Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Aby móc przenieść codzienną pielęgnację włosów na wyższy poziom, trzeba zapoznać się z pojęciem ich porowatości. Dzięki temu można stosowane kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne dopasować do potrzeb fryzury. Chyba każdej kobiecie przynajmniej raz w życiu zdarzyło się kupić kosmetyk do włosów, który przyniósł efekt odwrotny od oczekiwanego. Dlatego tak ważne jest dokładne przyjrzenie się swoim włosom i dopasowanie pielęgnacji skrojonej na miarę ich potrzeb.

Co oznacza porowatość włosów?

Pora odpowiedzieć na pytanie – czym jest porowatość włosów? Otóż, jest to określenie, które dotyczy tego, w jakim stopniu łuski keratynowe na powierzchni włosa są odchylone. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że żaden włos na ludzkim ciele nie jest idealnie gładki. Wystarczy zapoznać się z jego obrazem mikroskopowym, aby na własne oczy przekonać się, że włosy – także te na głowie – zbudowane są z niewielkich łusek, układających się wokół łodygi włosa w sposób przypominający nieco dachówki na dachu. W zależności od tego, czy łuski ściśle przylegają do włosa, lekko się odchylają, czy są mocno otwarte, określa się stopień porowatości włosów.

Czym wyróżniają się włosy niskoporowate?

Cechą charakterystyczną włosów niskoporowatych są łuski, które ściśle przylegają do łodygi włosa. Pozytywnie wpływa to na wygląd włosów – są one błyszczące, śliskie w dotyku, sprężyste i gładkie, pozbawione tendencji do puszenia. Niestety, jednocześnie są to włosy dość podatne na nadmierne obciążenie kosmetykami i utratę objętości. Włosy niskoporowate powszechnie uznawane są za zdrowe i lśniące, jednak dość ciężko je wystylizować – szybko odkształcają się, powracając do pierwotnego wyglądu.

Włosy średnioporowate – charakterystyka

Włosy średnioporowate przez wiele osób bywają określane mianem normalnych. Ich łuski odchylają się od nasady włosa w niewielkim stopniu. Włosy średnioporowate dość szybko reagują na zmianę wilgotności powietrza i temperatury, co sprawia, że szybko się puszą, elektryzują i przesuszają. Źle dobrana pielęgnacja może sprawić, że staną się sztywne i matowe.

Włosy wysokoporowate – czym się wyróżniają?

Włosy wysokoporowate charakteryzują się odchyloną, nieregularną łuską, która wpływa na ich wygląd i zachowanie. Z racji tego, że do ich wnętrza łatwo mogą dostawać się substancje wysuszające i toksyny, bardzo narażone są na zniszczenia. Otwarte łuski nie są w stanie bowiem zapewnić wewnętrznym strukturom włosów należytej ochrony. Nieodpowiednia pielęgnacja w przypadku włosów o wysokiej porowatości może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

W jaki sposób można sprawdzić porowatość włosów?


Każda kobieta, która chce sprawdzić swój typ włosów, powinna postawić na wnikliwą obserwację. Każdy z typów włosów wyróżnia się charakterystycznymi cechami, przypisanymi dla niego. W internecie można znaleźć również bardzo przydatne testy online, które pozwalają określić porowatość włosów. Włosy wysokoporowate można wyczuć poprzez dotyk – wystarczy przesunąć palce od końca włosa aż po jego cebulkę, by wyczuć nierówności.


Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty