Przygotowywanie potraw od podstaw jest najlepsze dla zdrowia, jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na spędzanie wielu godzin w kuchni. Dlatego w lodówce warto mieć produkty, które wystarczy otworzyć i zjeść. Kupując produkt gotowy do spożycia, nie musimy jednak rezygnować z jakości. Wystarczy wybierać jedzenie, które ma dobry skład, jak ma to miejsce w przypadku serka wiejskiego. To produkt dla całej rodziny, który świetnie sprawdza się jako śniadanie, przekąska lub kolacja. Może też być składnikiem dań obiadowych i słodkich wypieków.
Serek wiejski – co trzeba o nim wiedzieć?
Twarożek ziarnisty, zwany serkiem wiejskim, to produkt, który na stałe zagościł w wielu domach. Wystarczy tylko otworzyć go i zjeść. Stanowi więc idealny posiłek, gdy chcemy zjeść coś smacznego i pożywnego, ale nie mamy czasu lub ochoty na przygotowywanie posiłku od podstaw. Warto wiedzieć, że serek wiejski wprowadziła na polski rynek w 1992 roku OSM Piątnica. Obecnie jest produkowany przez wiele mleczarni i należy do najpopularniejszych produktów nabiałowych.
Serek wiejski jest produkowany z mleka krowiego. Zawiera najczęściej 3-4 składniki, czyli: twaróg ziarnisty, śmietanka pasteryzowana, sól, a czasem też białka mleka. To podstawowa wersja, którą można zjeść bez dodatków lub wzbogacić o ulubione warzywa. Serek ziarnisty smakuje też dobrze na słodko. Również w sklepach znajdziemy serki z dodatkami. Najpopularniejszy jest serek wiejski ze szczypiorkiem. Z kolei w wersji na słodko znajdziemy serki z truskawkami czy jagodami stanowiące doskonałą przekąskę. Dla osób z nietolerancją laktozy przygotowano natomiast serek wiejski bez laktozy.
Czy warto wprowadzić serki wiejskie do swojej diety?
Serek wiejski ma prosty skład, dlatego bez obawy można go uwzględnić w swojej codziennej diecie. Opakowanie ma ok. 200g i w zupełności wystarcza jako przekąska lub lekkie śniadanie. Nie jest też wysokokaloryczny. W 100g produktu jest ok. 100 kalorii. Jaka jest wartość odżywcza serka wiejskiego? Znajdziemy tu:
-
białko – ok. 11g,
-
tłuszcz – ok. 5g,
-
węglowodany – ok. 2g
Serek wiejski jest więc doskonałym źródłem białka, dlatego często znajduje się w diecie osób, które uprawiają sport. Twarożek ziarnisty jest też produktem sycącym, dlatego zaspokaja głód na długo. Dodając niskokaloryczne warzywa, np. ogórki czy pomidory, nie wpłyniemy zbytnio na kaloryczność produktu, natomiast urozmaicimy jego smak. Należy jednak uważać, jeśli serek ma być dodatkiem do kanapki, ponieważ chleb znacznie zwiększy ilość spożytych kalorii. Podobnie jest w przypadku wersji na słodko. O ile świeże owoce są dobrą opcją, to dodatki takie jak orzechy, dżem czy miód mocno wpływają na kaloryczność posiłku.
Co najlepiej smakuje z serkiem wiejskim?
Serek wiejski można jeść na wiele sposobów. Jako że jest pyszny i szybki w przygotowaniu, może stanowić samodzielny posiłek, bez żadnych dodatków. Aby jednak urozmaicić jego smak, można dodać ulubione zioła lub warzywa. Szczypiorek, koperek, cebula, ogórek, pomidor, rzodkiewka – w zależności od tego, co mamy pod ręką, możemy wyczarować smaczny posiłek. Podając serek z pieczywem, zwiększymy kaloryczność i nasycimy się na długo. W takiej wersji serek wiejski jest najpopularniejszy, jednak możemy wykorzystać go do przygotowania wielu innych dań na słodko i na słono.
Dodając miód, orzechy, suszone owoce czy dżem, wyczarujemy pyszny deser. Z serka można też przygotować pyszne placuszki dla dzieci i dorosłych. Wystarczy zmiksować jajka, serek, mąkę i odrobinę cukru, a następnie usmażyć placuszki. Można je zjeść bez dodatków lub podać z musem owocowym i jogurtem. Nie można też zapomnieć o klasyce – serek wiejski świetnie nadaje się do naleśników z serem, zamiast klasycznego twarogu.
Jednak serek wiejski to nie tylko śniadania, kolacje i desery. Można go użyć również do przygotowania pysznego obiadu. Świetnie skomponuje się z makaronem i kurczakiem, tworząc szybki obiad na co dzień. Możemy też zastąpić serkiem wiejskim inne, bardziej kaloryczne sery, odchudzając w ten sposób całe danie. Serek można też dodać do kotletów warzywnych i wielu sałatek. Jest to więc produkt, który powinien na stałe znaleźć się w każdej lodówce, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.