Domowa drabina – dlaczego to takie ważne?
Drabina to… drabina – nie przywiązujesz więc do niej dużej wagi. To błąd! Warto dobrze przemyśleć tę inwestycję, ponieważ zwykle dokonujemy takiego zakupu raz na kilka, a często nawet kilkanaście lat. Tu nie ma zatem miejsca na prowizoryczne rozwiązania niskiej jakości czy tanie modele bez atestu. Ten sprzęt wykorzystywany jest naprawdę często – drabina aluminiowa przyda się podczas malowania, sprzątania, wymiany żarówek, mycia okien, wieszania firanek, ale również w trakcie rozmaitych prac ogrodowych, przeglądu systemu rynnowego… Lista domowych prac na wysokości jest naprawdę długa! Jeśli nie posiadasz jeszcze stabilnej, bezpiecznej drabiny, najwyższa pora na zakup. Pamiętaj, że z tego sprzętu będziesz korzystać nie tylko Ty, ale również pozostali domownicy – nie ryzykuj, że podczas prac na wysokości coś pójdzie nie tak. Jakie modele drabin zasługują na uwagę?
Klasyczna drabina przystawna – lekka i prosta w obsłudze
Drabina przystawna to najprostszy model drabiny, składający się z podłużnic połączonych szczeblami lub stopniami. Ta prostota jest jednocześnie jej największą zaletą: wystarczy ustawić ją na równym, utwardzonym podłożu i stabilnie oprzeć o ścianę budynku i już można się wspinać. Aluminiowa drabina przystawna jest przy tym na tyle lekka, że bez problemu możesz przenieść ją samodzielnie w wybrane miejsce. Wytrzymały materiał nie jest podatny na działanie czynników atmosferycznych – możesz przechowywać drabinę na zewnątrz, ponieważ aluminium nie ulega uszkodzeniu pod wpływem promieni UV, mrozu czy wysokich temperatur. A wady? Konstrukcja drabiny przystawnej sprawia, że do jej użytkowania potrzebujesz stabilnego punktu podparcia. Jeśli to Ci wystarczy do pracy, przystawna drabina aluminiowa jest doskonałym wyborem.
Wolnostojąca drabina aluminiowa – uniwersalny model do używania na co dzień
Drabinę wolnostojącą możesz użyć praktycznie zawsze – o ile oczywiście zdecydujesz się na odpowiedni model. Nowoczesne drabiny wolnostojące z aluminium są lekkie, funkcjonalne oraz wyjątkowo praktyczne. Zwróć uwagę, by drabina aluminiowa była wyposażona w duży górny podest roboczy, który ułatwi wykonywanie prac nad ziemią. Antypoślizgowe stopki umożliwiają bezpieczne rozstawienie drabiny na różnorodnym podłożu. Drabiny wolnostojące mogą być również wyposażone w dodatkowy pałąk bezpieczeństwa – często zintegrowany z funkcjonalną półką na narzędzia, oraz wzmocnienia narożne dolnego stopnia, by jeszcze bardziej zwiększyć stabilność. Profesjonalne drabiny wolnostojące posiadają również specjalne pasy ograniczające rozstaw. Taka składana drabina aluminiowa nie zajmuje dużo miejsca – nawet jeśli nie masz dużego garażu lub pomieszczenia gospodarczego, z pewnością znajdziesz przestrzeń do jej przechowywania.
Drabina teleskopowa – model do zadań specjalnych
Zdarzyło Ci się już narzekać, że Twoja drabina wolnostojąca jest zbyt niska, nie możesz ustawić jej na schodach albo nie da się na niej wygodnie przeprowadzać długotrwałych prac? Najwyższa pora na zakup wielofunkcyjnego modelu do zadań specjalnych, czyli drabiny teleskopowej. Przegubowa drabina teleskopowa TeleMatic od KRAUSE to sprzęt, który może być używany jako model przystawny, dwustronny wolnostojący, a także drabina z możliwością rozstawienia na schodach. Do tego możemy użytkować ją jako dwie osobne drabiny wolnostojące, które w połączeniu z platformą TeleBoard, dadzą nam do dyspozycji długi i wygodny pomost roboczy. Drabina teleskopowa wyposażona została w system ClickMatic, który pozwala bezproblemowo zmieniać wysokość drabiny, a model z regulowanymi osobno czterema nogami może być ustawiony na schodach lub podłożu o różnych poziomach.
Stoisz przed zakupem nowej drabiny do domu i zastanawiasz się, który model wybrać? Prosta drabina przystawna, aluminiowa drabina wolnostojąca, profesjonalna drabina teleskopowa – to tylko niektóre z rodzajów, spośród których możesz wybierać. Sprawdź, co przygotowały dla Ciebie renomowane firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją drabin.