Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered
Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered
Po blisko 11 latach powraca Call of Duty: Modern Warfare 2, jedna z najlepiej ocenianych gier tej serii. Activision postanowiło jednak, że remaster będzie zawierał tylko kampanię dla pojedynczego gracza i tym samym wycieli tryby multiplayer i kooperacyjny Spec Ops. Ale to nadal jeden z najlepszych CoDów, z wciągającym scenariuszem, wielką dynamiką walk, różnorodnością zadań i jedną z najbardziej kontrowersyjnych misji w historii gier wideo. A do tego z poprawioną do dzisiejszych standardów grafiką.

Grę do recenzji dostaliśmy od agencji Kool Things.
GIERMASZ-Recenzja Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered

Miałem okazję grać w 2009 roku w oryginalne Call of Duty: Modern Warfare 2 i już wtedy gra robiła ogromne wrażenie. Doceniali ją także dziennikarze i krytycy, bo średnia ocen 91 punktów na 100 z kilkuset recenzji nawet dziś robi wrażenie. Przypomnę, że mamy do czynienia ze "zwykłą" strzelaniną. Co więcej, produkcja otrzymała także Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA, a przecież jest to odpowiednik amerykańskich Oscarów. Obok Call of Duty 4: Modern Warfare, jest to najbardziej ceniona i najwyżej oceniana produkcja z serii. Dobra, tyle tytułem nakreślenia jej znaczenia w historii gier.

Wydanie odświeżonej wersji tylko kampanii dla pojedynczego gracza, jest dla mnie zrozumiałe. Aktualnie gracze bawią się po sieci w Call of Duty: Modern Warfare z 2019 roku oraz niedawno wypuszczone, darmowe Call of Duty: Warzone. Szkoda tylko misji Spec Ops, ale lepsza sama kampania niż nic. Gra trafiła z miesięczną ekskluzywnością wyłącznie na PlayStation 4, a pod koniec kwietnia wyjdzie także na PC i Xboksie One.

Jak już mówiłem na wstępie, jedyną różnicą od oryginału, jest ulepszona grafika, co rzuca się w oczy od samego początku zabawy. Gra wygląda świetnie i widać, że twórcy portu ze studia Beenox przyłożyli się do swojej pracy. Podbita do 4K rozdzielczość, poprawione tekstury i efekty, a do tego wsparcie HDR i pełne 60 klatek płynności gry. Jeśli ktoś nie miał styczności z pierwowzorem z 2009 roku, może nawet nie zauważyć, że jest to odświeżona wersja starego hitu. Jednym słowem: świetna robota.

A kampania w Call of Duty: Modern Warfare 2 to mistrzostwo świata. Nie wiem, czy którakolwiek gra z serii może się z nią równać. No może Call of Duty 4: Modern Warfare. Siły ultranacjonalistyczne zdobyły władzę w ogarniętej wojną domową Rosji i jest to początek wielu tragicznych wydarzeń. A najważniejsze jest to pierwsze, będące iskrą dla pozostałych. Jest nią bardzo kontrowersyjna misja pod tytułem "Ano słowa po rosyjsku", gdzie gracz jako działający pod przykrywką agent CIA, bierze udział w zamachu terrorystycznym na moskiewskie lotnisko. Choć podejrzenia padają wprost na USA, to odpowiadają za niego Rosjanie, którzy aranżując masowy mord, chcą uzasadnić swój plan inwazji na Stany Zjednoczone. Tak jak w oryginale, gracz może pominąć tę misję, a na samym początku gry jest ostrzegany o jej obecności. Warto wspomnieć, że zawartość ta została usunięta z rosyjskiego wydania produkcji. Wracając do scenariusza, armia amerykańska odpiera zmasowany atak, a specjalna jednostka Task Force 141 dostaje zadanie wytropienia przywódcy terrorystów, Władimira Makarowa. Konstrukcja historii jest zachowana i gracz co chwilę rzucany jest w różne rejony świata, a to walcząc z terrorystami, a to odpierając ataki armii rosyjskiej. Tu nie ma jednego bohatera, a działania wojenne przenoszą scenariusz do Afganistanu, Brazylii, USA i Rosji. A wszystko na maksymalnej intensywności.

Jest to świetny, stary Call of Duty: Modern Warfare 2, ale z ulepszoną oprawą i wciąż wciągającą historią. Ze względu na to, że produkcja zawiera tylko kampanię dla pojedynczego gracza, obniżono cenę gry. Ale czy 99 złotych jest odpowiednie za 5-6 godzin zabawy? Oczywiście można później zbierać wszystkie znajdzki, dzięki czemu odblokowuje się różne możliwości modyfikacji rozgrywki. Zastąpienie głów przeciwników ananasami to fajna forma żartu, ale np. upuszczany przez zastrzelonego przeciwnika granat może znacznie ułatwić zabawę. Gra na pewno nie osiągnie rekordów pierwowzoru, przy którym olbrzymie znaczenie miały rozgrywki sieciowe, których tu nie ma. W 2009 roku w dobę od premiery tylko w Ameryce i Wielkiej Brytanii sprzedało się łącznie blisko 5 milionów kopii. Ostatnie dane pochodzą z 2013 roku, gdzie pada liczba prawie 23 milionów sprzedanych egzemplarzy gry. Gigantyczny sukces.

Ja w Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered bawiłem się świetnie, ale mając wydać 99 zł, mocno bym się zastanawiał. No chyba, że ktoś jest fanem serii, wtedy cena i moja recenzja nie ma żadnego znaczenia. W końcu to remaster chyba najlepszej części całej serii.
 

Zobacz także

2020-09-26, godz. 06:00 Captain Tsubasa: Rise of New Champions [PS4] Kilkadziesiąt lat temu głównie męska część dzieciaków z wypiekami na twarzy siadała do telewizorów, by na kanale Polonia 1 oglądać zmagania niesamowitych… » więcej 2020-09-26, godz. 06:00 13 Sentinels: Aegis Rim [PS4] Naprawdę się nie spodziewałem... To znaczy: pojawiające się w zagranicznych mediach zachwyty odnotowałem, miałem też w pamięci jak dobrze bawiłem się… » więcej 2020-09-26, godz. 06:00 Super Mario 3D All-Stars [Switch] Co może być lepsze od Super Mario Odyssey na Nintendo Switch? Pewnie nic, bo obok Luigi's Mansion to najlepsza gra z motywem znanych na całym świecie hydraulików… » więcej 2020-09-19, godz. 06:00 eFootball PES 2021 Season Update [PS4] Tegoroczna odsłona mojej ulubionej serii gier piłkarskich jest wyjątkowa. Dlaczego? Bo nie jest to pełnoprawna, nowa odsłona, w pełnej cenie, z wieloma nowościami… » więcej 2020-09-19, godz. 06:00 Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning [PS4] Nie było tu niczego, co by mnie szczególnie przyciągnęło. Z drugiej strony - nie doświadczyłem też niczego, co by mnie jakoś specjalnie zniechęciło… » więcej 2020-09-19, godz. 06:00 Final Fantasy Crystal Chronicles: Remastered Edition [PS4] Gdy złowroga Miazma spowija krainę, jedyną nadzieją są kryształy Myrrh, chroniące miasta i wioski. Problem w tym, że o taki kryształ trzeba dbać i raz… » więcej 2020-09-19, godz. 06:00 Commandos 2 & Praetorians: HD Remaster Double Pack [PS4] Na konsole PlayStation 4 trafił zestaw remasterów: Commandos 2 oraz Praetorians. Zawsze przed takimi eksperymentami przy konwersji gier z PC na konsole zastanawiam… » więcej 2020-09-12, godz. 06:00 NBA 2K21 [PS4] Nowe NBA od 2KSports to poprzednia odsłona z nowymi strojami i zawodnikami - powiedzą hejterzy. Nie do końca, ponieważ w 2K21 mamy kilka nowości. Nie są… » więcej 2020-09-12, godz. 06:00 Marvel's Avengers [PS4] Nie jest tak najgorzej... Obawy przed premierą Marvel's Avengers były spore - gracze - w tym trochę ja - kręcili nieco nosem po tym, jak dostali do ogrywania… » więcej 2020-09-12, godz. 06:00 Immortal Realms: Vampire Wars [Switch] W krainie fantasy zwanej Nemire wampirze rody żyją w symbiozie z ludźmi. Czyli za daninę z krwi śmiertelnicy mogą egzystować u boku swoich panów. A nawet… » więcej
12345