Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Tworząc projekt kuchni, warto pamiętać, że nie istnieje jeden idealny schemat. Każdy ma swoje preferencje, których powinien się trzymać, aby uzyskać wymarzony przez siebie efekt. Niektórzy stawiają na minimalizm, inni wolą przepych, najważniejsze to ergonomiczne i funkcjonalne pomieszczenie. Jak to uzyskać? Oto kilka wskazówek.

Złoty trójkąt

Zasada złotego trójkąta coraz powszechniej pojawia się na ustach osób zajmujących się aranżacją wnętrz. Na czym ona polega? Otóż boki owego trójkąta stanowią trasy, jakie są konieczne do przejścia przez domownika w trakcie przygotowania posiłków. Natomiast jego wierzchołki to punkty kluczowe, czyli kuchenka, lodówka i zlewozmywak. Celem tej zasady jest ergonomiczne umieszczenie tych trzech miejsce w taki sposób, aby ten dystans był jak najkrótszy, a zarazem uwzględniał możliwość wykonywania wszystkich niezbędnych czynności. Zaleca się, aby odległość zlewu od lodówki i kuchenki nie przekraczała 210 cm, a między lodówką a kuchenką powinno znaleźć się 270 cm przerwy.

Ergonomia w kuchni

Jak zadbać o ergonomię w kuchni? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak skomplikowana, jakby mogło się wydawać. O zasadzie złotego trójkąta już wspomnieliśmy. Kolejna ważna kwestia to wysokość blatów. Aby obliczyć optymalną wielkość tego wskaźnika, należy zmierzyć odległość od zgiętego łokcia do podłogi i odjąć 15 cm. Przykładowo dla osoby o wzroście 170 cm blat powinien znajdować się na wysokości ok. 95 cm.

Innym czynnikiem, który zwiększy funkcjonalność naszej kuchni, będą szafki i szuflady. Wiele zależy nie tylko od ich wielkości, ale również rozmieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie głębokich wysuwanych szuflad w dolnych partiach, a szafek w górnych. Dzięki temu z łatwością sięgniemy po rzeczy usytuowane w każdym zakamarku pomieszczenia.

Nie zapominaj o…

W momencie, gdy urządzamy kuchnię, musimy pamiętać o wielu aspektach bez, których pomieszczenie nie będzie w pełni spełniało swoich funkcji. Jeżeli wiesz, że chcesz samodzielnie zaprojektować jej wnętrze, koniecznie zwróć uwagę na właściwe rozmieszczenie przyłączy wody, gazu oraz gniazdek z prądem. Zaplanuj również dodatkowe gniazda na lodówkę czy piekarnik. Ważną kwestią jest również zdecydowanie się na AGD wolnostojące lub w zabudowie, gdyż rozmieszczenie elektryki może być w każdym przypadku inne.

Warto pomyśleć również o zaplanowaniu wysokie zabudowy z funkcjonalnymi koszami cargo i szufladami, dzięki temu znacznie powiększymy powierzchnię, z której naprawdę skorzystamy. Ważne są także odpowiednie meble kuchenne i co z tym się wiąże kolorystyka pomieszczenia. Jeżeli dobierzemy nieodpowiednie barwy, wnętrze może wywoływać nieprzyjazne atmosferze wrażenie. Należy zwrócić także uwagę na aspekt spożywania posiłków. Czy chcemy stworzyć miejsce temu odpowiednie w kuchni, czy też wolimy przeznaczyć na to osobne pomieszczenie i zrobić jadalnię? Te wszystkie kwestie należy wziąć pod uwagę w trakcie aranżacji tego typu wnętrza.


Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty