Trądzik dotyczy przeważnie młodych osób w okresie dojrzewania, choć nie tylko. Z uciążliwymi objawami tej przypadłości można radzić sobie stosując domowe sposoby oparte o naturalne środki. Sprawdź, jakie!
Czym jest trądzik?
Trądzik jest schorzeniem, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Polega na pojawianiu się zmian skórnych, zwykle na twarzy, ale także na innych częściach ciała, takich jak plecy czy klatka piersiowa. Trądzik może przybierać różne formy, ale najczęściej zmiany te przyjmują postać zaskórników, grudek, krostek, a niekiedy torbieli.
Trądzik zwykle występuje u młodych ludzi w okresie dojrzewania, jednak może pojawić się w każdym wieku. Istnieją różne sposoby leczenia trądziku, w tym leki doustne, kremy, żele i płyny stosowane miejscowo na skórę, a także procedury kosmetyczne takie jak peelingi chemiczne czy laseroterapia. W łagodzeniu nieprzyjemnych objawów tej przypadłości pomocne są również domowe sposoby na trądzik, które najczęściej bazują na ziołach czy innych roślinach o właściwościach przeciwzapalnych.
Jakie są przyczyny powstawania trądziku?
Przyczyną trądziku jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe skóry, co prowadzi do zatykania się porów skóry. Bakterie, które normalnie bytują na skórze, rozwijają się w tych zatkanych porach, a w rezultacie pojawia się stan zapalny i charakterystyczne zmiany skórne. Czynniki genetyczne, hormonalne, dietetyczne i stres mogą również wpływać na pojawienie się trądziku, a także powodować nasilenie objawów.
Jak pozbyć się trądziku – domowe sposoby
W przypadku trądziku można zastosować wiele naturalnych środków, jak choćby aloes, który ma działanie przeciwzapalne, łagodzące, antyseptyczne i nawilżające, korzystne dla skóry z trądzikiem. Aloes przyspiesza również gojenie się ran. Wiele kremów i żeli do twarzy zawiera wyciąg z aloesu, ale można użyć tej rośliny korzystając z aloesu uprawianego w domu, w doniczce, ponieważ jego działanie jest równie skuteczne.
W przeciwdziałaniu trądzikowi świetnie sprawdzają się także cynamon i miód, które mają silne właściwości bakteriobójcze, co czyni je idealnymi składnikami do tworzenia domowej maseczki na trądzik. Taka maseczka działa przeciwzapalnie i regenerująco.
Z trądzikiem dobrze radzą sobie także:
• bratek polny – roślina, która od dawna znana jest ze swoich właściwości przeciwtrądzikowych. Substancje zawarte w bratku polnym zmniejszają produkcję sebum i poprawiają gładkość skóry. Ponadto, mają one właściwości moczopędne i detoksykujące. Pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu, a regularne picie herbatki z bratka polnego może wspomóc proces leczenia trądziku,
• kurkuma – ta żółta przyprawa ma silne właściwości antyseptyczne, dlatego warto uzupełnić o nią codzienną dietę, stosując jako dodatek do posiłków. Można również przygotować pastę z kurkumy, która działa miejscowo na zmiany skórne. Pasta ta sprawdza się doskonale jako naturalny środek antybakteryjny i przeciwzapalny,
• naturalne olejki takie jak wykazujący silne właściwości przeciwzapalne olejek z drzewa herbacianego, czy normalizujące pracę gruczołów łojowych olejki: różany i lawendowy oraz z tamanu (preparat pozyskiwany z drzew taman rosnących w Azji).
Z kolei zwykłe drożdże piekarnicze mogą być wykorzystane w dwóch formach: jako maseczka lub napój. Do przygotowania maseczki, należy rozgnieść drożdże piekarnicze z niewielką ilością wody, po 10 min nałożyć na