Kto może być pracownikiem biurowym?
Pracownik biurowy to bardzo szerokie pojęcie, dlatego trudno jednoznacznie zdefiniować wymagania odnośnie do tego zawodu. Niektórzy pracodawcy wymagają wyższego wykształcenia ekonomicznego, prawniczego lub administracyjnego. W innych firmach wystarcza szkoła policealna, a nawet samo technikum ekonomiczne lub matura.
Na pewno trzeba mieć wyższe wykształcenie do pracy w administracji publicznej. Dotyczy to nie tylko pracowników urzędów miejskich, ale też np. sekretarek szkolnych.
Od wszystkich pracowników biurowych wymaga się dużej podzielności uwagi, umiejętności pracy pod presją czasu, sprawnej obsługi komputera (z naciskiem na perfekcyjną znajomość arkuszy kalkulacyjnych), umiejętności tworzenia oficjalnych dokumentów, raportów, wykresów itp. przydaje się także umiejętność obsługi urządzeń biurowych: xero, niszczarka dokumentów, rzadziej fax. Do pracy w biurze raczej nie będą się nadawały osoby chaotyczne, nieumiejące zachować porządku wokół siebie i w powierzonej im dokumentacji.
Jeśli uważasz, że spełniasz wymogi stawiane przed pracownikami biurowymi, oferty pracy w Szczecinie znajdziesz tutaj:https://www.gowork.pl/praca/szczecin;l.
Jak szukać pracy biurowej w Szczecinie?
Pracownicy biurowi potrzebni są niemal we wszystkich firmach. Trzeba bowiem pamiętać, że praca biurowa to także np. prowadzenie sekretariatu – doprawdy trudno o firmę, która byłaby go pozbawiona. Do najczęściej wykorzystywanych metod przy szukaniu pracy biurowej w Szczecinie należą:
– śledzenie ogłoszeń na portalach z ofertami pracy – codziennie pojawiają się nowe oferty dla pracowników biurowych i nie tylko;
– rejestracja na portalu rekrutacyjnym i założenie własnego profilu – to dobry sposób dla osób, które mają już udokumentowane doświadczenie i mogą pochwalić się referencjami. Do nich łowcy głów odezwą się w pierwszej kolejności;
– wysyłanie swoich ofert do firm, w których chciałoby się pracować. To działanie niejako w ciemno, bo nie wszędzie są prowadzone rekrutacje, niemniej w niektórych wypadkach okazuje się skuteczne;
– śledzenie ofert w mediach społecznościowych – to mniej oficjalny sposób niż portale rekrutacyjne, często też o mniejszym zasięgu, bo np. ogłoszenia mogą pojawiać się tylko w grupach lokalnych lub na tablicach konkretnych firm. Niemniej osoby, które na takie ogłoszenie trafią, już na starcie zyskują dodatkowe punkty za umiejętność szukania danych w internecie;
– rozpytywanie znajomych i szukanie rekomendacji – dobra metoda, o ile faktycznie mamy konkretne umiejętności do zaoferowania. Raczej nikt nie zarekomenduje do pracy i nie weźmie odpowiedzialności za osobę bez kwalifikacji.
Dlaczego warto być pracownikiem biurowym w Szczecinie?
Praca w biurze ma dość stały charakter. Jest jednozmianowa i nie wymaga zostawania po godzinach. Święta i weekendy są zawsze wolne. Sama praca wbrew pozorom nie jest nudna i nie polega wyłącznie na przekładaniu dokumentów z miejsca na miejsce.
Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to w Szczecinie więcej zarabiają pracownicy zatrudnieni przez prywatnych pracodawców. Mogą oni liczyć też na dodatkowe benefity pozapłacowe.