Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Nikt z nas nie może wykluczyć tego, że przydarzy mu się wypadek. Nie musi on nawet wynikać z naszej winy. Wystarczy, że inny uczestnik ruchu drogowego, lub np. kolega z pracy na chwilę się zagapi i popełni błąd. Skoro nie możemy przeciwdziałać samym zdarzeniom, to byłoby dobrze, gdybyśmy umieli radzić sobie z ich skutkami. Pomoże w tym kurs KPP

Co musisz wiedzieć o kursie KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy)?

Bez wątpienia jest to najbardziej zaawansowany kurs, który dostępny jest praktycznie dla wszystkich — od pracowników produkcji, przez informatyków, po właścicieli firm, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje właśnie w tym kierunku.

Jego zakres jest ujednolicony, co reguluje ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W praktyce oznacza to, że wybrane firmy szkoleniowe nie mogą wprowadzać w ramach KPP zbyt dużych zmian. Nie oznacza to jednak, że wszystkie takie działalności oferują dokładnie to samo.

Zawsze warto zwracać uwagę na obecność kompetentnej, doświadczonej kadry wykładowców, która ma spore doświadczenie w pracy w systemie — np. jako ratownicy górscy, kierowcy karetek, czy wojskowi sanitariusze. To ogromna baza wiedzy, która dla kursantów będzie wręcz nieoceniona — właśnie takie kursy KPP organizuje Centrum Ratownictwa.

Jak wygląda kurs KPP?

Zajęcia trwają aż 66 godzin, z czego 41 to ćwiczenia praktyczne, w tym pozoracje, czyli scenki, które mają przygotować przyszłych ratowników do realnych działań w terenie. Część teoretyczna szkolenia, prowadzona jest zdalnie. Całość obliczona jest na dwa tygodnie intensywnej nauki.

Przyszły ratownik nauczy się, jak:

prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (przyrządową i bezprzyrządową),

tamować krwotoki,

opatrywać rany,

unieruchamiać złamania i zwichnięcia,

zapewnić ochronę przed wychłodzeniem lub przegrzaniem,

ewakuować osoby poszkodowane z miejsca wypadku,

prowadzić segregację medyczną.

Całość wieńczy egzamin. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Najlepsze jednostki szkoleniowe, jak Centrum Ratownictwa, pomagają kursantom przygotować się do testu. Aplikacja „Ratownik”, którą można pobrać na urządzenia mobilne, ma wbudowany tryb symulatora egzaminu, dzięki czemu możemy szybko zweryfikować swoją wiedzę.

Ile jest ważny kurs pierwszej pomocy? Uzyskanym tytułem ratownika możemy posługiwać się przez trzy lata. Po tym czasie możemy przejść przez procedurę recertyfikacji, czyli ponownie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. To także świetny sposób na odświeżenie wiedzy i poznanie nowinek, które pojawiły się w tym czasie.

Praca po kursie KPP — na co warto zwrócić uwagę?

Jeszcze kilka lat temu szkolenie było bardzo ciekawą opcją zwłaszcza dla osób, które chciały pracować w służbach mundurowych, np. w straży miejskiej, wojsku czy policji. Za tytuł ratownika otrzymywało się dodatkowe punkty, co zwiększało szansę na uzyskanie wymarzonego stanowiska.

Z biegiem czasu nastąpiły tu jednak pewne zmiany. System punktowy w wymienionych wcześniej instytucjach wciąż premiuje ratowników, jednak sektor prywatny również zaczął bardzo doceniać umiejętności, jakimi dysponują te osoby.

Bez trudu można wskazać na działalności, które premiują osoby po kursie KPP wyższą podstawą wynagrodzenia, lub tworzą dla nich zupełnie nowe ścieżki rozwoju. Bezpieczeństwo — bez względu na to, czy w miejscu pracy, na urlopie, czy w drodze do domu — jest absolutnie kluczowe, dlatego też należy spodziewać się rosnącej popularności kursów KPP. Nabyta wiedza może chronić nie tylko naszych kolegów i koleżanki z pracy, ale i bliskich, w tym najbliższą rodzinę.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty