Jednym z najważniejszych formularz podatkowych stosowanych w Polsce jest PIT-11. Służy do zgłaszania dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne. Tak naprawdę to właśnie od niego osoby rozpoczynają coroczne rozliczanie się z dochodów uzyskanych ze stosunku pracy. Formularz PIT-11 jest generowany przez pracodawców lub inne instytucje, które wypłacają dochody podlegające opodatkowaniu. Zawiera informacje dotyczące dochodu, podatku pobranego, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz inne dane istotne dla rozliczenia podatkowego.
Kiedy należy złożyć zeznanie do urzędu skarbowego?
Wypełniony formularz PIT-11 jest jednym z wielu dokumentów wykorzystywanych przy rozliczaniu podatku dochodowego w Polsce. Podatnik rozlicznie od pracodawcy lub płatnika, który ma obowiązek przekazać te informacje do urzędu skarbowego właściwego miejscu zamieszkania. Podczas składania rocznego zeznania podatkowego musi więc uwzględnić dane zawarte w PIT-11 i inne dochody, które nie zostały zgłoszone przez płatnika. W efekcie niektórzy rozliczają się na podstawie jednego formularza, a inni mają ich kilka, a ich zadaniem jest zsumować wszystkie dochody, koszty oraz zaliczki i wpisać do właściwego dokumentu, który składa się do końca kwietnia we właściwym urzędzie skarbowym.
Niezwykle ważne jest, aby skrupulatnie wypełnić deklarację PIT-11 i złożyć zeznanie podatkowe w terminie określonym przez urząd skarbowy. Niewywiązanie się z tego obowiązku lub niewłaściwe rozliczenie podatkowe może skutkować nałożeniem kar finansowych czy innymi konsekwencjami prawnymi. W przypadku wątpliwości lub trudności w rozliczeniu podatkowym zaleca się skonsultowanie z ekspertem. Warto również pamiętać o tym, że obecnie szybko i bez stresu można się rozliczyć elektronicznie, a system sam przygotowuje gotowe zeznanie, w którym automatycznie wprowadzone są dane. Brak akceptacji takiego formularza oznacza tylko tyle, że jest ono traktowane jako wypełnione.
Rozliczenie PIT 11 nie jest trudne, szczególnie gdy ułatwieniem stają się przygotowywane przez system gotowe zeznania oraz programy online, w których można szybko i bez ryzyka pomyłki wypełnić formularz i od razu go wysłać. Przede wszystkim jednak należy zacząć od tego, że zbiera się wszystkie konieczne dokumenty. Podstawą jest PIT-11 od pracodawcy. Zdarza się oczywiście, że tych druków będzie więcej w zależności od tego, w ilu miejscach się pracowało i ile ma się źródeł dochodu. Przydają się też ewentualnie inne PIT-y (np. PIT-8C, PIT-40A), a także dokumenty potwierdzające koszty uzyskania przychodu, ulgi podatkowe. Tak się dzieje na przykład w ramach działalności wykonywanej osobiście. Warto przeanalizować PIT-11 i sprawdzić, czy wszystkie informacje są poprawne i czy zgadzają się z faktycznymi zarobkami i danymi osobowymi. Następnie należy w rozliczeniu wpisać swoje dane osobowe, zweryfikować dane pracodawcy oraz wprowadzić w odpowiednie pola deklaracji pit dochody. To najczęściej wynagrodzenie za pracę, premie, nagrody, odsetki bankowe, dochody z najmu czy dywidendy. PIT-11 zawiera również informacje dotyczące odprowadzonych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Informuje też o pobranych zaliczkach. Te kwoty powinny być podane w odpowiednich polach formularza. Na tej podstawie oblicza się podatek konieczny do zapłacenia. W tym wypadku sprawdzają się gotowe kalkulatory czy programy, choć wiele osób w dalszym ciągu konsultuje się z doradcą podatkowym, aby upewnić się, że obliczenia są poprawne. Warto pamiętać o tym, że w przypadku jakichkolwiek błędów zauważonych w PIT 11 należy je poprawić lub też złożyć odrębną korektę.
Gdzie wskazane są koszty uzyskania przychodów?