Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Fot. facebook.com/szczecin.eu
Fot. facebook.com/szczecin.eu
We wtorek otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin za całokształt twórczości, swoją wiedzą może się już nie podzielić ze studentami. Prof. Lex Drewiński może odejść z Akademii Sztuki w Szczecinie.
Władze uczelni odebrały etat jednemu z najbardziej doświadczonych wykładowców, a przede wszystkim artyście znanemu na świecie. To jeden z najwybitniejszych polskich plakacistów i grafik. Laureat niezliczonej liczby nagród, dostawał je na całym świecie: m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Chinach czy Meksyku.

Jak ustaliliśmy, profesorowi uczelnia zaproponowała w przyszłym roku pojedyncze godziny ze studentami, ale już bez etatu.

To nie pierwsza taka sytuacja znana związkom zawodowym - mówi Przemysław Zgórzak, prawnik zarządu regionu NSZZ Solidarność.

- Jeżeli chodzi o nawiązywanie czy przedłużanie stosunków pracy, te warunki, które proponuje uczelnia, to jest wszystko owiane dużą dozą chaosu i takiego narzucania swoich rozwiązań nauczycielom. Wiem, że bardzo często są niezadowoleni z tego, jakie warunki są im przedstawiane, jak prowadzone są rozmowy - mówi Zgórzak.

Przez takie działania Akademia traci najlepszych wykładowców - dodaje prawnik zarządu regionu NSZZ Solidarność.

- To jest dla mnie najgorsze. Akademia Sztuki, która jest stosunkowo młodą uczelnią, mimo wszystko zebrała naprawdę wielu świetnych artystów, geniuszy w swojej dziedzinie. I tak po prostu lekko się ich pozbywa tylko dlatego, że komuś nie pasują do powiedzmy jakiejś wizji tej uczelni, ale niekoniecznie związanej z merytoryką na uczelni - mówi Zgórzak.

Profesor Lex Drewiński nie chce komentować sprawy. Z naszych informacji wynika, że nie podjął jeszcze decyzji czy przyjmie propozycję. O komentarz poprosiliśmy również Akademię Sztuki, czekamy na odpowiedź.

W podobnych okolicznościach uczelnia rozstała się wcześniej z profesorem Robertem Knuthem. Jak mówił, został zmuszony do odejścia mimo tego, że miał umowę o pracę na czas nieokreślony.

Przeciwko Akademii Sztuki toczą się sprawy w Sądzie Pracy. W listopadzie ubiegłego roku sąd uznał, że Akademia Sztuki w Szczecinie bezprawnie zwolniła pracowników. Zapadł pierwszy wyrok w sprawie z powództwa Inspekcji Pracy w Szczecinie.
To nie pierwsza taka sytuacja znana związkom zawodowym - mówi Przemysław Zgórzak, prawnik zarządu regionu NSZZ Solidarność.
Przez takie działania Akademia traci najlepszych wykładowców - dodaje Zgórzak.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty