Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz

Niewątpliwie sen jest jednym z najpotrzebniejszych organizmowi procesów tak jak oddychanie czy jedzenie. Na dłuższą metę bez zaspokojenia tych potrzeb człowiek po prostu nie jest w stanie funkcjonować. I choć  to oczywiste, to statystyki pokazują, że coraz więcej osób uskarża się na zaburzenia snu. Wiele jest przyczyn tego problemu oraz metod poradzenia sobie z nim, choć nie w każdej sytuacji będą one skuteczne. Z pewnością z zaburzeniami snu pomogą uporać się zmiany nawyków, terapia czy leki.

Jakie są rodzaje zaburzenia snu i przyczyny bezsenności?

Tak jak przyczyny bezsenności mogą być rozmaite to sama postać problemu też ma różnorakie oblicza. Z jednej strony mówi się o trudnościach w zasypianiu. Z drugiej – wczesne wybudzanie się też jest problemem. Niektórzy skarżą się na długie okresy bez snu, a jeszcze inny na zmęczenie nawet po nocnym śnie. Specjaliści podkreślają, że o bezsenności mówi się, gdy trudności z zaśnięciem występują trzy razy w tygodniu przez miesiąc, choć oczywiście jest to umowne. Powinno jednak niepokoić i warto udać się do specjalisty, który poszuka, w czym leży problem oraz zaproponuje optymalne leczenie bezsenności czy też terapię.

Jak sobie poradzić zaburzeniami snu?

Niezwykle uciążliwe są same objawy bezsenności. Poza tym że nie można odpocząć, to stan bywa frustrujący. Pacjenci odczuwają gorsze samopoczucie, są drażliwi, osłabia się zdolność uczenia się. Jak widać, bezsenność może być zarówno objawem, jak i osobną jednostką chorobową. I dlatego niezwykle ważny jest kontakt ze specjalistą i z pewnością nie lekceważenie tego stanu. W leczeniu bezsenności ważny jest wywiad. Sprawdzane jest również to czy zaburzenie ma podłoże psychiczne i-emocjonalne czy jest spowodowana jakimś niedomaganiem. Warto więc wykonać badania krwi, hormonalne oraz centralnego układu nerwowego. Wykluczenie niektórych chorób może znacznie uprościć procedurę i zaplanować odpowiednie na przykład leczenie farmakologiczne. Czasem terapia polega bowiem na uregulowaniu gospodarki hormonalnej czy też pracy nad układem oddechowym. Spośród przyczyn bezsenności wymienia się szereg czynników. Sam ten stan może utrzymywać się nawet do kilku tygodni lub też jest krótkotrwały. Ryzyko zaburzenia wzrasta wraz z wiekiem, odreagowywaniem sytuacji stresujących oraz stanem niepokoju, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Czasem więc wystarczy uporać się problemami w życiu zawodowym czy rodzinnym, by higiena snu się poprawiła. Z drugiej strony warto zauważyć, że trudność może być spowodowana czynnikami niezależnymi – upałem, hałasem, ostrym światłem, ale także nadmierną ilością kofeiny w diecie. Bezsenność częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Szczególnie dokuczliwa bywa w czasie ciąży czy w okresie menopauzy. Wówczas niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad higieny snu.

Środki wykorzystywane w leczeniu bezsenności

Leczenie bezsenności wymaga ustalenia, jakie są pierwotne zaburzenia snu. Z pewnością w pierwszej kolejności wymagają uwagi choroby somatyczne – ich diagnozowanie i terapia. Poza tym w leczeniu zaburzeń snu można sięgnąć po domowe metody, zmianę nawyków oraz na przykład sposobu odżywiania. Pomocna bywa terapia, a niektórzy korzystają również z leków nasennych. Oczywiście szczególnej troski wymaga bezsenność przewlekła, ponieważ jest to stan, który może być groźny dla życia i znacznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. W innych przypadkach warto zacząć od łagodnego leczenia farmakologicznego bezsenności. Pomocne mogą być produkty z ekstraktem z waleriany i chmielu. Zioła skutecznie przedłużają fazę snu aktywnego, uspokajają oraz poprawiają jakość odpoczynku. Z drugiej strony nie będą uzależniać. Jak w każdym innym przypadku należy zapoznać się z przeciwwskazaniami, bo naturalne preparaty również nie są wskazane dla każdego. Jeśli nie pomogą, specjaliści zalecają najczęściej leki nasenne. Tabletki najczęściej zawierają syntetyczną melatoninę. To hormon, który w organizmie człowieka wytwarzany jest przez szyszynkę. Pozwala on wyregulować godziny snu i czuwania, a tym samym dostosować zegar biologiczny. To idealne preparaty dla osób, które prowadzą nieregularny tryb życia, pracują w trybie zmianowym lub też często zmieniają strefy czasowe.

Artykuły sponsorowane

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty