Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Decyzja o prowadzeniu zdrowego stylu życia to bardzo dobra zmiana. Z pewnością sprzyjać będzie zachowaniu witalności, sprawności oraz dobrostanu nie tylko fizycznego, ale i emocjonalnego. Jednak sama chęć zdrowego prowadzenia się nie wystarczy, a zmiany trzeba jeszcze wcielić w życie. Od czego więc zacząć? Co pozwoli nam na to, aby móc powiedzieć o sobie jako o entuzjaście zdrowego stylu życia?

Jedz regularnie

Regularność spożywania posiłków to jedna z kluczowych kwestii, o której wspominają dietetycy. Tymczasem wielu z nas jada nieregularnie, czego przyczyną bywa zabieganie, brak czasu, nadmierne poświęcanie się pracy zawodowej, a z bardziej prozaicznych przyczyn, brak umiejętności kulinarnych, co skutkuje omijaniem posiłków. Skutki takiego omijania zaś mogą prowadzić do wielu zaburzeń. Jedno z nich to zaburzenie procesów metabolicznych. Regularne jedzenie, oprócz tego, że pomaga chronić przed wspomnianymi problemami zdrowotnymi, sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Co, jednak kiedy pomimo najlepszych chęci, z wielu powodów nie jesteśmy w stanie przygotowywać sobie pięciu posiłków dziennie, co jest najbardziej powszechnym modelem polecanym przez dietetyków? Wówczas warto sięgnąć po catering dietetyczny. Nie dość, że nie będzie wówczas szansy na ominięcie posiłku — otrzymujemy gotowe, zapakowane hermetycznie, świeżo przyrządzane dania, które ewentualnie wystarczy odgrzać.

Bądź aktywny fizycznie

Aktywność fizyczna jest jednym z elementów zdrowego stylu życia. Chodzenie angażuje do pracy mięśnie ud, łydek, brzucha, pleców, pośladków, ramion. Na początek jednak, zanim wejdziesz w rytm codziennych maratonów, postaw na godzinny spacer dwa razy w tygodniu. To w zupełności wystarczy na rozbudzenie w sobie zamiłowania do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli zaś nie przepadasz za spacerami, zastąp je jakąkolwiek aktywnością, która sprawi Ci przyjemność — warunkiem jest jednak regularność. Jazda na rowerze, na rolkach, a nawet ćwiczenia aerobowe w zaciszu domowym — wszystko, co sprawi, że zamiast siedzieć w fotelu przed TV, zaczniesz się ruszać, pozytywnie odbije się na Twoim zdrowiu.

Nawadniaj organizm

Bez jedzenia możemy przeżyć nawet kilka tygodni, bez wody zaledwie kilka dni — fakt ten obrazuje, jak ważne jest nawodnienie organizmu. Nawyk regularnego picia wody powinien towarzyszyć każdemu, kto prowadzi zdrowy styl życia. Specjaliści twierdzą, że dorosły człowiek powinien wypijać 30 ml wody na kilogram masy ciała, a takie czynniki jak intensywny wysiłek fizyczny czy wysoka temperatura powietrza jeszcze bardziej zwiększają tę ilość. Nawodnienie organizmu będzie optymalne kiedy zdecydujemy się na czystą wodę mineralną. Wody smakowe bywają słodzone cukrem bądź słodzikami, co nie zawsze jest korzystne, natomiast wody źródlane zawierają stosunkowo niewiele minerałów. Najlepiej jest też pić niewielką ilość wody, za to często - dobrze sprawdza się więc postawienie sobie na biurku małej szklanki oraz dzbanka z wodą i opróżnianie pełnej szklanki co godzinę. W sytuacjach wymagających silnego nawodnienia, np. podczas treningów, można wspomóc nawodnienie korzystając ze specjalnych napojów izotonicznych.

Zrezygnuj ze śmieciowego jedzenia

Tak zwane śmieciowe jedzenie to żywność wysoko przetworzona. Zaliczają się do niej słone przekąski typu chipsy czy paluszki, słodycze - batony, czekolady ciastka, czy wszelkie dania typu instant - gotowe zupki w proszku czy żywność liofilizowana. Jedzenie takie często zawiera sporo soli, cukrów prostych, polepszaczy smaku, sztucznych aromatów, a także konserwantów. Sięgamy po nią by zaspokoić nasze kubki smakowe i poczuć wyraźny smak, który zapamiętamy na długo. Tymczasem bogactwo naturalnych przypraw w zupełności odpowiadać może na te potrzeby. Pyszna dieta pudełkowa jest na to przykładem - osoby korzystające z niej jadają tylko i wyłącznie posiłki przygotowane przez kucharzy i nie potrzebują dodatkowego urozmaicenia w postaci niezdrowych fast foodów czy masy innych przekąsek.

Regularność jedzenia, zbilansowane posiłki bez śmieciowych składników, regularna aktywność fizyczna i nawodnienie organizmu to cztery filary zdrowego stylu życia. Zmiany warto wprowadzać stopniowo - zamiast np. codziennego intensywnego wysiłku, warto zacząć od małych spacerów raz, dwa razy na tydzień. Zamiast stania się ekspertem od odżywiania, warto na początek skorzystać z wiedzy tych, którzy już są ekspertami i skorzystać np. z diety pudełkowej. Małymi krokami do celu!


Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty