Do 1989 roku miasto było uważane za ośrodek przemysłowy i było znane z dużej liczby fabryk włókienniczych. Nowoczesna Łódź stawia na rozwój przemysłów kreatywnych – mody, designu i sztuki, a także nowoczesnych usług biznesowych i innowacyjnych technologii. Dzięki korzystnemu położeniu w centrum kraju, na skrzyżowaniu kluczowych szlaków europejskiej sieci transportowej, Łódź stała się jednym z najważniejszych centrów logistycznych w Europie. Dziś to wielokulturowa metropolia, słynąca z unikalnej architektury i kultury. Jest czwartym miastem w Polsce pod względem liczby ludności (670 642 mieszkańców) i powierzchni (293,25 km²).
Lokalizacja
Miasto leży w centralnej części województwa łódzkiego, na Wyżynie Łódzkiej i Łaskiej. Długość miasta wynosi 19,5 km, a szerokość – 17,49 km. Łódź położona jest na wysokości od 163,6 do 284,1 m n.p.m. W sumie przez teren przepływa 19 rzek i strumieni, w większości są to niewielkie cieki wodne. W centrum miasta przeważnie płyną one skrycie, w podziemnych kanałach.
Warunki pogodowe
Łódź znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Średnia roczna temperatura wynosi +9 °C. Opady są dość obfite nawet w "najsuchszych" miesiącach, średnia roczna suma wynosi około 712 mm.
Ciepły sezon w Łodzi trwa około 3,6 miesiąca, maksymalna średnia dobowa temperatura w tym czasie przekracza +19 °C. Najwyższa średnia temperatura powietrza obserwowana jest w lipcu – +25 °C. Okres od maja do września jest uważany za najlepszy czas na odwiedzanie miasta. Obserwujemy wtedy komfortowe temperatury powietrza i prawie całkowity brak opadów, ale mimo wszystko przed wizytą warto sprawdzać prognozę pogody na tydzień https://icmmeteo.pl/35637/lodz-1.
Chłodna pora roku trwa 3,7 miesiąca z maksymalną średnią dobową temperaturą do +5 °C. Sezon opadów śnieżnych trwa 4,2 miesiąca, a ilość śniegu, jaka spada w ciągu 31 dni, wynosi średnio co najmniej 25 mm. Styczeń – to najzimniejszy miesiąc z największą ilością śniegu. Minimalna średnia temperatura w tym okresie wynosi -5 °C, a śniegu spada około 56 mm. Aby zła pogoda nie popsuła Ci planów, warto regularnie sprawdzać prognozę pogody na dzień pogoda meteo.
Podsumowanie
Wbrew pozorom Łódź potrafi zaskoczyć nie tylko architekturą. Jest to jedno z niewielu miast, w którym znajduje się duża liczba różnorodnych terenów zielonych – parków, promenad i rezerwatów przyrody. To właśnie tutaj znajduje się kompleks Zdrowie (188,21 ha) oraz Las Łagiewnicki (1205 ha) – jeden z największych kompleksów parkowo-leśnych w Europie. W Łodzi jest również ponad czterdzieści parków miejskich, które zajmują łączną powierzchnię ponad 500 hektarów. Jest tutaj również kilka plaż do kąpieli, m.in. Arturowiek w Lesie Łagiewnickim, Stawy Stefańskiego w Parku 1 Maja i Stawy Jana, gdzie można skorzystać z łodzi i kajaków.
Spacerując po klimatycznych ulicach Łodzi trudno nie zauważyć postindustrialnych budynków, które stanowią większość miasta. Tworzą one niepowtarzalny klimat i opowiadają historię okolicy. Większość budynków została odnowiona i ma nowe przeznaczenie. Oprócz nich w mieście jest wiele pałaców, willi i muzeów, które warto odwiedzić. Dzięki takiej różnorodności przyrodniczej i kulturowej przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Goście zawsze znajdują w Łodzi coś ciekawego dla siebie, dlatego chętnie wracają tu ponownie.