Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Norwegia to jeden z najbardziej popularnych w Polsce kierunków migracji zarobkowej. Zmiana w polskich przepisach podatkowych sprawiła, że wiele osób powinno wykazać dochody z Norwegii w krajowym urzędzie podatkowym.
Podwójne opodatkowanie to temat, którym powinny się zainteresować wszystkie osoby, jakie w zeszłym roku osiągały dochody za granicą, w tym w Norwegii. Po zmianach w prawie podatkowym w Polsce, a dokładniej po zniesieniu tzw. ulgi abolicyjnej, może się pojawić konieczność wniesienia dodatkowej opłaty od norweskich dochodów w krajowym urzędzie skarbowym.
- W tym roku otrzymujemy dużo więcej zapytań o rozliczenia podatkowe niż w latach poprzednich – mówi Anna Stankiewicz, generalny koordynator firmy konsultingowej ATS Pomoc w Norwegii. – Wiele osób nie jest pewnych, jak prawidłowo rozliczyć się z podatku. Niektórzy dopiero od naszych konsultantów dowiadują się, że mają obowiązek wykazać dochód z Norwegii w Polsce.
Teoretycznie obowiązujące obecnie zasady są przejrzyste. Zgodnie z regulacjami międzynarodowymi obowiązującymi m.in. Polaków pracujących w Norwegii, ale także osoby zarabiające w innych krajach:
- dochody z każdego kraju należy rozliczyć w państwach, w których zostały one osiągnięte,
- cały dochód osiągnięty w roku podatkowym należy wykazać wyłącznie w kraju, którego jest się rezydentem podatkowym.
Podwójne opodatkowanie na konkretnych przykładach: https://www.pomoc-w-norwegii.com/podwojne-opodatkowanie-na-konkretnych-przykladach/

Ustalenie rezydencji podatkowej
W praktyce ustalenie rezydencji podatkowej to kwestia, która w tym roku sprawia podatnikom najwięcej kłopotów. Nie wystarczy bowiem posiadać dokument potwierdzający zamieszkanie w Norwegii, aby nie podlegać obowiązkowi wykazania zagranicznego dochodu w Polsce. Zwykle ustalenie rezydencji wymaga indywidualnej analizy przypadku.
W odniesieniu do rozliczeń podatkowych za rok 2021, osoby uznawane za polskich rezydentów podatkowych to nie tylko te, które w Polsce mieszkały przez większość roku. Do tej grupy zaliczają się również migranci zarobkowi, którzy w Norwegii spędzili większość czasu, ale to w Polsce mają bliską rodzinę, czyli żonę lub/i niepełnoletnie dzieci i regularnie je odwiedzają.
- Dokonując analizy konkretnego przypadku klienta, który w 2021 roku osiągał dochody w Norwegii, sprawdzamy przede wszystkim, jaka jest jego sytuacja rodzinna i czy miał dochody również w Polsce – wyjaśnia Anna Stankiewicz. – Nawet jeśli podatnik osiągał dochody wyłącznie w Norwegii, ale to w Polsce jest jego centrum interesów życiowych, to musi w krajowym urzędzie skarbowym wykazać te dochody. Nie jest to skomplikowana procedura.
Więcej na temat rezydentury podatkowej możesz dowiedzieć się z artykułu dotyczącego umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania: https://www.pomoc-w-norwegii.com/umowa-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania-z-norwegia-co-warto-wiedziec/

Gdzie złożyć zeznanie w pierwszej kolejności?
Kłopotem dla podatników, którzy w roku 2021 pracowali za granicą bywa też określenie, gdzie najpierw powinni złożyć zeznanie podatkowe. Trzeba pamiętać, że jeśli osiągało się w danym roku dochody w Norwegii, nawet pracując w „polskiej” firmie, czyli takiej, gdzie przełożonym jest rodak, należy się tam rozliczyć z podatku.
Specjaliści od norweskich rozliczeń podatkowych z firmy ATS Pomoc w Norwegii radzą, by za każdym razem dokładnie sprawdzać tak zwane wstępne zeznanie podatkowe w Norwegii, czyli skattemelding.
- Mitem jest przekonanie, że norweski urząd skarbowy „rozlicza sam” – tłumaczy starszy specjalista ds. rozliczeń podatkowych Daniela Wiśniewska. – Norweska skarbówka przesyła podatnikom zestawienie posiadanych informacji, ale to do podatnika należy obowiązek skontrolowania poprawności danych, a co jeszcze ważniejsze, wpisania należnych ulg. Skatteetaten nie wpisze do zeznania na przykład odpisu za odsetki od kredytu posiadanego w Polsce bądź ulgi dla osób posiadających status pendler. Uczulamy na to, by w każdym roku podatkowym sprawdzić dokładnie norweskie i dodać brakujące dane.
Rezydenci podatkowi w Polsce mogą najpierw złożyć zeznanie w Norwegii, a następnie w Polsce. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby raportując dochody zagraniczne w Polsce uwzględnić zmiany wprowadzone na wstępnym norweskim zeznaniu.

W gąszczu przepisów
Jeśli podatnik nie ma pewności, gdzie, jak i z czego powinien się rozliczyć, warto by zasięgnął profesjonalnej porady. Urzędy skarbowe w Polsce i Norwegii mają kanały komunikacji z petentami – infolinie, czaty, spotkania informacyjne itp. Urzędnicy nie doradzą, jak zgodnie z prawem zapłacić jak najmniej podatku, ale mają obowiązek udzielić poprawnych informacji w odpowiedzi na pytania. Kontaktując się z urzędami warto przygotować sobie konkretne kwestie do rozstrzygnięcia. Nie trzeba tłumaczyć, kogo dotyczy dany przypadek, wystarczy przedstawić teoretyczny problem i poprosić o odpowiedź.
W znalezieniu się w gąszczu przepisów podatkowych pomóc mogą też profesjonalni doradcy podatkowi znający norweskie i polskie przepisy podatkowe.

Artykuły sponsorowane

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty