Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

główne(26)
główne(26)
Miłośnicy książek wiedzą, jak ważny jest własny kącik do czytania. Marzeniem wielu jest zapewne osobny pokój, który w całości można by poświęcić tej pasji, ale niewielu może to zrealizować. Zobaczmy zatem, jak zorganizować kącik czytelniczy, w którym – mimo niewielkich rozmiarów – niczego nie brakuje.

„Czytanie to pokarm dla umysłu, a wszystko, co ma związek z jedzeniem, musi być dobre” – jakie to proste i prawdziwe, prawda? Zdziwisz się, gdy poznasz autora tych słów: to Snoopy – uroczy piesek z komiksów Charlesa M. Schulza. Trudno nie przyznać mu racji: każdy, kto uwielbia czytać – ale pewnie i jeść – odnajdzie siebie w tej sentencji. W tym artykule pokażemy Ci, jak stworzyć prywatny kącik do czytania. Być może nawet odkryjesz w nim więcej mądrości autora kultowych „Fistaszków”?


Krok 1: wybierz odpowiednie miejsce

Miejscem najczęściej wybieranym do wypoczynku z książką jest salon. Trudno się temu dziwić: to przestrzeń z meblami najbardziej przystosowanymi do wypoczynku, a na dodatek zwykle zaaranżowana z niezwykłą starannością. Do tak cieszącej oczy przestrzeni potrzeba nam już tylko kubka aromatycznej kawy, miękkiego koca i… ciszy. Co jednak w sytuacji, gdy salon – jako niekwestionowane centrum życia rodzinnego – jest zbyt gwarny, by oddawać się w nim pasjonującej lekturze?

Przenieś się do sypialni. Tutaj możesz zamknąć drzwi i w niezakłócony sposób czytać w ciszy, podczas gdy reszta domowników zajmuje się swoimi codziennymi zajęciami. Lepiej zrezygnuj jednak z czytania w łóżku: istnieje spore ryzyko, że na miękkim posłaniu zbyt szybko znikniesz w objęciach Morfeusza. Wstaw wygodny fotel, dzięki któremu w skupieniu dotrwasz do ostatniej strony książki.

Nic tak nie pomaga zachować koncentracji, jak światło i tlen – zaaranżuj zatem czytelnię w plenerze! Czytanie na świeżym powietrzu to świetny sposób na relaks. Na dodatek nie musisz wcale dysponować ogrodem – nawet na niewielkim balkonie można stworzyć zachwycający kącik do czytania. Wiszący wiklinowy fotel-kokon, miękkie poduchy, niewielki stoliczek, rośliny, kilka dodatków w ulubionym stylu i Twoja prywatna czytelnia-oaza relaksu gotowa!


Krok 2: wybierz siedzisko i ustaw je przy źródle światła

Miejsce do czytania wybrane? Teraz odpowiednio je zaaranżuj: najlepiej tam, gdzie dociera maksimum światła dziennego (przy oknie, wykuszu, lukarnie itd.).

– Czasami samo okno może stać się centralnym punktem kącika do czytania. Przy odrobinie wyobraźni i odpowiednich modyfikacjach, parapet można przekształcić w przytulne siedzisko – odpowiednio doświetlone, a na dodatek z pięknym widokiem – mówi projektantka z Salonów Agata. – Opinie prawdziwych bibliofilów są jednak zgodne: nic tak nie pomaga zatopić się w lekturze, jak wygodny fotel, najlepiej z podnóżkiem– dodaje.

Obecnie wybór mebli wypoczynkowych jest niemal nieograniczony. Może to być designerski fotel-uszak, sofa z funkcją relaks czy szezlong. Pamiętaj jednak, że choć aspekt estetyczny jest bardzo ważny, zwróć baczną uwagę na komfort. W końcu to na tym meblu będziesz spędzać długie godziny z pasjonującą lekturą; ważne jest zatem, by siedzisko było ergonomiczne, miękkie i otulające.


Krok 3: miej wszystko pod ręką

Nie ma mowy o kąciku do czytania bez biblioteki w pobliżu – zarówno pod względem praktycznym, jak i tworzenia odpowiedniej atmosfery. Świetnie sprawdzają się witrynki, które dzięki przeszkleniom chronią zbiory książek przed kurzem. Na małej przestrzeni unikaj jednak masywnych regałów: stosuj modele bez „pleców”, a nawet otwarte półki.

Gdzie postawić parujący kubek z herbatą, pachnącą świecę i telefon, nie mając pod ręką choć niewielkiego blatu? Może to być stolik kawowy, konsola, a nawet parapet – cokolwiek, co pozwoli Ci sięgać po potrzebne przedmioty bez przerywania wciągającej lektury. Nie zapomnij o sztucznym źródle światła – gdy zastanie Cię wieczór, wystarczy, że załączysz lampkę. Pamiętaj, że oświetlenie to priorytet dla wzroku, dlatego zadbaj, by było odpowiednio jasne, rzucało wiązkę światła ukierunkowaną na książkę, a jednocześnie nie oślepiało.

Wszystko gotowe? Czas na przyjemności: czytanie to jedna z najbardziej relaksujących, a na dodatek pouczających czynności, której możemy się oddawać.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty