Okazuje się, że od początku 2022 roku różnego rodzaju nieruchomości mieszkalne, a przede wszystkim ich powstawanie, może być jedynie zgłoszone. Czy zawsze jest to opłacalne, jakich domów dotyczy zgłoszenie i ile kosztuje dom na zgłoszenie? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Dom na zgłoszenie- główne założenia
Dom na zgłoszenie to nieruchomość, która jest budowana bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Z założenia, taki zabieg miał usprawnić cały proces, jaki wynika z niezbędnych formalności i warunków, które musiał spełnić inwestor, starając się o pozwolenie na budowę. Czy jednak w praktyce jest to dobre rozwiązanie?
Uproszczenie postępowania administracyjnego przy zastosowaniu jedynie zgłoszenia informacji o budowie, a nie starania się o pozwolenie na tego rodzaju pracę dotyczy jednak tylko niektórych nieruchomości.
Pozwolenia na budowę nie wymagają wiaty, garaże czy domki rekreacyjne, których powierzchnia nie przekracza 70m2. Dom na zgłoszenie 70m2 dotyczy także nieruchomości z poddaszem oraz tarasem, którego powierzchnia nie przekracza 90 m2, przy czym na każde 500m2 działki może powstać tylko jeden tego rodzaju obiekt.
Co ciekawe, nawet dom na zgłoszenie całoroczny nie wymaga zatrudniania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy.
Dom na zgłoszenie - projekt
Ponieważ dom na zgłoszenie 2022cieszy się ogromną popularnością, a uproszczone procedury związane z koniecznością spełnienia wszelkich wymogów nie sprawiają większego problemu, coraz więcej inwestorów stawia na właśnie takie rozwiązanie. W pracowniach, które zajmują się projektowaniem mieszkalnych przestrzeni, bez problemu udaje się znaleźć dom na zgłoszenie projekty, które spełniają indywidualne potrzeby i oczekiwania. Największym powodzeniem cieszy się modułowy dom na zgłoszenie z poddaszem. Zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa, taka nieruchomość może powstać w bardzo krótkim czasie, ponieważ nie jest murowana od podstaw, lecz jej konstrukcja składa się z gotowych elementów. W takiej formie powstaje coraz więcej domów i to nie tylko tych do rekreacyjnego wypoczynku, ale także tych całorocznych, do codziennego użytkowania.
Ile trwa proces zgłaszania budowy?
Jeśli inwestor złoży cały komplet dokumentów, które są niezbędne do rozpoczęcia procedury przyjęcia zgłoszenia budowy domu, może liczyć na pozytywną decyzję w ciągu 21 dni roboczych. Tyle samo czasu organ administracji architektoniczno-budowlanej ma na to, aby wnieść ewentualny sprzeciw wobec projektu domu i zamiaru jego budowy. Jeśli urząd zgłosi sprzeciw, inwestor ma 14 dni, aby wnioskować o pozwolenie na budowę według tradycyjnych procedur.
Czy zawsze warto budować dom na zgłoszenie?
Chociaż niewątpliwą zaletą domu na zgłoszenie jest minimalna ilość formalności, jakie musi spełnić inwestor oraz możliwość szybkiego rozpoczęcia budowy, to jednak takie rozwiązanie nie zawsze warto wdrażać. Należy wziąć pod uwagę, że podczas budowy domu na zgłoszenie, inwestor musi się trzymać ściśle przedstawionego projektu, już na etapie powstawania nieruchomości nie mogą być dokonywane żadne zmiany. Jeśli zmiany mają być dokonywane, niezbędne okazuje się pozwolenie na budowę.