Jak uzyskać e-receptę?
E-recepta zakończyła erę długiego wyczekiwania pod gabinetem lekarskim celem uzyskania dokumentu uprawniającego do wykupienia stale zażywanych lekarstw. To także ułatwienie dla personelu pielęgniarskiego, który często po konsultacji telefonicznej z pacjentem zgłaszał lekarzowi potrzebę wystawienia określonej recepty. E-receptę można uzyskać podczas konsultacji lekarskiej online lub w trakcie teleporady. Wystarczy tylko, że skontaktujesz się z lekarzem, a e-recepta w formie czterocyfrowego kodu zostanie przekazana jako sms. W przypadku usterki pamiętaj, że zawsze możesz zalogować się do IKP lub na skrzynkę poczty elektronicznej, gdzie także e-recepta będzie widoczna. Oczywiście w przypadku, gdy potrzebujesz bezpośredniej konsultacji lekarskiej, celem przeprowadzenia dodatkowych badań lepiej udaj się do placówki medycznej osobiście. Osobista wizyta również łączy się z uzyskaniem e-recepty.
E-recepta dla innej osoby
Erecepta tak samo, jak tradycyjna forma recepty może być wystawiona tylko dla pacjenta, którego bezpośrednio dotyczy. Nie możesz uzyskać e-recepty dla innej osoby. E-recepta jest ściśle związana z kontem konkretnej osoby i to właśnie do jej historii choroby będzie dołączona.
Zalety e-recepty
Pora uporządkować najważniejsze kwestie dotyczące e-recept, czyli jej zalety.
-
E-receptę odbierzemy bez wizyty w przychodni. E-recepta jest zbawieniem w sytuacji, gdy nie istnieje konieczność bezpośredniej konsultacji lekarskiej tudzież przeprowadzenia specjalistycznych badań.
-
Do jej realizacji wystarczy tylko czterocyfrowy kod i numer PESEL. Znając kod i PESEL e-recepty, wykupisz ją dla chorego, bez papierowej formy. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia osób starszych i ciężko chorych, dla których wizyta w aptece jest trudnością.
-
Wraz z e-receptą zostało wyeliminowane ryzyko zgubienia recepty. Nawet gdy omyłkowo usuniemy e-mail lub sms z kodem, zawsze e-recepta będzie widnieć w Internetowym Koncie Pacjenta.
-
Zawsze czytelna dla pacjenta i farmaceuty.
Wady e-recepty
Wydaje się, że e-recepta nie ma żadnych wad. Możliwość otrzymania jej bez wychodzenia z domu, a nawet bez opuszczania ulubionego fotela, możliwość realizacji bez papierowej formy, brak ryzyka zgubienia – to wszystko z pewnością należy do ogromnych plusów tego narzędzia. Niemniej jednak należy pamiętać, że e-recepta jest powiązana z działaniem systemu komputerowego. Wszelkie trudności związane z awariami systemu dotyczą także e-recept. Ponadto należy mieć na uwadze, że żaden system nie będzie funkcjonował bez dostępu do Internetu. W przypadku nagłej awarii realizacja recepty i wykupienie leku będą niemożliwe.
E-zwolnienie – podstawowe informacje
E-zwolnienie jest instytucją nieco starszą niż e-recepta, bo funkcjonuje od 2016 roku. Z kolei od 2018 roku jest to jedyna dopuszczalna forma wystawiania zwolnień lekarskich. E-zwolnienie to nic jak elektroniczne zwolnienie lekarskie, które lekarz wystawiający przekazuje bezpośrednio do pracodawcy, a także do systemu ZUS. Oznacza to tyle, że w przypadku otrzymania L4 nie musisz udawać się z papierową formą do pracodawcy. Wszystko zostanie przekazane w formie zdalnej. Oznacza to także możliwość uzyskania tzw. L4 za sprawą telemedycyny - w tym także online! Jeśli potrzebujesz takiego dokumentu, znajdziesz L4 online na e-recepta.net. Pamiętaj jednak, że nadal masz obowiązek powiadomienia pracodawcy o nieobecności.