Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Każdy posiadacz samochodu osobowego jest zobowiązany do ubezpieczenia swojego auta. To warunek niezbędny do legalnego poruszania się po drogach publicznych. W razie spowodowania kolizji, ubezpieczyciel pokrywa szkody. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. W praktyce, dobre ubezpieczenie komunikacyjne może zaoferować znacznie szerszy zakres ochrony. Na co zwrócić uwagę?

Jakie składniki obejmuje ubezpieczenie samochodu?

Każdy kierowca posiadający swój samochód jest zobowiązany do jego ubezpieczenia. Obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). W ramach tego ubezpieczenia, w razie spowodowania szkody na drodze, ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z jej naprawieniem. Kompleksowe ubezpieczenie komunikacyjne może jednak zaoferować znacznie szerszą ochronę. Poza wspomnianym OC mamy jeszcze trzy składowe opcjonalne: AC (Autocasco), NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), Assistance (pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach na drodze, np. pokrycie kosztów lawety). Szczególnie szeroki zakres ma AC, które obejmuje odszkodowanie na skutek uszkodzenia, kradzieży lub trwałego zniszczenia pojazdu. Dodatkowym udogodnieniem wchodzącym w skład ubezpieczenia komunikacyjnego może być ubezpieczenie opon.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia?

Większość kierowców zwraca uwagę wyłącznie na cenę ubezpieczenia. W takim wypadku wybieramy jedynie OC, nie korzystając z innych składowych ubezpieczenia komunikacyjnego. W praktyce, absolutne minimum w przypadku ubezpieczenia samochodu to także NNW obejmujące ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Oferuje ono maksymalną kwotę, którą może otrzymać kierowca, pasażer lub członkowie rodziny, na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku wypadku drogowego. Warto także zadbać o podstawowy pakiet Assistance, który może obejmować holowanie w przypadku losowej sytuacji na drodze. Ubezpieczenie AC jest natomiast zalecane w przypadku pojazdów o większej wartości.

Co wpływa na koszty ubezpieczenia komunikacyjnego?

Im szerszy zakres ochrony, tym droższe ubezpieczenie komunikacyjne. Na koszty OC wpływa długa lista czynników: model i marka samochodu, rok produkcji, pojemność i moc silnika, szacowany roczny kilometraż, doświadczenie kierowcy, miejsce parkowania i wiele innych. Za bezszkodową jazdę z roku na rok można uzyskiwać zniżki, aż do pułapu 70%. OC można wzbogacić o NNW i Assistance. Tutaj kluczowy jest zakres ochrony oraz kwota NNW. Koszt ubezpieczenia wydatnie podnosi Autocasco, które może być nawet kilkukrotnie droższe od samego OC. Dlatego na zakup polisy AC najczęściej decydują się posiadacze droższych pojazdów.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu?

Na rynku ubezpieczeniowym panuje duża konkurencja. Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się za wszelką cenę zaoferować swoim klientom jak najkorzystniejsze warunki ubezpieczenia. Jak wybrać najlepszą polisę? Z pomocą przychodzi porównywarka https://ubezpieczamy-auto.pl, na której można porównać oferty ponad 65 różnych firm ubezpieczeniowych. W tym celu wystarczy wypełnić prosty formularz, na podstawie którego obliczone zostaną składki dla danego samochodu i kierowcy. Wybierając polisę z porównywarki można również liczyć na zniżki, dzięki którym ubezpieczenie komunikacyjne okaże się jeszcze tańsze. Przed wykupieniem polisy warto jeszcze sprawdzić szczegółowe informacje dostępne w OWU ubezpieczyciela.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty