Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Spirit of the North 2
Spirit of the North 2
To jest gra, która szanuje gracza. Wybaczcie, że już na wstępie rzucam takim ciężkim działem, ale drugiej części Spirit of the North 2 to się po prostu należy.

Grę do recenzji otrzymaliśmy od agencji Better Gaming Agency.
Recenzja Spirit of the North 2

Zaraz powiem, dlaczego, zacznijmy jednak od krótkiej historii. Pierwsza część logicznej przygodówki, której głównym bohaterem jest lis ze świetlistym ogonem powstała w niewielkim Infuse Studio prawie sześć lat temu. Recenzje zebrała różne, chwalono pomysł graficzny i muzykę, ale wielu nie podobała się rozgrywka i wykonanie.

No właśnie, rozgrywka. Fabuła nie jest specjalnie skomplikowana, tak jak i nie była w pierwszej części. Jednak w moim przekonaniu nie o poziom szczegółów, zadania poboczne ani o rozbudowaną akcję tutaj chodzi. Ale po kolei.

W Spirit of the North 2 wcielamy się w sympatycznego lisa. Nie wiem, czy to nie pleonazm, bo w końcu wszystkie lisy są sympatyczne. Uprzedzam, nie przyjmuję odmiennych opinii w tej kwestii. Lisa można sobie trochę uformować według własnej woli, choć szczerze mówiąc, nie wiem, czy akurat ta funkcja jest aż tak potrzebna. A i efekt nie powala. Mógłby sobie być domyślny, a i tak byłoby fajnie.

Historia natomiast jest tutaj taka, że lisy pełniły niegdyś rolę strażników Północy, ale okazuje się, że żyły tam też przed wiekami inne gatunki. No i teraz trzeba je uratować przed złem. Już mówiłam, w tej grze nie chodzi o fabułę.

O co chodzi w takim razie? Twórcy gry twierdzą, że tej gry należy "doświadczyć". Nie wiem, czy to chwyt marketingowy mający według niektórych zatuszować braki w narracji, ale ja to kupuję.

Rozumiem to tak: chodzi o to, żeby się nie niecierpliwić, że rozwiązania zagadki, która pozwoli otworzyć kolejne drzwi nie znajdziemy od razu i za rogiem. Nie wkurzać się, że od początku nie wiemy dokładnie, co mamy robić i że przygoda jest "nieintuicyjna". Najlepiej podążać w stronę czerwonej wstęgi, odblokowując kolejne lokacje, dowiadując się co nieco o tym, co się stało z całą Północą i wytrwale poszukiwać rozwiązań.

To, że nie ma w Spirit of the North 2 ciągłych podpowiedzi - czy że właściwie wcale nie ma podpowiedzi - mnie akurat bardzo pasuje. Wrócę do tego, co powiedziałam na początku: ta gra szanuje gracza - wierząc w jego intuicję, pomysłowość, SAMODZIELNOŚĆ i inne dobre cechy. A w dodatku poruszamy się w ciszy, w tle słysząc tylko muzykę. Nie ma tutaj dzikich emocji, jest sporo kombinowania, są ładne krajobrazy. Są też bitwy, ale nie takie znów standardowe. I nie chodzi tutaj o brak efektów dźwiękowych, które zarzuca część recenzentów.

Podsumowując, to nie jest gra dla niecierpliwych. Czy jest wybitna? Może to za duże słowo. Jest trochę problemów graficznych, nad sterowaniem przydałoby się trochę popracować. Ale nie jest to coś, co by ją dyskwalifikowało. Ja do świata lisiej Północy wracam chętnie. Tym bardziej, że towarzyszem naszego bohatera jest kruk. A kto nie chciałby mieć kumpla kruka? Ocena 7/10.
 

Zobacz także

2025-06-21, godz. 08:05 Maniac [Xbox Series X] Dużo się strzela i są wielkie wybuchy - lepszej rekomendacji gry dla mnie nie ma. Jednak nie spodziewałem się, że polska produkcja Maniac postawiła sobie… » więcej 2025-06-21, godz. 08:00 Blades of Fire [PlayStation 5] Ponieważ od premiery Blades of Fire minęło już kilkanaście dni, produkcja zdążyła się już dorobić wielu opinii. Ogólnie można stwierdzić, że stosunek… » więcej 2025-06-14, godz. 08:10 Onimusha 2: Samurai's Destiny (2025) [Xbox Series X] Zacznijmy od tego, że Onimusha 2: Samurai's Destiny to akcyjniak z 2002 roku. Studio Capcom doszło do wniosku, że po ponad dwóch dekadach warto zarobić… » więcej 2025-06-14, godz. 08:05 Bearnard [Switch] Kto by pomyślał, że stworzona przez jedną osobę pikselowa i z pozoru niepozorna produkcja, może dać tyle frajdy? Choć, łatwo zwrócić uwagę, że Bearnard… » więcej 2025-06-14, godz. 08:00 F1 25 [PlayStation 5] Królowa sportów motorowych doczekała się kolejnej odsłony cyklu gier. Wsiadamy w bolid i odbywamy tournée po całym świecie. Tegoroczny tytuł jest już… » więcej 2025-06-08, godz. 12:57 Spray Paint Simulator [Xbox Series X] Jest coś uzależniającego w symulatorach, które nie mają punktacji, poganiającego czasu, a gry skupiają się na relaksującym powtarzaniu czynności. I tak… » więcej 2025-06-08, godz. 12:30 Copycat [PlayStation 5] Naprawdę nie wiem, co mnie podkusiło, żeby zagrać w tę grę. Bo ja mam, proszę ja was, wrażliwe serduszko. Znaczy, mogę wywijać mieczem, szlachtować… » więcej 2025-06-08, godz. 12:10 Capcom Fighting Collection 2 [Xbox Series X] To ten powiew notalgii. To nie jest produkcja, która go przywołuje. To jest gra... właściwie cały zestaw gier, który takim powiewem jest i na nim bazuje. Który… » więcej 2025-06-08, godz. 11:53 Elden Ring Nightreign - pierwsze wrażenia [Xbox Series X] Recenzowanie najnowszej produkcji kultowego już japońskiego studia From Software to wcale nie jest łatwa rzecz. Ale i sam zespół tworzący tę grę podjął… » więcej 2025-05-31, godz. 08:10 The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered [Xbox Series X] Zacznę tym razem od wniosków. The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered nie spodoba się każdemu. Na pewno będzie duża grupa graczy, i to wbrew pozorom całkiem… » więcej
12345