Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W piątek wieczorem rozpoczął się 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt.
Pierwszym elementem festiwalu są Transgraniczne Spotkania Teatralne przebiegające pod hasłem "Siedem Aktów Miłosierdzia". Pierwszym aktem "Nagich przyodziać" był ballroom w Hali Odra. Było to wydarzenie, podczas którego osoby uczestniczące w wystylizowanych kreacjach walczyły o trofea w różnych kategoriach.

Sam ballroom jest formą radzenia sobie ze społeczno-kulturową opresją, rasizmem, homofobią i dyskryminacją klasową. - Daje mi poczucie satysfakcji w sztuce, którą chce reprezentować, pokazywać. Daje mi motywacje, by robić dalej i wymagać od siebie więcej. Nikt z nas nie kreuje kogoś, kim nie jest, więc zazwyczaj to czysta przyjemność. Jest różnica między ballroomem, a teatrem. My nie robimy tego dla kogo innego, a dla siebie, z własnej potrzeby ekspresji - mówią uczestnicy.

W sobotę kolejne akty spotkań. O 10 w Ogrodach Śródmieście kilkugodzinne ucztowanie pod hasłem "Głodnych nakarmić, spragnionych napoić" według projektu Karoliny Gołębiewskiej.

- Przyjść można w każdym momencie i sama idea będzie polegać na wspólnym gotowaniu i wspólnym jedzeniu. W tym wydarzeniu będą uczestniczyć grupy, które zaprosiła Karolina, z którymi ona wcześniej pracowała, czyli panie z Koła Gospodyń, które przygotują swoje regionalne przysmaki, Stowarzyszenie Migracja, które zapowiedziało, że przygotuje pierogi i zespół Food Not Bombs ze Szczecina - tłumaczy Anna Mazurek, dramaturżka i koordynatorka spotkań.

Osoby w kryzysie ubóstwa i aktywiści zasiądą wspólnie przy jednym stole. To jedno z wydarzeń organizowanych z okazji otwarcia tegorocznego Kontrapunktu - mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. - Performens Karoliny Gołębiewskiej, która zaprosi społeczności z Polski, Ukrainy i Niemiec, aby w Ogrodach Śródmieście przygotowały społeczną stołówkę, w ramach której będą gotować dla osób w kryzysie ubóstwa.

W ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne - Siedem aktów miłosierdzia", czyli serii darmowych wydarzeń poprzedzających Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt, aktywiści zwrócą również uwagę na stan Odry po katastrofie ekologicznej. - Pochylimy się za pomocą ekspertów, artystek, artystów w stronę, czym jest najważniejsza rzeka dla regionu, czyli Odra i w jakim jest stanie - wyjaśnia Skrzywanek.

Performens o Odrze zaprezentowany zostanie w sobotę pięciokrotnie - między 14 a 19 w Marinie Gocław.

Od 14 w Marina Gocław - "Chorych nawiedzić" i o 17 w sali sesyjnej Rady Miasta spektakl "Zmarłych pogrzebać".
Mówią uczestnicy.
Tłumaczy Anna Mazurek, dramaturżka i koordynatorka spotkań.
Mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.
W ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne - Siedem aktów miłosierdzia", czyli serii darmowych wydarzeń poprzedzających Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt, aktywiści zwrócą również uwagę na stan Odry po katastrofie ekologicznej.

Zobacz także

2023-02-12, godz. 15:10 Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO] Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt. » więcej 2023-02-10, godz. 21:17 Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii. A konkretnie ich teledyski. » więcej 2023-02-10, godz. 09:23 Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem". » więcej 2023-02-09, godz. 14:59 Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA] Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne". » więcej 2023-02-09, godz. 11:39 "Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO] Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę. » więcej 2023-02-07, godz. 08:54 W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka. » więcej 2023-02-06, godz. 08:35 Nagrody Grammy rozdane Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce. » więcej 2023-02-05, godz. 09:55 Joanna Tylkowska-Drożdż owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami… » więcej 2023-02-04, godz. 12:38 Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara "IO" Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego "Kuba" - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata. » więcej 2023-02-03, godz. 16:12 Najlepsze kadry minionego roku na wystawie w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Wernisaż wystawy szczecińskich fotoreporterów - w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej pokazują swoje najlepsze kadry z minionych 12 miesięcy. » więcej
65666768697071