Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Praca strażaka związana jest z nieustannym wystawianiem się na niebezpieczne czynniki. Oprócz przejścia odpowiedniego przeszkolenia oraz posiadania predyspozycji fizycznych i psychicznych, osoby wykonujące ten zawód muszą być zaopatrzone w specjalny ubiór. Strój strażaka powinien spełniać konkretne wymagania, aby zapewniać komfort i bezpieczeństwo jego użytkownikom.

Podczas ratowania ludzkiego życia,strażacy są narażeni na wiele niebezpieczeństw. Z tego powodu strój strażaka, niezależnie od warunków, w których jest wykorzystywany, musi odznaczać się wyjątkową trwałością. Akcje z udziałem straży pożarnej zwykle przebiegają w trudnych okolicznościach, dlatego też odzież ochronna, w którą wyposażeni są jej członkowie, musi sprostać najcięższym wymaganiom. Czym powinien charakteryzować się ubiór strażaka?

Jaki powinien być strój strażaka?

Ubrania, które noszą strażacy, muszą odznaczać się szczególnymi cechami. Niezależnie od tego, czy jest to koszulka straż, czy pełne umundurowanie strażackie, bardzo ważną funkcję pełni materiał, z jakiego wykonane jest takie odzienie. Wymagania, dotyczące odzieży dla strażaka są określone w rozporządzeniu w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej.


Materiały i tworzywa wykorzystywane do produkcji specjalnej odzieży strażackiej powinny spełniać konkretne parametry. Najważniejszym z nich jest odporność na bardzo wysokie temperatury oraz intensywne rozprzestrzenianie się ognia, które możemy napotkać podczas gaszenia pożarów. Tkaniny, z których uszyte są elementy stroju strażaka, muszą wykazywać wytrzymałość na rozciąganie i rozdzieranie oraz charakteryzować się niską kurczliwością.

Z czego składa się strój strażaka?

Strój strażaka, wykorzystywany podczas działań przeciwpożarowych oraz innych akcji ratowniczych, jest ściśle określony. Ubranie specjalne składa się z kurtki i spodni o warstwowej konstrukcji zgodnej z normą PN-EN 469 oraz kurtki lekkiej jednowarstwowej, spełniającej normę PN-EN 15614. Jako codzienne umundurowanie strażacy wykorzystują ubrania koszarowe, które zakładane są przez nich podczas zawodów,szkoleń oraz innych okoliczności, niewymagających większej ochrony. Mundur koszarowy składa się z bluzy, spodni oraz czapki. Niekiedy zaliczana jest do niego również kamizelka.


Strój strażacki specjalny musi być wykonany z tworzyw, które są odporne na trudne warunki, panujące podczas akcji ratowniczych. Powłoka, znajdująca się na wierzchu zwykle wykonana jest z włókien meta-aramidowych,para-aramidowych lub ich mieszanek, zapewniając tym samym skuteczną ochronę przed ogniem i wysokimi temperaturami. Kolejną warstwę stanowi membrana, która ułatwia odprowadzanie wilgoci i ciepła wytworzonych przez organizm podczas wyczerpującej akcji. Następną częścią jest powłoka termoizolacyjna, która skutecznie chroni ciało zarówno przed bardzo wysokimi, jak i niskimi temperaturami.Podszewka stanowi ostatnią warstwę specjalnego stroju strażackiego i wykonana jest z wytrzymałego, niepalnego materiału.

Artykuły sponsorowane

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty