Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu
Na rynku wydawniczym jest sporo opowieści o Ks. Józefie Tischnerze.
Na rynku wydawniczym jest sporo opowieści o Ks. Józefie Tischnerze.
Ogłoszony przez Senat RP Rok Księdza Profesora Józefa Tischnera stanowi doskonałą sposobność do przypomnienia postaci tego wybitnego profesora, myśliciela i filozofa. Z jego bogatej spuścizny myślowej pozostało do wydobycia wiele niezwykle głębokich i trafnych myśli, które mogą być pomocne w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesności.

Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Ukończył Wydział Teologiczny i Wydział Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Wydział Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był uczniem Romana Ingardena, wybitnego fenomenologa. Był filozofem, duszpasterzem, wieloletnim wykładowcą i profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie).

28 czerwca 2025 r. minęło 25 lat od śmierci autora „Etyki solidarności”. Postać wybitnego polskiego filozofa, znanego kapłana postanowili przypomnieć senatorowie RP, którzy na posiedzeniu 29 października 2024 roku zadecydowali, że rok 2025 będzie Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera
Machina czasu (Ks. Józef Tischner cz 1)
Machina czasu (Ks. Józef Tischner cz 2)
Fot. pixabay.com
Fot. pixabay.com
Kochani Podróżnicy w czasie!
Dostaję sporo wiadomości i maili, że jesteście zawiedzeni ograniczeniem możliwości słuchania audycji "Machina czasu" na stronie Radia Szczecin.

Od kilku miesięcy można tu znaleźć jedynie cztery ostatnie odcinki. Jest to spowodowane wypowiedzeniem przez ZAIKS umowy z Radiem Szczecin (i innymi rozgłośniami publicznymi). Chodzi o opłaty za muzykę wykorzystaną w audycjach publikowanych w internecie. Nowe warunki są dla władz radia trudne do przyjęcia. Negocjacje utknęły w martwym punkcie. Wiem, że to ogranicza Wam możliwości buszowania po "Machinach..." i podróży w czasie. Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu. Przepraszam. I do usłyszenia!
Agata Rokicka
"Granica Państwa - 15 km". Powojenny Szczecin. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
"Granica Państwa - 15 km". Powojenny Szczecin. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Jak pierwszy prezydent Szczecina, Piotr Zaremba wspominał 5 lipca 1945 roku? Kto był pierwszym lokatorem gmachu będącym siedzibą prezydenta miasta przy obecnym placu Armii Krajowej i dlaczego to nie był Piotr Zaremba? Jaka jest najlepsza piosenka na deszczowe lato? Kiedy podniesiono banderę na Manifeście Lipcowym? I co miały do zaoferowania nastolatkom w latach 60. Szczecińskie Zakłady Odzieżowe im. 22 Lipca?

Lipcowe tematy i klimaty w "Machinie czasu". Wykorzystałam w niej fragmenty audycji: Aliny Głowackiej, Zofii Kozłowskiej i Marii Nesterowicz, Ryszarda Mysiaka, Zofii Burskiej, Bohdana Onichimowskiego oraz spółki autorskiej: Bolesław Grodzicki/Tadeusz Klimowski/Władysław Wojciechowski.

Tu przypominam – z okazji swojej 80-tki Radio Szczecin publikuje archiwalne audycje. Udostępniamy je na stronie internetowej radioszczecin.pl w zakładce „W 80 lat dookoła Radia”. To dopiero jest podróż w czasie! Macie tam już audycje z lat 40., 50. i 60. W tym miesiącu pojawią się lata 70. To czas prosperity PRL-u, ale też wielkiego rozkwitu Radia Szczecin. Agata Rokicka, zapraszam do słuchania.
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej
Pleciuga, fot. Piotr Rokicki
Pleciuga, fot. Piotr Rokicki
Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie istnieje od ponad 70 lat. Niemal dla każdego mieszkańca naszego miasta jest oczywistością, choć różne roczniki znają i mają swoją Pleciugę.

Dla wielu z nas to ta rozebrana kilkanaście lat temu przy ulicy Kaszubskiej, dla tych starszych - przy Wojska Polskiego, dla najmłodszych - ta z Placu Teatralnego.

Niektórzy pamiętają Włodzimierza Dobromilskiego, kolejni Zbigniewa Niecikowskiego, a jeszcze inni Tomasza Lewandowskiego. Ten ostatni jest dyrektorem już - aż trudno w to uwierzyć - cztery lata.

W "Machinie czasu" chciałabym zabrać Państwa w dźwiękową podróż po świecie teatralnych początków. Małgorzata Frymus, zapraszam.
Posłuchaj pierwszej części audycji Małgorzaty Frymus
Posłuchaj drugiej części audycji Małgorzaty Frymus
Siostry. Fot. za zbiorów Rafała Podrazy
Siostry. Fot. za zbiorów Rafała Podrazy
"Zalotnica Niebieska" - to druga, po "Marii i Magdalenie", książka Magdaleny Samozwaniec poświęcona siostrze, poetce Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Przynosi wiele barwnych opowieści, anegdot, dykteryjek z życia poetki pieszczotliwie nazywanej przez rodzinę i przyjaciół Lilką.

Widać, że między siostrami musiała istnieć ogromna więź. Samozwaniec z niesamowitą czułością opisuję siostrę i tłumaczy jej wybory życiowe. Potem powstaje jeszcze "Moja siostra poetka". Ale to już zupełnie innego typu książka...

Wspólnie z Rafałem Podrazą - dziennikarzem, biografem, kossakologiem (prywatnie ciotecznym wnukiem Samozwaniec) - zapraszamy na drugą część opowieści "Moja siostra biografka".
Posłuchaj drugiej części audycji Agaty Rokickiej
Okładka książki "Maria i Magdalena. Materiały promocyjne wydawnictwa
Okładka książki "Maria i Magdalena. Materiały promocyjne wydawnictwa
Maria i Magdalena. Córki Kossaków. "U jednej wszystko było poezją, u drugiej dowcipem" - pisał w swojej książce "Wśród ludzi mojego miasta" Zygmunt Leśnodorski, krytyk i historyk literatury, teatrolog. "Jedna nastawiona do wewnątrz, druga na zewnątrz. Jedna była egzotycznym kwiatem cieplarnianym, stroniącym od ludzi, druga kobietą sportową i towarzyską, lubiącą publiczne występy, narty, kajak, dancing, brydża, flirt, morskie wycieczki i cały repertuar, których dostarcza luksusowe życie współczesne."

Magdalena Samozwaniec urodziła się w 1894 roku w Krakowie. Z domu Kossak, primo voto Starzewska, secundo voto Niewidowska. Samozwaniec to pseudonim artystyczny pisarki, nazywanej „pierwszą damą polskiej satyry”. Autorka między innymi „Na ustach grzechu. Powieść z życia wyższych sfer towarzyskich”, „Kartki z pamiętnika młodej mężatki”, „Wielki szlem”, „Maleńkie karo karmiła mi żona”. Przez całe swoje życie dbała o swoją siostrę, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską (zwaną przez bliskich Lilką), a po jej śmierci - o pamięć o niej. Opowiada o autorce "Niebieskich migdałów" w książkach: "Maria i Magdalena", "Zalotnica niebieska" i "Moja siostra poetka". Nawiązując do ostatniego tytułu, wspólnie z Rafałem Podrazą - dziennikarzem, biografem, kossakologiem (prywatnie ciotecznym wnukiem Samozwaniec) - zapraszamy na "Machinę czasu" pt. "Moja siostra biografka".
Posłuchaj audycji Agaty Rokickiej. Druga część za tydzień, w niedzielę, 15 czerwca po godzinie 20.