Jak ciąć piłą łańcuchową? Zasady bezpieczeństwa
Zanim przystąpisz do pracy z pilarką łańcuchową, przeczytaj jej instrukcję obsługi. Później zapoznaj się z zasadami, jak ciąć piłą łańcuchową, aby było to bezpieczne.
Dokładnie obejrzyj pilarkę i sprawdź, czy jej części nie są uszkodzone i czy są prawidłowo zamocowane. Sprawdzenia wymagają przede wszystkim: filtr powietrza, cylinder, przystawka i prowadnica. Poza tym sprawdź, czy wyłącznik zapłonu działa poprawnie, a łańcuch jest ostry i dobrze naciągnięty.
Oto najważniejsze zasady, jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z piły łańcuchowej.
-
Załóż odzież roboczą: spodnie antyprzepięciowe, rękawice ochronne, kask, maseczkę przeciwpyłową oraz solidne buty.
-
Pilarkę łańcuchową trzymaj dwoma rękami. Prawą dłoń na tylnym uchwycie, a lewą na przednim. Żadna część ciała nie może znajdować się na linii łańcucha.
-
Zanim uruchomisz pilarkę, sprawdź napięcie łańcucha. Jeżeli jest zbyt luźny, trzeba go wyregulować pokrętłem albo śrubokrętem.
-
Co można ciąć piłą łańcuchową? Służy ona do cięcia drewna, obróbka innych materiałów jest zabroniona. Nie należy również ciąć drewna, jeśli znajdują się w nim metalowe przedmioty, np. gwoździe.
Piła łańcuchowa Karcher CNS 18-30 1.444-001.0
(źródło: https://inlago.pl/produkt/pila-lancuchowa-karcher-cns-18-30-1444-0010,64026)
Jak ciąć piłą łańcuchową drewno na opał?
Jeśli chcesz samemu pociąć drewno na klocki, skorzystaj z pilarki łańcuchowej. Najważniejsze, aby belki, gałęzie czy deski nie przesuwały się. Nie można ich też przytrzymywać ręką. Dlatego warto mieć koziołek, czyli specjalny stojak do cięcia drewna.
Piłę trzymaj obiema rękami. Włącz ją, zanim łańcuch dotknie drewna. Dzięki temu unikniesz szarpnięcia, które może sprawić, że piła wypadnie Ci z rąk. Podczas cięcia postaraj się docisnąć pazury dociskowe piły do drewna i dopiero wtedy przechyl miecz prowadzący. Im szybciej łańcuch będzie się obracać, tym sprawniejsze będzie cięcie piłą.
Jak ciąć drzewo piłą łańcuchową?
Znacznie trudniejsze od cięcia drewna na opał jest wycięcie drzewa. Pierwszym krokiem będzie określenie kierunku upadku. Weź pod uwagę wiatr, ułożenie gałęzi oraz naturalne ugięcie drzewa. Następnie oczyść i odgródź obszar, na który spadnie drzewo. Oczyść pień drzewa – możesz do tego celu wykorzystać piłę, toporek albo siekierę.
Przystąp do ścięcia drzewa. Jeśli znasz jego kierunek opadania, to możesz wykonać tzw. rzaz podcinający. W tym celu natnij drzewo na wysokości od 30 do 50 cm w odległości ok. 1/3 średnicy pnia. Nacięcie wykonaj prostopadle do kierunku upadku drzewa. Z drugiej strony również zrób takie nacięcie – ok. 2 cm powyżej dolnej płaszczyzny wyciętego klina. Pomiędzy nacięciami z dwóch stron musi być cały kawałek pnia. Jeśli go nie zostawisz, może dojść do niekontrolowanego upadku drzewa. Na tym etapie bardzo ważne jest podkładanie klinów, które zabezpieczą szczelinę przed zamknięciem i ochronią pilarkę przed zakleszczeniem. Gdy tylko usłyszysz trzaski, musisz się oddalić od drzewa, gdyż zwiastują one jego upadek.
Piła do gałęzi na wysięgniku Karcher PSW 18-20 1.444-010.0
(źródło: https://inlago.pl/produkt/pila-do-galezi-karcher-psw-18-20-battery-1444-0100,53295)
Jak założyć łańcuch pilarki?
Znasz już najważniejsze zasady, jak ciąć piłą łańcuchową. Podczas pracy w ogrodzie może się jednak zdarzyć, że łańcuch pilarki się urwie, zostanie uszkodzony albo po prostu stępi. Sprawdźmy zatem, jak zmienić łańcuch w narzędziu, jeśli zajdzie taka konieczność.
-
Piłę, czy to spalinową, czy elektryczną, ułóż na stabilnej powierzchni.
-
Zwolnij hamulec i odkręć śrubę w pokrywie mechanizmu, który napędza łańcuch pilarki.
-
W kolejnym kroku poluzuj łańcuch poprzez przekręcenie śruby w mechanizmie napinającym.
-
Następnie zdejmij pokrywę pilarki. Zdemontuj prowadnicę i zdejmij z niej zużyty łańcuch.
-
Prowadnicę zamontuj z powrotem, a na nią załóż nowy łańcuch, przeznaczony do tego modelu pilarki. Którą stroną założyć łańcuch? Zawsze zakładaj łańcuch zgodnie z kierunkiem jego ruchu – na mechanizmie i ogniwach tnących znajdziesz strzałki, które wskażą kierunek ruchu.
-
Załóż pokrywę i połącz ją z dźwignią hamulca.
-
Dokręć nakrętki i naciągnij łańcuch. Na końcu warto jeszcze sprawdzić poprawność naciągu pilarki – jeśli możesz unieść go na wysokość ok. 5-10 mm nad prowadnicę, to znak, że został prawidłowo napięty.
Łańcuch do pilarki Karcher PSW 18-20 Battery 2.444-018.0
Dlaczego piła nie tnie?
Czasami może się zdarzyć, że piła łańcuchowa nie będzie cięła drewna. Najczęstszą przyczyną jest po prostu tępy łańcuch tnący. Można go spróbować wyostrzyć albo wymienić na nowy. Innym powodem może być zbyt luźny albo zbyt napięty łańcuch. Wystarczy wówczas użyć śruby regulacyjnej, aby dokładnie dokręcić łańcuch do pilarki. Jeśli piła łańcuchowa nie tnie, należy również sprawdzić prowadnice, sprzęgło oraz zestaw taśm sprzęgła.
Dlaczego piła łańcuchowa krzywo tnie?
Jeżeli piła łańcuchowa krzywo tnie, zapewne jest to spowodowane nieprawidłowym ostrzeniem łańcucha. Zęby lewe i prawe ostrzymy w innych pozycjach, czasami lewą, a czasami prawą ręką. Takie ostrzenie sprawia, że jedna lub druga strona łańcucha jest dłuższa. W rezultacie łańcuch będzie wywierał nacisk boczny na rowek prowadnicy. To spowoduje krzywe cięcie.
Piła łańcuchowa Awtools spalinowa CS450
(źródło: https://inlago.pl/produkt/pila-lancuchowa-spalinowa-24-km-35-cm-awtools-cs450,63775)
Jak użytkować inne rodzaje pilarek?
Skoro wiesz już, jak ciąć piłą łańcuchową, sprawdźmy teraz, jak wygląda cięcie innymi pilarkami.
Jak ciąć prosto piłą szablastą?
Piła szablasta to elektronarzędzie, które pozwala szybko pociąć drewno lub metal w domu albo w plenerze. Ważne, aby wybrać ostrze dostosowane do cięcia konkretnego rodzaju materiału. Jeśli chcesz wyciąć prosto kawałek drewna, skorzystaj z ołówka i linijki, rysując prostą linię. Piłę trzymaj stabilnie w obu rękach – dominująca ręka na rękojeści narzędzia, druga nadająca kierunek cięcia. Pochyl się tak, aby podeprzeć piłę szablastą całym swoim ciałem. W ten sposób utrzymasz równowagę i szybko wykonasz proste cięcie.
Jak ciąć piłą japońską?
Pilarka japońska zapewnia wydajność i dużą precyzję. Ma w cienki brzeszczot z odwróconymi zębami. Taka budowa sprawia, że podczas pracy piłą japońską należy ciągnąć, a nie odpychać. Inna jest również sama technika. Obsługując piłę japońską, użyjesz tylko niewielkiej siły. Wykorzystuje się 2/3 długości brzeszczotu – dzięki kształtowi zębów piła bardzo łatwo „wchodzi” w drewno. Im mniej siły użyjesz, tym dokładniejsze cięcie uzyskasz.
Jak ciąć piłą tarczową?
Pilarka tarczowa służy do cięcia wzdłużnego i poprzecznego drewna w linii prostej, z możliwością cięcia pod kątem do 45°. Narzędzie należy przesuwać z równomiernym i lekkim posuwem przez materiał. Bardzo ważna jest siła posuwu – jeśli użyjesz zbyt dużo siły, możesz uszkodzić pilarkę.
Jak ciąć piłą stołową?
Piła stołowa, czyli inaczej budowlana, jest popularnym narzędziem wykorzystywanym w domowych warunkach. Pozwala na cięcie wzdłużne drewna, cięcie na ukos lub cięcie poprzeczne. Obsługa piły stołowej jest stosunkowo łatwa i odbywa się poprzezposuw pilarki.