespołu sięgają połowy lat 70, ale popularność grupa Ultravox zdobyła dopiero na początku lat 80, po tym jak… » więcej 2012-04-26, godz. 02:48 GWIAZDA TYGODNIA 16 - 19 kwietnia 2012 SINEAD O'CONNORSinead O’Connor, kontrowersyjna Irlandka urodzona w roku 1966. Te szóstki chyba dosyć znamienne… Większość z nas kojarzy ją ze słynną… » więcej 2012-04-13, godz. 00:13 GWIAZDA TYGODNIA 10 - 12 kwietnia 2012 NICKELBACKTen zespół istnieje już od dobrych 15 lat, a nawet dłużej, bo Chad Kroger z kolegami grał już na początku lat 90 w zespole, który nazywał się… » więcej 2012-04-03, godz. 21:52 GWIAZDA TYGODNIA 2 - 5 kwietnia 2012 EVANESCENCE Evanescence to jedna z największych sensacji muzycznych roku 2003. Wtedy to ukazał się debiutancki album ,,Fallen", który do dziś kupiło ponad… » więcej 2012-03-29, godz. 22:03 GWIAZDA TYGODNIA 26 - 29 marca 2012 GARBAGEGrupę Garbage założył Butch Vig, słynny producent muzyczny, który wyprodukował między innymi legendarny album Nirvany ,,Never Mind”, a także… » więcej 2012-03-21, godz. 23:19 GWIAZDA TYGODNIA 19 - 22 marca 2012 KEANE Brytyjska grupa Keane istnieje już od ponad 10 lat i w Wielkiej Brytanii cieszy się dużą popularnością. Co prawda w tym czasie wydała tylko trzy… » więcej 2012-03-13, godz. 00:07 GWIAZDA TYGODNIA 12 - 15 marca 2012 ROXETTE Per Gessle i Marie Fredriksson poznali się już pod koniec lat 70, ale musiało upłynąć jeszcze sporo czasu, zanim ta dwójka utworzyła duet i… » więcej 2012-03-04, godz. 21:10 GWIAZDA TYGODNIA 27 lutego - 1 marca 2012 MARY J. BLIGE Królowa hip hop soulu, urodzona na Bronksie w Nowym Jorku. Miała 21 lat, kiedy na początku lat 90 zaczęła skutecznie rozpychać się na… » więcej
12345