Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Commandos 2 & Praetorians: HD Remaster Double Pack
Commandos 2 & Praetorians: HD Remaster Double Pack
Na konsole PlayStation 4 trafił zestaw remasterów: Commandos 2 oraz Praetorians. Zawsze przed takimi eksperymentami przy konwersji gier z PC na konsole zastanawiam się przede wszystkim, jak to będzie ze sterowaniem? Wiadomo nie od dzisiaj, że jest zgoła inne na obu wymienionych wcześniej platformach. Produkcje pojawiły się kolejno w 2001 i 2003 roku i w tamtym czasie zyskały spore uznanie. Co dla niektórych wydaje się całkiem niedawnym wspomnieniem, dla technologii oraz dla branży gier jest przepaścią bo od premier tych gier minęło 19 oraz 17 lat. Czy druga część Commandosa i Praetorians odnajdą się w świecie gier ekscytujących, cieszących oko oraz dostarczających ciekawą fabułę? O tym przekonacie się w tej recenzji.

Gry do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Koch Media Poland.
GIERMASZ-Recenzja Commandos 2 & Praetorians: HD Remaster Double Pack

Zacznijmy może od Commandosa 2. To gra taktyczna, w której sterujemy tytułowymi komandosami. Każdy z nich posiada rzecz jasna różne umiejętności oraz specjalizacje. Mamy więc sapera, który obsługuje materiały wybuchowe, człowieka od cichej eliminacji przeciwników oraz szpiega, który przygotowuje różne maskarady. Do dyspozycji jest również pies, który potrafi skutecznie odwrócić uwagę przeciwników. Sęk w tym, żeby sposobem eliminować kolejnych wrogów i zwracać uwagę na mocno ograniczone wyposażenie.

Największym zarzutem wobec drugiej części "komandosów" jest fakt, że brakuje tutaj przemyślanego sterowania. Twórcy mogli dodać również na PS4 opcję włączenia kursora. Wówczas dokładniej mógłbym zdecydować o tym, co moi bohaterowie mają w danej chwili zrobić. Namierzanie przeciwników działa fatalnie. Przebrnięcie przez kilka pierwszych misji kosztowało mnie mnóstwo nerwów a później wcale nie było lepiej. Reszta załogi chodzi za zaznaczonym przez nas komandosem. Bardzo często jednak nie miałem możliwości zareagować na tyle szybko, żeby ktoś odpowiednio się schował i wrogowie wykrywali cały zespół.

Co więcej, kilkanaście razy wyrzuciło mnie z gry z błędem i musiałem dany etap rozpoczynać od początku. Dramat. Ogólnie rzecz biorąc Commandos 2 to gra, która robiła wrażenie na początku XXI wieku. Teraz, graficznie wygląda całkiem nieźle - poprawiono rozdzielczość i dodano nowe zdjęcia dla głównych bohaterów. Gra potrafiła mnie zainteresować - szybko jednak sprowadzała mnie na ziemię błędami które zamykały aplikację lub bugami związanymi z przemieszczaniem głównych bohaterów po mapie.

Drugą grą z zestawu są Pretorianie. Tutaj pozytywów jest nieco więcej, ponieważ ta strategia czasu rzeczywistego pięknie przypomina stare, dobre gry gatunku. W Praetorians nie zbieramy żadnych zasobów a jedynie odbijamy wioski z rąk wrogów. To w nich możemy zwiększać liczebność naszej armii i ruszać na kolejne pojedynki. Oprócz samych "rzeźników", którzy będą wycinać w pień wrogów - możemy także użyć pomocy sanitariuszy i zwiadowców. Każda jednostka ma rzecz jasna swoje umiejętności oraz atrybuty.

Wracając do tak kluczowego w tym gatunku sterowania, to jestem pozytywnie zaskoczony. Nie jest to oczywiście komfort grania z PC, jednak jest zdecydowanie lepiej, niż w przypadku Commandosa. W szybkim tempie mogłem podzielić cały oddział na mniejsze grupki i wydać im polecenia. W międzyczasie używając skrótów, mogłem na przykład przeprowadzić pierwsze uderzenie przy użyciu katapulty. W "Pretorianach" działa wszystko jak powinno. Nie ma problemów z poprawnym działaniem aplikacji, grę możemy dowolnie zapisywać a później wrócić do poprzedniego stanu rozgrywki - działa również dźwięk, bez żadnych zacięć i skoków głośności.

Koniec końców nie polecam wydawania pieniędzy na omawiany przeze mnie zestaw. Praetorians wypadają lepiej, niż Commandos 2, jednak 150 złotych za taki zestaw to kompletna pomyłka. Gdyby twórcy lepiej przemyśleli sterowanie, mógłbym się nad tym zastanowić. Granie w jeden i drugi tytuł będzie was kosztowało wiele cierpliwości, będą również chwile zwątpienia i nerwy. A po co? Lepiej sobie darować.
 

Zobacz także

2026-07-18, godz. 08:05 Assassin’s Creed Black Flag Resynced [PlayStation 5] Na początek prywata, którą się podzielę, ale która ma tutaj znaczenie - nie znoszę sterować w grach jednostką pływającą. Czy to łódka, czy żaglowiec… » więcej 2026-07-18, godz. 08:05 Quarantine Market Simulator [PC] Najpierw otwierałem sklep, a dopiero później zastanawiałem się, czy uda mi się go spokojnie zamknąć. Kilka tygodni temu w Giermaszu recenzowałem Quarantine… » więcej 2026-07-04, godz. 08:01 Star Fox [Switch 2] Po blisko 30 latach Fox McCloud znów zasiadł za sterami swojego myśliwca Arwinga, by w układzie Lylat walczyć i pokrzyżować szyki szalonemu naukowcowi Androssowi… » więcej 2026-07-04, godz. 08:01 Dead or Alive 6: Last Round [PlayStation 5] Czasem rodzi się pytanie: po co? I mi też mi się rodzi, choć mam wrażenie, że znam odpowiedź. Dead or Alive 6: Last Round pojawiło się na rynku, żeby… » więcej 2026-07-04, godz. 08:01 Kupka wstydu: Snufkin: Melody of Moominvalley [PlayStation 5] Przepiękna grafika, muzyka stworzona we współpracy z Sigur Ros, ale przede wszystkim - świat Muminków jakby wzięty wprost z wyobraźni każdego dzieciaka… » więcej 2026-07-04, godz. 08:01 Monopoly: Star Wars Heroes vs. Villains [PlayStation 5] Jeśli wszystko się w Waszym życiu rodzinnym układa, macie dobre relacje, lubicie spędzać czas razem albo macie sporo znajomych, to zawsze możecie zagrać… » więcej 2026-06-27, godz. 08:01 EA Sports UFC 6 [PlayStation 5] Możesz być kim chcesz. Na przykład zawodnikiem UFC. Ja bym chciał. Po UFC 6 chcę jeszcze bardziej. Gra, która opiera się na sportowym gigancie MMA idzie… » więcej 2026-06-27, godz. 08:01 Arms of God [PC] Kupując grę we Wczesnym Dostępie, kupujesz nie tylko to, co jest dzisiaj. Kupujesz również obietnicę tego, co pojawi się za kilka miesięcy. Takich gier… » więcej 2026-06-27, godz. 08:01 Kupka wstydu: Planet Zoo [PC] Słyszycie to? To ścieżka dźwiękowa, która towarzyszyła mi za każdym razem, gdy odpalałam Zoo Tycoon w dzieciństwie. Część z was pewnie też rozpoznała… » więcej 2026-06-20, godz. 08:01 Gothic Remake [PC] Są takie miejsca, do których człowiek wraca nawet wtedy, kiedy od dawna już tam nie mieszka. Czasem jest to rodzinny dom, czasem szkoła, czasem osiedle, na… » więcej
12345