Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Azot jest kluczowym składnikiem mineralnym i jednocześnie budulcem białek roślin, który ma ogromne znaczenie na podniesienie plonów. Nie tylko pobudza on rośliny do szybkiego wzrostu, ale także odpowiada za to, by były one zaopatrzone w najważniejsze składniki odżywcze. Nawozy azotowe są łatwo przyswajalne przez rośliny, ale równie łatwo są wypłukiwane przez deszcz. Z tego powodu powinny być przykryte glebą, albo z nią wymieszane. Można również zastosować nawozy dolistne w okresie wegetacji roślin.
Warto jednak pamiętać, że stosowanie nawożenia dolistnego powinno stanowić jedynie uzupełnienie. Natomiast prawidłowe odżywienie roślin zależy przede wszystkim od nawożenia doglebowego. Nawozy doglebowe dostarczają składniki odżywcze do gleby, skąd pobierane są przez system korzeniowy roślin.
1. Nawozy azotowe, nawozy amonowe - Czym są i jak działają?
2. Czym charakteryzuje się nawóz azotowy z siarką?
3. Kiedy stosować nawozy rolnicze?
4. Kiedy używać środków ochrony roślin?
5. Czym charakteryzują się nawozy uniwersalne?
6. Jak stosować wieloskładnikowy nawóz uniwersalny?

analiza skuteczności stosowania nawozów azotowych

1. Nawozy azotowe, nawozy amonowe - Czym są i jak działają?

Jak już było wspomniane, nawozy azotowe zwiększają wydajność upraw i dostarczają roślinom najważniejszych składników odżywczych. Stosowanie nawozów azotowych jest zależne od warunków pogodowych, wyglądu upraw oraz fazy rozwoju. Rolnicy zwykle sięgają po nawozy azotowe w sytuacji, gdy ich plony nie rozwijają się prawidłowo, a rośliny nie mają prawidłowej barwy, świadczącej o ich właściwej kondycji. Bilans azotu w glebie musi być odpowiedni, dlatego należy podzielić nawóz na konkretne dawki. Niewskazany jest zarówno niedobór azotu, ale także jego nadmiar. Warto także pamiętać, że jego stosowanie uregulowane jest przepisami, z którymi warto się zapoznać.

2. Czym charakteryzuje się nawóz azotowy z siarką?

Aby azot prawidłowo spełniał swoją funkcję, potrzebuje on obecności siarki. Wpływa ona znacząco na jego efektywność, tym samym podnosząc jakość plonów. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie pszenicy, w przypadku której połączenie azotu i siarki zwiększa w niej ilość białka. Siarka sprawia również, że w roślinach aktywuje się proces metabolizmu azotu oraz węgla. Dzięki temu azot zamienia się w białko dużo szybciej. Nawozy azotowe z siarką są zatem doskonałym sposobem na to, by skutecznie dostarczyć roślinom potrzebnych wartości odżywczych, ale także aktywować ich działanie.

Jeśli chodzi o nawozy azotowe ceny podawane są przeważnie za tonę, dlatego warto najpierw dobrze określić zapotrzebowanie na konkretny środek. W przypadku, gdy nawozy mają być zastosowane na dużej powierzchni, z pewnością warto zdecydować się na nawozy hurt, które mogą być dostępne w bardziej korzystnej cenie.

3. Kiedy stosować nawozy rolnicze?

Nawozy rolnicze stosowane są przede wszystkim przez producentów żywności. Nawożenie jest kluczowym elementem rozwoju roślin, których używa się do produkcji pokarmu. Dzięki stosowaniu nawozów plony zaopatrywane są we wszystkie ważne składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor, potas, siarka, wapń, magnez, nikiel, bor, sód, chlor, cynk, jod, selen, molibden, krzem, miedź, kobalt, mangan, żelazo, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin.

W zależności od rodzaju upraw oraz zapotrzebowania na składniki odżywcze wyróżnia się różne rodzaje nawozów:

  • nawozy potasowo magnezowe

  • nawozy wapniowe

  • nawozy potasowe

  • nawozy wapniowo magnezowe

  • nawozy npk

  • nawozy dolnośląskie

  • nawozy pod kukurydzę

4. Kiedy używać środków ochrony roślin?

Środki ochrony roślin najlepiej jest stosować zapobiegawczo, przed wystąpieniem objawów choroby lub pojawieniem się szkodników. W przypadku już zainfekowanych roślin należy użyć środka tuż po wystąpieniu pierwszych objawów. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza. W celu dobrania odpowiedniego preparatu, dobrze jest rozpoznać chorobę rośliny lub szkodnika, który ją niszczy. Po rozpoznaniu, najlepiej wybrać środki ochrony roślin do konkretnego gatunku. Pozwoli to na skuteczne zwalczenie problemu.

5. Czym charakteryzują się nawozy uniwersalne?

Jak sugeruje sama nazwa, nawozy uniwersalne przeznaczone są do ogólnego użytku. Ich skład jest na tyle zbilansowany, by mogły zaspokoić możliwie największą ilość gatunków roślin, a różnić się będzie jedynie podawana dawka. Nawozy wieloskładnikowe zawierają podstawowe składniki, takie jak azot, fosfor, czy potas, a dodatkowo wzbogacone są w biohumus, kompost lub obornik.

6. Jak stosować wieloskładnikowy nawóz uniwersalny?

Nawozy wieloskładnikowe występują w różnych postaciach, co również świadczy o ich uniwersalności, a ich stosowanie jest bardzo proste. Na rynku dostępne są nawozy uniwersalne w płynie, w proszku lub w granulkach. Najbardziej popularnym jest ten ostatni. Zalecaną dawkę należy równomiernie rozsypać na glebę, a następnie przekopać ją tak, by zamknąć nawóz wewnątrz. Następnie podlać, aby składniki zawarte w nawozie dostały się do gleby.

Artykuły sponsorowane

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty