Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Każda ingerencja w ciało człowieka, w postaci zabiegu lub operacji, może być dużym obciążeniem dla organizmu. Dlatego w okresie rekonwalescencji pacjent powinien wyjątkowo dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Lekarz zaleci odpowiednie leczenie i ćwiczenia, które pomogą pacjentowi wrócić do normalności. Po zabiegu, pacjent będzie musiał także ściśle przestrzegać restrykcyjnej diety. A co jeszcze można zrobić, by szybko wrócić do zdrowia?

Jakie problemy mogą się pojawić bezpośrednio po zabiegu?

Pacjenci, którzy przeszli poważny zabieg medyczny mogą nie odczuwać łaknienia, lub mieć problemy z przyjmowaniem pokarmów. Wówczas łatwo o niedożywienie, które może skutkować niebezpiecznymi dla życia i zdrowia omdleniami. W takim wypadku bliscy pacjenta muszą zwrócić uwagę na ilość i jakość przyjmowanego jedzenia. Nawet, jeśli dana osoba nie jest głodna, to powinna spożyć właściwą dla swojego wieku i masy ciała dawkę białka, węglowodanów i witamin. Dobrym sposobem na szybkie dostarczenie choremu wartościowego jedzenia jest podawanie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. W tym celu można zamówić wysokoenergetyczny Fresubin Energy DRINK, który jest dostępny w 4 smakach, a więcej praktycznych informacji o tym produkcie znajduje się na stronie https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/fresubin-energy-drink/.

tekst

Zadbaj o pozytywne nastawienie i zdrowy sen

Pacjenci, którzy byli operowani po ciężkim wypadku, lub w wyniku wystąpienia przewlekłej choroby, bezpośrednio po zabiegu mogą odczuwać obniżony nastrój. Taki stan pojawia się szczególnie w sytuacjach, gdy operacja wiąże się z ograniczeniami ruchowymi lub drastyczną zmianą dotychczasowego stylu życia. Wówczas trzeba zadbać o profesjonalne wsparcie doświadczonego psychologa, który pomoże pacjentowi uporać się z lękiem i negatywnymi emocjami. Kluczowa będzie również rola najbliższej rodziny i znajomych, którzy powinni pomóc choremu zaadaptować się do nowych okoliczności. Po operacji, pacjenci muszą przez wiele dni lub tygodni leżeć w łóżku, co może powodować problemy ze snem. Nieprzespane noce nie sprzyjają rekonwalescencji, dlatego warto zmobilizować pacjenta do aktywności fizycznej i intelektualnej, aby wieczorem odczuwał zmęczenie. Można też poprosić lekarza o przepisanie środków nasennych, które ułatwią zasypianie.

Bądź aktywny i stosuj się do zaleceń lekarskich

Choć pacjenci po zabiegach często leżą w łóżku, to nie oznacza, że mają przez cały ten czas pozostawać w bezruchu. Jeśli organizm ma się szybko zregenerować – należy zastosować ćwiczenia, które pobudzą mięśnie do pracy i pomogą pacjentowi stanąć na nogi. Takie ćwiczenia najlepiej wykonywać pod okiem doświadczonego rehabilitanta. Poza tym, jest to ważne, aby pacjenci stosowali się do zaleceń lekarskich i sumiennie zażywali wszystkie leki. Po zabiegu niewskazana jest intensywna aktywność fizyczna, dźwiganie, a niekiedy również ekspozycja na promieniowanie słoneczne lub pływanie w basenie. Dodatkowo – warto przyjmować witaminy i suplementy, które korzystnie wpłyną na organizm i przyspieszą proces gojenia ran.

Bezpośrednio po operacji pacjent powinien dać sobie czas na stopniowe powracanie do sprawności fizycznej. Jeśli nie wystąpią żadne powikłania, to stosowanie się do zaleceń lekarskich i pilnowanie zdrowej diety w krótkim okresie przyniesie zadowalające rezultaty. Ważne, by pacjent miał odpowiednią motywację i nie wahał się prosić o pomoc wybranych specjalistów lub bliskie mu osoby.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty