Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki

Znalezienie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym stanowi czasami duże wyzwanie, zwłaszcza w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Na szczęście istnieją pewne strategie, które pomagają w optymalizacji działań – dzięki nim właściciele biznesów mogą zarządzać swoim czasem w optymalny sposób.

Rola efektywnego zarządzania czasem w jednoosobowej działalności gospodarczej

Każdy początkujący przedsiębiorca powinien dowiedzieć się dwóch rzeczy: jak założyć JDG i w jaki sposób zarządzać swoim czasem efektywnie. To istotne działania, ponieważ pozwalają biznesmenowi:
zwiększyć produktywność – wykonywanie większej ilości zadań w krótszym czasie prowadzi do generowania większych zysków;
uniknąć przeciążeń – stres spowodowany nadmiernym i regularnym przemęczaniem się prowadzi do wypalenia zawodowego;
skupić się na priorytetach – nie wszystkie zadania są tak samo ważne z perspektywy szansy na zwiększenie zarobków (a niektóre z nich wyłącznie marnują cenne minuty, a w skrajnych przypadkach godziny);
zyskać równowagę między pracą a życiem prywatnym – osiągnięcie harmonii jest kluczowe dla osiągnięcia lepszego samopoczucia.
Sprawne zarządzanie czasem to umiejętność, którą da się rozwijać i doskonalić; warto zacząć szkolić się w tym zakresie już od pierwszych dni funkcjonowania firmy – to prosty sposób, który gwarantuje długoterminowy sukces.

Określanie priorytetów i celów


Przedsiębiorca prowadzący JDG ma ograniczone zasoby czasu, energii i środków – nieprawidłowe wykorzystanie powoduje zastój w rozwoju firmy, a w skrajnych przypadkach jej upadek. Czym kierować się podczas określania prawidłowych priorytetów i celów?
Wszystkie działania muszą prowadzić pośrednio lub bezpośrednio do progresu pod względem:
zarobkowym;
marketingowym;
optymalizacyjnym.
Nieprzemyślana inwestycja czasu i pieniędzy w kampanię reklamową może okazać się marnowaniem środków zwłaszcza wtedy, gdy przedsiębiorca nie dysponuje jeszcze gotowym produktem lub usługą. Chociaż ambicja jest cechą pożądaną u każdego przedsiębiorcy, nie należy dopuszczać sytuacji, gdy staje się nadmierna – początkowo warto skupić się przede wszystkim na podstawach, czyli:
zapewnieniu stałego źródła zarobków – regularność i stabilność zysku jest ważniejsza od jego wysokości;
ograniczeniu czasu pracy do niezbędnego minimum – poświęcanie więcej niż 8 godzin dziennie 5 razy w tygodniu doprowadzi do szybkiego zmęczenia się nową pracą;
zdobyciu grupy lojalnych klientów – przyczynią się oni do wzrostu rozpoznawalności marki za pomocą przekazu ustnego.

Tworzenie harmonogramu i rozkładu dnia


Ustalenie harmonogramu i rozkładu dnia stanowi konieczność dla każdego przedsiębiorcy – pozwala na jasne określenie tego, które zadania i działania muszą zostać wykonane w określonym czasie. To prosty sposób na uniknięcie chaosu i utrzymanie odpowiedniej higieny pracy.
Większość zadań powtarza się, np. właściciele sklepów internetowych będą każdego dnia:
aktualizować karty produktowe lub dodawać nowe;
zbierać nowe zamówienia;
pakować produkty do wysyłki;
wysyłać towary;
starać się o dostęp do nowych produktów.
Ważne jest więc ustalenie ścisłego grafiku, aby nie okazało się np. że któregoś dnia tygodnia przedsiębiorca zapomni wysłać zamówienie na czas, ponieważ poskutkuje to utratą zaufania klientów, a tym samym obniży zysk w danym miesiącu (a możliwe, że nawet długoterminowo).

Wyeliminowanie źródeł nieproduktywności


Opieka nad zwierzęciem, słuchanie muzyki, czytanie ulubionej książki, a czasami nawet krótka drzemka – istnieją pewne czynności, których lepiej unikać podczas pracy. Bycie swoim własnym szefem ma wiele zalet, ale także wad; wizja braku kontroli działań przez przełożonego w niektórych przypadkach potrafi działać krzywdząco, zwłaszcza wtedy, gdy koncentracja przedsiębiorcy łatwo ulega rozproszeniu. W jaki sposób wyeliminować źródła nieproduktywności? Do sprawdzonych metod należy przygotowanie sobie osobnej przestrzeni do wykonywania pracy, w której znajdować się będą wyłącznie przedmioty używane do prowadzenia firmy.

Wzmacnianie samodyscypliny


Prowadzenie JDG wymaga dużej samodyscypliny; to element, który łączy się bezpośrednio z eliminacją źródeł nieproduktywności. Szef przedsiębiorstwa może pracować wtedy, gdy ma na to ochotę, ale nie powinien jednak korzystać z tego przywileju zbyt często. Sensowniejszym działaniem zdaje się określenie konkretnego harmonogramu na dzień lub tydzień, a potem konsekwentne przestrzeganie go.

Delegowanie zadań do specjalistów zewnętrznych


W początkowym okresie istnienia przedsiębiorstwa niełatwo o zatrudnienie nowych osób ze względu na niskie zarobki. Jeżeli jednak firma rozwija się i zapewnia coraz większy przychód, to może okazać się, że brak dodatkowego pracownika będzie skutkować ograniczeniem potencjału do wzrostu firmy – właściciel będzie zajmować się pisaniem tekstów, zamiast pozyskiwaniem nowych partnerów biznesowych.
W takich sytuacjach preferowanym działaniem jest delegowanie niektórych zadań do specjalistów zewnętrznych, takich jak:
SEO copywriter – zajmie się tworzeniem unikalnych treści i pozycjonowaniem strony internetowej w przeglądarce Google;
księgowy – obliczy wszystkie potrzebne opłaty oraz zajmie się ewidencją rachunków;
fotograf – przygotuje zdjęcia nowych produktów i usług;
przedstawiciel handlowy – będzie pozyskiwać nowych klientów;
marketingowiec – zadba o prawidłowy kierunek działań reklamowych.
Co bardzo ważne, wielu z tych ekspertów bywa freelancerami, co oznacza, że da się korzystać z zapewnianych przez nich usług tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

Monitorowanie i ocenianie własnych postępów w zarządzaniu czasem


Tworzenie raportów i mikrozarządzanie samym sobą pozwala uzyskać kluczowe
informacje, które posłużą do oceny postępów w zarządzaniu czasem. Dzięki nim przedsiębiorca będzie w stanie zauważyć sprawnie, które elementy jego pracy wymagają dalszej poprawy.
Podsumowując, prowadzenie biznesu to zadanie wymagające, które jest niezmiernie trudne do zrealizowania wtedy, gdy przedsiębiorca nie potrafi efektywnie zarządzać swoim czasem. Aby nauczyć się tej umiejętności, należy określić swoje priorytety i cele, stworzyć harmonogram i rozkład dnia, pozbyć się źródeł nieproduktywności oraz ciągle wzmacniać samodyscyplinę. W miarę rozrostu firmy warto także rozważyć delegowanie uciążliwych oraz żmudnych zadań do specjalistów zewnętrznych.

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty