Alkoholowy Zespół Abstynencyjny występuje u alkoholików jako fizjologiczna reakcja organizmu na nagły brak substancji odurzającej w krwiobiegu. Po odstawieniu używki zmiany, które dokonały się pod jej wpływem, stopniowo się wycofują. Uszkodzenia narządów, zaburzenia pracy serca, nerek, wątroby, trzustki, a nawet mózgu – to tylko niektóre z konsekwencji długotrwałego nadużywania etanolu podczas tzw. ciągów alkoholowych. Odtrucie alkoholowe leczy Alkoholowy Zespół Abstynencyjny dzięki zastosowaniu dożylnych wlewów witaminowych oraz farmakoterapii.
Odtrucie alkoholowe – Centrum Medyczne Galmedic
Najbezpieczniejszą formą detoksykacji jest ta, którą przeprowadzają lekarze – specjaliści psychiatrzy lub interniści. Odtrucie alkoholowe w Galmedic proponuje się zatem wyłącznie po wcześniejszej konsultacji pacjenta z fachowcem. Podczas wizyty kwalifikacyjnej określa się istnienie rzeczywistych wskazań do rozpoczęcia procedury medycznej. Bezwzględnym z nich jest obecność u nałogowca objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Co więcej, jeżeli samodzielnie przerwał on ciąg alkoholowy, najczęściej one stanowią bezpośrednią przyczynę zgłoszenia się uzależnionego do specjalisty. W Centrum Medycznym Galmedic wsparcie okazuje się również tym osobom, które wciąż znajdują się pod wpływem substancji odurzającej. Upojonym alkoholikom proponuje się bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego pod okiem ekspertów. Wówczas ewentualne objawy AZA można odpowiednio szybko zniwelować.
Dożylne wlewy witaminowe
Pacjenci podczas odtrucia alkoholowego najczęściej skarżą się na bóle głowy, nudności, wymioty, nadpotliwość, bezsenność, rozdrażnienie. Innym doskwierać może ponadto tachykardia, wahania wartości ciśnienia tętniczego krwi, a nawet zaburzenia psychiczne. Niektóre z tych dolegliwości mogą rozwijać się w czasie i przybierać na sile. W związku z tym alkoholik, który decyduje się na odstawienie substancji odurzającej, nie powinien pozostawać bez opieki. Dlatego nie poleca się detoksów mobilnych, które odbywają się w domu chorego najczęściej w trybie ekspresowym.
Oczyszczenie organizmu z alkoholu wymaga czasu i cierpliwości. Zwykle proces ten trwa od 3 do 24 godzin. W Centrum Medycznym Galmedic wypełnia się ten czas do maksimum, by zwiększyć szanse alkoholika na szybki powrót do zdrowia i pełni sił. W tym celu stosuje się dożylne wlewy witaminowe. Składniki odżywcze, jakie są w nich zawarte, docierają bezpośrednio do krwiobiegu alkoholika za pośrednictwem wenflonu. Wraz z krwią transportowane są następnie do wszystkich komórek i tkanek organizmu. W ten sposób docierają do miejsc, w których są najbardziej potrzebne. Dożylna forma ich podania gwarantuje najwyższy stopień wchłanialności. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie procesu trawienia alkoholu etylowego i jego wydalania z ustroju.
Detoks alkoholowy – farmakoterapia w leczeniu AZA
Odtrucie alkoholowe leczy objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego również dzięki wykorzystaniu farmakoterapii. Po zauważeniu pierwszych objawów głodu alkoholowego lekarze niezwłocznie zalecają podanie pacjentowi określonych substancji leczniczych. Najczęściej są to środki uśmierzające ból, przeciwwymiotne, uspokajające i nasenne. Podaje się je drogą dożylną lub domięśniową, co przyspiesza ich działanie. Niektóre z nich pacjenci stosują również po zakończeniu odtrucia alkoholowego, celem wzmocnienia efektów terapii i uzyskania stałej abstynencji.
Jeśli zmagasz się z uzależnieniem i szukasz skutecznej pomocy, rozważ skorzystanie z terapii online oferowanej przez Psychologychange. Terapia uzależnień online to nowoczesne rozwiązanie dla osób zmagających się z różnorodnymi formami uzależnień.