Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Football Manager 2023
Football Manager 2023
Rewolucji nie ma i nie będzie. Tak można w skrócie opisać nowego Football Managera. Właśnie światło dzienne ujrzała część pod numerem "23". I wielkich zmian w FM'ie się nie doszukujcie. Graficznie - bardzo podobnie z korektami interfejsu. Systemowo - identycznie jak w ostatnich latach. Czy warto więc wydawać pieniądze na nową grę, czy może warto pozostać jednak przy poprzedniej? Zastanowimy się nad tym w tej recenzji. Zmiany przede wszystkim w samej rozgrywce i mechanice gry. Bo w tym roku taktyka Czesława Michniewicza na mecz Polski z Meksykiem, również w Football Managerze może się opłacać. W nowej części gra defensywna będzie również premiowana.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega.
GIERMASZ-Recenzja Football Manager 2023

Rok temu, przyznam szczerze, że wygrywać dało się głównie dzięki gegenpressowi i szybkiej, dynamicznej grze. Tym razem - w zależności od talentów naszych piłkarzy - możemy na przykład więcej bronić i starać się celnie kontrować. Twórcy dali nam do dyspozycji również nowe opcje kontrolowania naszego zespołu. W zależności od potrzeb możemy modyfikować linię defensywy i ustawiać ją wyżej lub niżej na placu gry. To przydaje się w reakcji na poczynania naszego rywala. Ponad to, co bardzo ciekawe - możemy nakazać naszym piłkarzom reagować w odpowiedni sposób na pressing przeciwnika, ale nie tylko - bo ustawimy także nasz stosunek do dośrodkowań przeciwnika. Możemy więc powstrzymywać oponenta przed wykonywaniem dośrodkowań, albo wręcz przeciwnie - umożliwiać mu to i murować środek pola. Kiedy to bardzo ważne? W momencie, kiedy mamy na przykład wysokich obrońców, ale są oni wolni. Wówczas, warto zmusić rywala do dośrodkowań i tak gasić jego kolejne akcje ofensywne.

Do dyspozycji otrzymaliśmy również tak zwany planer zespołu. Możemy dzięki niemu układać wizje rozwoju drużyny, rozrysowywać taktyki niczym najlepsi trenerzy świata. To bardzo przydatne narzędzie, bo w głębi i ogromie danych Football Managera można się pogubić. Ciekawym smaczkiem jest również rozwinięcie relacji naszego managera z agentami piłkarzy. Od teraz, możecie porozmawiać z agentem i wypytać go o możliwość przeprowadzenia transferu. Albo dowiedzieć się, ile dany zawodnik chciałby zarabiać. Widać, że FM idzie z duchem czasu - bo przecież we współczesnym futbolu to agenci żądzą piłką nożną. Zmian nie ma w konferencjach prasowych. Nadal to klikanie w te same kwestie dialogowe. I szkoda, że nie da się ich rozwiązać w nieco inny sposób. Odpowiadanie przez cały sezon na te same pytania, w tych samych słowach jest żenujące. To element, który w Football Managerze irytuje najbardziej.

Zmian jest stosunkowo niewiele. Bo nadal chodzi oczywiście o zarządzanie klubem piłkarskim. Trudno doszukiwać się rewolucji w tak wysoko rozwiniętym tytule dla fanów trenerskiego rzemiosła. Ale dostaliśmy na przykład licencjonowane europejskie puchary - Ligę Mistrzów, Ligę Europy oraz Ligę Konferencji. Co bardzo ważne - wszystko w nowym, dużo bardziej przejrzystym interfejsie. To chyba najważniejsza kwestia, bo przecież do Football Managera siadamy, żeby godzinami analizować wykresy, dane, statystyki...i tak w kółko.

Czy warto sięgnąć po FM'a? Jeżeli jesteście fanami serii, to oczywiście tak. Jeżeli chcecie tylko spróbować, to może warto swoją przygodę rozpocząć od gry z zeszłego roku? Co nie zmienia faktu, że to bardzo dobry tytuł, który nie ma sobie równych. Solidne 9 punktów na 10 możliwych. Wracam wrzucać kolejne trofea do gabloty Pogoni Szczecin.

Ocena: 9/10
 

Zobacz także

2024-04-20, godz. 16:09 Infection Free Zone [wczesny dostęp PC] Od niepamiętnych czasów zombiaki były jednymi z ulubionych worków treningowych graczy na całym świecie. Wymyślamy wirusa czy bakterię, infekujemy kilka… » więcej 2024-04-20, godz. 15:59 Rise of the Ronin [PlayStation 5] Sprawa jest prosta jak miecz. Choć tu mamy do czynienia z zakrzywionym, bo japońskim. I do miecza się wszsytko sprowadza, a także włóczni, bagnetu, rewolweru… » więcej 2024-04-20, godz. 15:46 Banishers: Ghosts of New Eden [Xbox Series X] Z uwagi na zatrzęsienie gier do recenzji, Banishers: Ghosts of New Eden musiało poczekać na swoją kolej. I okazało się, że ten akcyjniak z elementami RPG… » więcej 2024-04-13, godz. 06:00 Open Roads [Xbox Series X] Rodzinne relacje nie brzmią atrakcyjnie w kontekście scenariusza gry komputerowej, bo jednak to temat trudny i trzeba umieć go pokazać. Twórcy znanego wszystkim… » więcej 2024-04-13, godz. 06:00 South Park: Snow Day [PC] Ech, South Park. Serial starszy ode mnie i prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna animacja na świecie. Ciężkie tematy, czasami do granic prymitywny humor… » więcej 2024-04-13, godz. 06:00 Dragon's Dogma II [Xbox Series X] Jest potężna, olbrzymia, chwilami piękna, wciągająca, wypełniona potworami, a chwilami potwornie frustrująca. Dragon's Dogma II, wielka produkcja Capcomu… » więcej 2024-03-30, godz. 06:00 Contra: Operation Galuga [Xbox Series X] Ponad 30 lat. Tyle minęło od czasu, kiedy z najlepszym kumplem - Danielem - graliśmy w tę grę na Pegasusie. U niego, ja nie miałem Pegasusa. Contra powraca… » więcej 2024-03-30, godz. 06:00 Winter Survival [wczesny dostęp PC] Wczesny dostęp. Etap, który może wywindować twój tytuł do miana hitu, ale również może go pogrzebać. Zawsze przy recenzji early accessów patrzy się… » więcej 2024-03-23, godz. 15:56 Valiant Hearts: Coming Home [Xbox Series X] Pierwsza część Valiant Hearts była arcydziełem, małym dziełem sztuki, z może ładną i skromną grafiką, ale ze świetną i zapadającą w pamięć historią… » więcej 2024-03-23, godz. 15:51 Quilts and Cats of Calico [PC] Stara prawda głosi, że Internetem rządzą koty. Prawdopodobnie każdy z nas kiedyś zmarnował trochę czasu na przeglądaniu różnej maści filmików z tymi… » więcej
12345