Pracę sezonową charakteryzuje krótki okres zatrudnienia (2-3 miesiące). Sezon letni rozpoczyna się w maju (branża turystyczna), a kończy we wrześniu, czasem w październiku. Wiele ofert pracy dotyczy zajęć niewymagających kwalifikacji, znajomości języka obcego czy doświadczenia, a pracodawcy oczekują jedynie dyspozycyjności oraz chęci do pracy. Co więcej, nie musisz mieć pozwolenia na wykonywanie pracy sezonowej w państwach należących do Unii Europejskiej, a obowiązek meldunkowy dotyczy jedynie zatrudnienia przekraczającego okres 3 miesięcy. Taki przepis dotyczy Niemiec, Holandii i Belgii. Do tego na miejsce docelowe dotrzesz wygodnym busem firmy BHTRANSPORT.
Praca sezonowa w Niemczech - ile możesz zarobić i gdzie znajdziesz pracę bez języka?
Niemieccy pracodawcy poszukują pracowników sezonowych do takich prac jak: zbiór warzyw i owoców, sortowanie i wykładanie towarów czy sortowanie odpadów. Oprócz tego wiele ofert pracy dotyczy opieki nad osobami starszymi.
Niemcy oferują drugie co do wielkości najwyższe wynagrodzenie minimalne w Unii Europejskiej. Od 1 października 2022 roku stawka godzinowa sięga 12 euro brutto za godzinę, a minimalne zarobki wynoszą około 2080 euro miesięcznie. Co więcej, od 1 stycznia 2024 roku ma wejść w życie kolejna podwyższona płaca minimalna.
Praca sezonowa w Holandii - gdzie znajdziesz zatrudnienie i za ile?
W Holandii znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert pracy np. w hurtowniach, w magazynach, chłodniach czy w szklarniach. Najczęściej pracodawcy poszukują osób do zbierania warzyw i owoców, pakowania kwiatów, pakowania żywności i układania stroików i bukietów. Przy tego rodzajach pracach nie jest wymagana znajomość angielskiego lub niderlandzkiego.
Ile możesz zarobić w Holandii? W kraju tym obowiązuje tzw. wiekówka, czyli minimalna stawka zależy od wieku pracownika. Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowa, podwyższona stawka płacy minimalnej. Osoby w wieku 18 lat mogą liczyć na minimalne wynagrodzenie w wysokości 878, 10 euro miesięcznie i stawkę godzinową między 5,07 euro a 5,63 euro. W przypadku osób powyżej 19 roku życia minimalna miesięczna stawka wynosi 1.053,70 euro, a stawki godzinowe wynoszą od 6,08 euro do 6,76 euro. 20-latkowie mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie nie niższe niż 1.404,95 euro oraz stawki godzinowe od 8,11 euro do 9,01 euro. Najlepiej zarabiają osoby mające 21 lat i więcej - ich zarobki wynoszą przynajmniej 1.756,20 euro miesięcznie przy stawkach od 10,14 euro do 11,26 euro za godzinę pracy.
Praca sezonowa w Belgii - ile wynosi minimalne wynagrodzenie i kogo poszukują pracodawcy?
Najwięcej ofert pracy sezonowej w Belgii dotyczy pracy fizycznej - mycie hal, budynków, sprzątanie, praca przy produkcji spożywczej lub w ogrodnictwie (praca przy kwiatach lub sadzonkach).
W 2023 roku minimalne miesięczne wynagrodzenie w Belgii wynosi 1954,99 euro brutto i należy do jednych z najwyższych w Europie. Co więcej, na mocy ustaleń belgijskiego rządu minimalne zarobki podwyższane są co dwa lata.
Praca w Niemczech, Belgii lub Holandii niesie ze sobą wiele korzyści, także tych pozamaterialnych. To świetna możliwość zdobycia nowych umiejętności, nawiązania znajomości z ludźmi z różnych krajów czy w końcu szansa na przeżycie niezapomnianej przygody.