Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Choć wydaje się, że pisanie CV nie powinno być niczym skomplikowanym, niejednej osobie spędza sen z powiek. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, absolwentem uczelni wyższej, czy pracownikiem z wieloletnim stażem pracy - Twój życiorys musi być rzetelny oraz przejrzysty. Jeżeli dodasz do niego odrobinę kreatywności, będziesz o krok od znalezienia nowej pracy. Co powinno znaleźć się w profesjonalnym Curriculum Vitae? Jak zaprezentować się z najlepszej strony? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Co to jest Curriculum Vitae?

Curriculum Vitae to inaczej przebieg kariery zawodowej, niezbędny podczas poszukiwania zatrudnienia lub w trakcie zmiany pracy na lepszą. Dobre CV powinno przykuć uwagę czytającego, tzn. podkreślać doświadczenie, umiejętności i kwalifikacje przy jednoczesnym odwróceniu uwagi od wad i braków. Należy pamiętać o tym, aby w życiorysie zawsze pisać prawdę - pominięcie istotnych faktów bardzo łatwo zweryfikować, a kłamstwo skreśli Twoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Sprawdź, jak się pisze CV i od czego zacząć?

Aplikujesz do wielu firm na podobne, aczkolwiek na nieco, inne stanowiska? Musisz wiedzieć, że nie istnieje uniwersalne CV. Życiorys powinien zostać każdorazowo dopasowany do konkretnej oferty pracy. W jaki sposób to zrobić? Wybierz spośród wymagań pracodawcy, te, które spełniasz i wymień je jako pierwsze. To sprawi, że zaprezentujesz się jako idealny kandydat. Zastanawiasz się, które sekcje są niezbędne w CV? Są to przede wszystkim:

  • dane osobowe i kontaktowe;
  • doświadczenie zawodowe;
  • umiejętności;
  • wykształcenie;
  • zainteresowania.

Jakie informacje zamieścić w CV?

Dane personalne w CV mają, przede wszystkim, umożliwić pracodawcy kontakt z Tobą. Dlatego niezwykle ważna w tym przypadku jest poprawność zawartych informacji. Nawet niewielki błąd może przekreślić Twoje szanse na zdobycie pracy. Nie pisz daty urodzenia, adresu zamieszkania czy stanu cywilnemu - imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail są zupełnie wystarczające. A skoro jesteśmy już przy adresie mailowym pamiętaj, aby wyglądał on profesjonalnie. Pseudonimy i zdrobnienia nie są mile widziane.

CV z Kreatorem CV

Kluczowe sekcje, czyli doświadczenie i umiejętności

Możesz być pewien, że doświadczenie i umiejętności to te elementy CV, na które pracodawca zwróci uwagę w pierwszej kolejności. Jeżeli opisujesz swoją ścieżkę kariery, koniecznie podaj miejsce, lata pracy i zajmowane stanowisko oraz opis dotychczasowych obowiązków. To na ich podstawie pracodawca będzie w stanie zweryfikować, czy nadajesz się na oferowane stanowisko. Co z umiejętnościami? Im poświęć kolejną rubrykę - warto podzielić je na kompetencje twarde i miękkie. Dobrze sprawdzi się także określenie poziomu danej umiejętności.

Czy pracodawcy zwracają uwagę na wykształcenie i zainteresowania?

Choć dla pracodawców zdecydowanie ważniejsze jest doświadczenie - odpowiednie wykształcenie zawsze jest mile widziane (szczególnie jeśli jest związane z branżą, w której chcesz pracować), dlatego koniecznie podaj je w swoim CV. Nie musisz jednak bardzo się rozpisywać, wystarczy jeśli podasz ostatnio ukończoną szkołę, lata nauki, kierunek i zdobyty tytuł. Wiele osób zastanawia się także czy w życiorysie uwzględniać swoje zainteresowania? Jeżeli Twoja pasja związana jest z pracą lub posiadasz ciekawe hobby, to jak najbardziej warto o nich wspomnieć. Pracodawcy cenią osoby o szerokich horyzontach, z którymi można porozmawiać na wiele tematów.

Stwórz CV z Ciekawe CV

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty