Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Ogrodowe baseny stelażowe to idealne rozwiązanie dla dzieci i dorosłych w upalne letnie dni, kiedy wszyscy potrzebujemy odrobiny ochłody. Coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogródkach i cieszą się niezwykłą popularnością wśród rodzin z dziećmi, które każdą wolną chwilę spędzałyby na wodnym szaleństwie. Jednakże jesień już nadeszła – co zrobić z basenem po sezonie? Spieszymy z odpowiedzią.

Jak zabezpieczyć basen stelażowy na zimę?

Czy basen stelażowy może zostać na zimę w ogrodzie? Na to pytanie należy odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności. Obudowa basenu stelażowego wykonana jest zazwyczaj ze sztucznych tworzyw, a takich materiałów nie powinno się narażać na oddziaływanie ujemnych temperatur. Może się okazać, że na kolejny sezon letni po zimowaniu basenu w ogrodzie, straci on swoje właściwości, takie jak elastyczność czy sprężystość, a także stanie się bardziej podatny na uszkodzenia.

Od czego zacząć zabezpieczanie basenu stelażowego?

Aby basen stelażowy służył jak najdłużej, radzimy go odpowiednio zabezpieczyć przed zimą. Co to oznacza? Po opróżnieniu basenu z wody należy gruntownie wyczyścić dno i ścianki. Zanim wypuścisz wodę, warto wykorzystać ręczny podbierak, dzięki któremu usuniesz większe zanieczyszczenia, jak liście, igły i owady. Takie akcesoria zazwyczaj są częścią zestawu dołączonego do basenu stelażowego.

Po tym zabiegu wodę należy wypuścić, a następnie dokładnie wysuszyć lub wytrzeć z nadmiaru wody. Nie wolno również zapomnieć o wysuszeniu elementów filtrujących wodę, ponieważ pozostawiona w nich na zimę woda może je uszkodzić. Osuszanie pozwoli również na uniknięcie rozwoju grzybów lub pleśni. Po wspomnianych zabiegach czyszczących basen należy złożyć, a następnie przechowywać w dodatniej temperaturze.

Basen stelażowy – zestaw 16 w 1

Co zrobić z wodą z basenu stelażowego?

Jeżeli woda nie była ozonowana lub chlorowana, można ją od razu wykorzystać do podlewania roślin i trawy. Jeśli natomiast do wody dodawano chlor, to po ostatnim użyciu, np. tabletek do chlorowania, należy odczekać około 14 dni. Chlor w tym czasie wyparuje do atmosfery, a woda stanie się ponownie zdatna do podlewania roślin ogrodowych.

Pozostawienie basenu stelażowego na zimę

Zima w Polsce charakteryzuje się bardzo zmiennymi warunkami atmosferycznymi, dlatego baseny stelażowe warto wcześniej zabezpieczyć. Jeżeli zdecydowałeś się na pozostawienie zbiornika w swoim ogrodzie na sezon zimowy, a producent basenu na to zezwala, przeczytaj co zrobić, aby niesprzyjające warunki atmosferyczne nie uszkodziły go.

Po pierwsze, sprawdź dokładnie instrukcję i stosuj się do wskazówek producenta. Następnie, po oczyszczeniu, opróżnij zbiornik z wody tak, aby jej poziom znajdował się około 10-20 cm poniżej urządzeń filtrujących. Kolejnym krokiem będzie użycie dedykowanych środków basenowych na zimę, aby zachować odpowiednie pH wody. Pamiętaj, żeby nie używać domowych środków czystości.

Aby woda nie zamarzała, należy użyć specjalnych bojek, które również mogą wchodzić w skład zestawu wraz z zakupywanym basenem. Jeżeli nie posiadasz na wyposażeniu takich akcesoriów, możesz wykorzystać połączone ze sobą plastikowe butelki lub styropian. Na samym końcu należy zabezpieczyć zawory oraz elementy instalacji filtrujących bądź grzewczych, po czym pozostaje tylko nałożenie pokrywy na basen stelażowy.

Niezależnie od tego, co postanowisz zrobić ze swoim basenem stelażowym, pamiętaj, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć go przed sezonem zimowym. Stosuj się do instrukcji producenta, dokonując wszelkich zabiegów zabezpieczających, a uchronisz basen przed uszkodzeniem. Pamiętaj, że dobrze zabezpieczony basen posłuży na kolejne lata.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty