Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki » ZAGRYWKI Z MOTYWEM

Urodzeni w Afryce

Afryka to miejsce narodzin wielu gwiazd muzyki rozrywkowej. Jedną z największych jest z pewnością Sade Adu, która przyszła na świat w Nigerii. Jej tata to Nigeryjczyk, mama - Angielka. Tata był wykładowcą ekonomii na uniwersytecie, mama pielęgniarką. Spotkali się w Londynie, gdzie on studiował. Po ślubie wyjechali do Nigerii i urodził się najpierw ich syn Banji, a potem córka, której nadano dwa imiona, angielskie Helen i nigeryjskie Folasade. To angielskie imię w ogóle się w Nigerii nie przyjęło. Wszyscy wołali na nią Sade, co było oczywiście zdrobniałym skrótem od drugiego imienia Folasade. Kiedy mała Sade miała 4 lata, jej rodzice się rozeszli i wtedy mama zabrała córkę i syna do Anglii.
W Ghanie jako Kwame Abrokwa urodził się Nana, znany z takich przebojów jak ,,Lonely", ,,Darkman" i ,,Dreams". Gdy miał 10 lat wyemigrował z mamą do Niemiec. Tam zainteresował się muzyką, został didżejem, potem także raperem. Jego kariera ruszyła z miejsca, gdy poznał Toniego Cotturę z grupy Fun Factory. Toni wziął Nanę pod swoje skrzydła, został jego menedżerem oraz producentem muzycznym i pomógł odnieść wielki sukces na listach przebojów w latach 90.
Także w latach 90 wielką popularnością cieszył się pewien niedoszły dentysta, który stał się gwiazdą popu, mimo że nie miał żadnych tradycji muzycznych w rodzinie, nie chodził do szkoły muzycznej i nawet nie marzył o tym za bardzo, żeby śpiewać. Urodził się w Nigerii jako Alban Nwapa. Kiedy miał 23 lata pojechał do Szwecji odwiedzić wujka, który pracował w ambasadzie Nigerii w Sztokholmie. Szwecja bardzo mu się spodobała, postanowił tam zostać. Zaczął studia medyczne, chciał być dentystą. Potrzebował jednak pieniędzy na edukację, więc wieczorami zarabiał jako didżej w dyskotekach. Tam zauważył go producent muzyczny Denniz Pop, który zaproponował, by razem coś nagrali. W ten sposób powstała piosenka ,,Hello Africa", która niespodziewanie stała się wielkim hitem i nagle Dr. Alban został gwiazdą.
Z Afryki, a konkretnie z Tunezji pochodzi też F.R. David. Urodził się 66 lat temu w mieście Menzel Bourguiba jako Robert Fitoussi. Bardzo szybko wyemigrował do Francji i tam właśnie już pod koniec lat sześćdziesiątych zaczął działać w biznesie muzycznym. Pracował nawet jako basista i wokalista u Vangelisa! W roku 1973 zaśpiewał i zagrał na gitarze basowej na jednej z pierwszych płyt Vangelisa, zatytułowanej ,,Earth". Karierę solową zrobił dzięki piosence ,,Words", która była wielkim hitem na całym świecie w roku 1982.
Także w Afryce, na Zanzibarze, pięknej wyspie u wybrzeży Tanzanii urodził się Freddie Mercury czyli Farrokh Bulsara. W jego żyłach nie ma jednak afrykańskiej krwi, bo jego rodzice to przybysze z Indii, którzy przyjechali na Zanzibar do pracy w brytyjskim konsulacie i dlatego mały Freddie urodził się na Zanzibarze i tam spędził swoje dzieciństwo.

Z Afryki pochodzi jeszcze wielu innych znanych wykonawców chociażby Youssou N’Dour z Senegalu, czy Rozalla z Zambii.
 

Zobacz także

2013-02-11, godz. 18:01 ZAGRYWKI Z MOTYWEM 9 lutego 2013 Rodzice dzieciom ,,Isn’t She Lovely?", ,,Czyż nie jest cudowna?" - pyta w jednym ze swoich największych hitów Stevie Wonder. A cudowna jest jego córka… » więcej 2013-02-05, godz. 22:28 ZAGRYWKI Z MOTYWEM 2 lutego 2013 Z męskim imieniem w tytule Piosenki z męskim imieniem w tytule... Jest ich wiele, tak jak inspiracji, które za tym stoją. Lady Gaga w swoim hicie ,,Alejandro"… » więcej 2013-01-30, godz. 10:11 ZAGRYWKI Z MOTYWEM 26 stycznia 2013 Słuchać inaczej Wiele piosenek odbieranych jest powszechnie inaczej niż zamierzyli to sobie ich twórcy. Wielki przebój The Police ,,Every Breath You Take"… » więcej 2013-01-21, godz. 19:01 ZAGRYWKI Z MOTYWEM 19 stycznia 2013 Johnny Marr Johnny Marr to jeden z najbardziej cenionych brytyjskich gitarzystów. To jego styl grania był w latach 90 wielką inspiracją dla zespołów… » więcej 2013-01-14, godz. 21:19 ZAGRYWKI Z MOTYWEM 12 stycznia 2013 Na szkocką nutę Szkocja to ojczyzna bardzo wielu gwiazd popu i rocka. Z tego właśnie kraju pochodzą m.in. Sheena Easton, Edwyn Collins, Travis, Amy MacDonald… » więcej 2013-01-08, godz. 11:39 ZAGRYWKI Z MOTYWEM 5 stycznia 2013 Europa w USA Zadziwiająco rzadko zdarza się, aby na 1 miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił wykonawca z jakiegoś nieanglojęzycznego kraju europejskiego… » więcej 2011-12-28, godz. 22:13 ZAGRYWKI Z MOTYWEM 28 grudnia 2011 W muzycznym królestwie Norwegii...Norwegia dostarcza światu sporo dobrej muzyki rozrywkowej. Najpopularniejszym zespołem z tego kraju, sprzedającym najwięcej… » więcej 2011-12-22, godz. 21:26 ZAGRYWKI Z MOTYWEM 21 grudnia 2011 DAVE STEWART Kiedy współtworzył Eurythmics, odstępował oczywiście miejsce przy mikrofonie Annie Lennox, ale w roku 1990, gdy duet ten zawiesił działalność… » więcej 2011-12-20, godz. 23:06 ZAGRYWKI Z MOTYWEM 20 grudnia 2011 Czeski ślad - ,,Co widzisz, gdy oglądasz telewizję?", pyta ojciec swojego synka. - ,,Widzę Dynastię, Rambo, He-Mana", pada odpowiedź. - ,,A kim chciałbyś… » więcej 2011-12-18, godz. 15:46 ZAGRYWKI Z MOTYWEM 15 grudnia 2011 Piosenki ,,kryminalne" Ten rok przyniósł dwa spore przeboje o tematyce kryminalnej. Szczególnie duży sukces odniosła Rihanna z utworem ,,Man Down". Młoda… » więcej
12