Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Blade Runner
Blade Runner
Polski sklep GOG.com znowu zaskoczył. Na początku 2019 roku udostępnił sprzedaż pierwszej części Diablo. Wcześniej nie było takiej możliwości. W grudniu ubiegłego roku sklep pozwolił zadebiutować w sieci grze Blade Runner. Od premiery tego tytułu mijają 22 lata. Gra nawiązuje do kultowego filmu Ridleya Scotta. Co ciekawe, akcja Blade Runnera rozgrywa się w listopadzie 2019 roku. Wyobraźcie sobie, że dla twórców historii (filmu i gry), 2019 rok był całkiem odległym terminem. W tym momencie - jeżeli pamiętacie debiut Blade Runnera - możecie poczuć się staro...

Grę do recenzji dostaliśmy od sklepu internetowego GOG.com
GIERMASZ-Recenzja Blade Runner

Film powstał w 1982 roku. W grze wcielamy się w detektywa Raya McCoya. Jego głównym zadaniem jest odnalezienie ludzkich klonów. Jak czytamy w krótkim wprowadzeniu: "We wczesnej fazie XXI wieku, firma The Tyrell Corporation przeszła do głównej fazy produkcji robotów identycznych jak ludzie - nazywanych Replikantami. Te używane były do kolonizowania innych planet. Wreszcie klony zostały zdelegalizowane na ziemi pod karą śmierci. Powstały również specjalne policyjne oddziały do ich ścigania, tytułowi Blade Runnerzy".

Do tej pory odpalenie gry - nawet, jeżeli ktoś posiada oryginał - graniczyło z cudem. Teraz dzięki platformie "Good Old Games" problemy znikają. I tyle, jeżeli chodzi o ekscytację powrotem takiego hitu, jakim jest Blade Runner. Gra w 2020 roku wygląda po prostu brzydko. Wiadomo, że nie można było się spodziewać cudów, ale jednak porównań nie może zabraknąć. Ja, aż tak nie przejmuje się grafiką - ważne, żeby historia była wciągająca - a w Blade Runnerze jest i to bardzo. Wciąga na godziny.

W tytule odwiedzamy ponad 100 interaktywnych miejsc - wszystkie wzorowane na opowieści Ridleya Scotta. Gra oprócz części detektywistycznej stawia przed nami również dylematy moralne, jakie ma główny bohater, czyli detektyw Ray McCoy.

Nasz detektyw rozwiązuje różne zagadki, rozmawia również z innymi ludźmi - mówiąc krócej prowadzi śledztwo. Świat w 2019 roku, w wizji twórców gry, wygląda dość mrocznie. Poza tym, wszędzie panuje jeden wielki bałagan.

Pierwszą sprawą McCoya jest włamanie do luksusowego sklepu zoologicznego. Jak się okazuje, za napadem stoi grupa Replikantów, a sprawa jest dużo poważniejsza. Autorzy nie stworzyli "kropka w kropkę" historii z filmu Ridleya Scotta, ale podczas dialogów możemy usłyszeć o filmowych postaciach. Produkcja bywa nieprzewidywalna - zabicie przypadkowego przechodnia, mogło spowodować wylądowanie głównego bohatera za kratkami, bądź zmianą zakończenia. Gra losowała, którzy jej bohaterowie są ludźmi a którzy androidami - więc za każdym razem rozgrywka przebiega zupełnie inaczej.

Powrót do Blade Runnera - świetnie, ALE - no właśnie, mam parę uwag. W oryginale nie było napisów, to udało się naprawić w wersji która jest do pobrania w sklepie GOG.com. W grze czasami trzeba analizować zdjęcia. Przeglądamy fotografie i zaznaczamy obszary, którym chcemy się przyjrzeć. Zebrane poszlaki zapisują się w naszym dzienniku. Niestety - gra w ogóle nie podpowiada, czy czasami czegoś nie przeoczyliśmy.

Na platformie FGOG.com Blade Runner kosztuje 35 złotych - myślę, że to całkiem trafiona cena. Nie będzie wam bardzo szkoda, jeżeli Wam się nie spodoba. Jednocześnie, to świetna okazja, jeżeli chcecie przeżyć tę historię jeszcze raz.
 

Zobacz także

2020-09-26, godz. 06:00 Captain Tsubasa: Rise of New Champions [PS4] Kilkadziesiąt lat temu głównie męska część dzieciaków z wypiekami na twarzy siadała do telewizorów, by na kanale Polonia 1 oglądać zmagania niesamowitych… » więcej 2020-09-26, godz. 06:00 13 Sentinels: Aegis Rim [PS4] Naprawdę się nie spodziewałem... To znaczy: pojawiające się w zagranicznych mediach zachwyty odnotowałem, miałem też w pamięci jak dobrze bawiłem się… » więcej 2020-09-26, godz. 06:00 Super Mario 3D All-Stars [Switch] Co może być lepsze od Super Mario Odyssey na Nintendo Switch? Pewnie nic, bo obok Luigi's Mansion to najlepsza gra z motywem znanych na całym świecie hydraulików… » więcej 2020-09-19, godz. 06:00 eFootball PES 2021 Season Update [PS4] Tegoroczna odsłona mojej ulubionej serii gier piłkarskich jest wyjątkowa. Dlaczego? Bo nie jest to pełnoprawna, nowa odsłona, w pełnej cenie, z wieloma nowościami… » więcej 2020-09-19, godz. 06:00 Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning [PS4] Nie było tu niczego, co by mnie szczególnie przyciągnęło. Z drugiej strony - nie doświadczyłem też niczego, co by mnie jakoś specjalnie zniechęciło… » więcej 2020-09-19, godz. 06:00 Final Fantasy Crystal Chronicles: Remastered Edition [PS4] Gdy złowroga Miazma spowija krainę, jedyną nadzieją są kryształy Myrrh, chroniące miasta i wioski. Problem w tym, że o taki kryształ trzeba dbać i raz… » więcej 2020-09-19, godz. 06:00 Commandos 2 & Praetorians: HD Remaster Double Pack [PS4] Na konsole PlayStation 4 trafił zestaw remasterów: Commandos 2 oraz Praetorians. Zawsze przed takimi eksperymentami przy konwersji gier z PC na konsole zastanawiam… » więcej 2020-09-12, godz. 06:00 NBA 2K21 [PS4] Nowe NBA od 2KSports to poprzednia odsłona z nowymi strojami i zawodnikami - powiedzą hejterzy. Nie do końca, ponieważ w 2K21 mamy kilka nowości. Nie są… » więcej 2020-09-12, godz. 06:00 Marvel's Avengers [PS4] Nie jest tak najgorzej... Obawy przed premierą Marvel's Avengers były spore - gracze - w tym trochę ja - kręcili nieco nosem po tym, jak dostali do ogrywania… » więcej 2020-09-12, godz. 06:00 Immortal Realms: Vampire Wars [Switch] W krainie fantasy zwanej Nemire wampirze rody żyją w symbiozie z ludźmi. Czyli za daninę z krwi śmiertelnicy mogą egzystować u boku swoich panów. A nawet… » więcej
12345