Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W piątek wieczorem rozpoczął się 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt.
Pierwszym elementem festiwalu są Transgraniczne Spotkania Teatralne przebiegające pod hasłem "Siedem Aktów Miłosierdzia". Pierwszym aktem "Nagich przyodziać" był ballroom w Hali Odra. Było to wydarzenie, podczas którego osoby uczestniczące w wystylizowanych kreacjach walczyły o trofea w różnych kategoriach.

Sam ballroom jest formą radzenia sobie ze społeczno-kulturową opresją, rasizmem, homofobią i dyskryminacją klasową. - Daje mi poczucie satysfakcji w sztuce, którą chce reprezentować, pokazywać. Daje mi motywacje, by robić dalej i wymagać od siebie więcej. Nikt z nas nie kreuje kogoś, kim nie jest, więc zazwyczaj to czysta przyjemność. Jest różnica między ballroomem, a teatrem. My nie robimy tego dla kogo innego, a dla siebie, z własnej potrzeby ekspresji - mówią uczestnicy.

W sobotę kolejne akty spotkań. O 10 w Ogrodach Śródmieście kilkugodzinne ucztowanie pod hasłem "Głodnych nakarmić, spragnionych napoić" według projektu Karoliny Gołębiewskiej.

- Przyjść można w każdym momencie i sama idea będzie polegać na wspólnym gotowaniu i wspólnym jedzeniu. W tym wydarzeniu będą uczestniczyć grupy, które zaprosiła Karolina, z którymi ona wcześniej pracowała, czyli panie z Koła Gospodyń, które przygotują swoje regionalne przysmaki, Stowarzyszenie Migracja, które zapowiedziało, że przygotuje pierogi i zespół Food Not Bombs ze Szczecina - tłumaczy Anna Mazurek, dramaturżka i koordynatorka spotkań.

Osoby w kryzysie ubóstwa i aktywiści zasiądą wspólnie przy jednym stole. To jedno z wydarzeń organizowanych z okazji otwarcia tegorocznego Kontrapunktu - mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. - Performens Karoliny Gołębiewskiej, która zaprosi społeczności z Polski, Ukrainy i Niemiec, aby w Ogrodach Śródmieście przygotowały społeczną stołówkę, w ramach której będą gotować dla osób w kryzysie ubóstwa.

W ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne - Siedem aktów miłosierdzia", czyli serii darmowych wydarzeń poprzedzających Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt, aktywiści zwrócą również uwagę na stan Odry po katastrofie ekologicznej. - Pochylimy się za pomocą ekspertów, artystek, artystów w stronę, czym jest najważniejsza rzeka dla regionu, czyli Odra i w jakim jest stanie - wyjaśnia Skrzywanek.

Performens o Odrze zaprezentowany zostanie w sobotę pięciokrotnie - między 14 a 19 w Marinie Gocław.

Od 14 w Marina Gocław - "Chorych nawiedzić" i o 17 w sali sesyjnej Rady Miasta spektakl "Zmarłych pogrzebać".
Mówią uczestnicy.
Tłumaczy Anna Mazurek, dramaturżka i koordynatorka spotkań.
Mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.
W ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne - Siedem aktów miłosierdzia", czyli serii darmowych wydarzeń poprzedzających Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt, aktywiści zwrócą również uwagę na stan Odry po katastrofie ekologicznej.

Zobacz także

2024-05-13, godz. 13:38 Wojciech Terech zwycięzcą dyrygenckiego talent show – Edu Virtuoso VI [ZDJĘCIA] Słynna Suita „Peer Gynt” Edwarda Griega zabrzmiała w niedzielę, 12 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2024-05-11, godz. 14:33 Magiczny koncert muzyki filmowej w Złotej Sali Filharmonii. Harry Potter złamał batutę Marii Sydor [ZDJĘCIA] Przygody młodego czarodzieja opowiedziano w ośmiu filmach. W innym, bohater został pogromcą smoków, w kolejnym wypowiadał zaklęcia nad miotłą. W piątek, 10 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie zabrzmiała muzyka filmowa… » więcej 2024-05-10, godz. 17:25 Maria Sydor i Harry Potter w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] „Jak wytresować smoka”, „Uczeń czarnoksiężnika” i „Harry Potter” - to tytuły filmów i legendy, które nie potrzebują żadnej rekomendacji. Muzyka z tych obrazów zabrzmi dziś w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-05-10, godz. 16:34 Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. Wystąpi też orkiestra ze Lwowa Musica Poetica to hasło tegorocznego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2024-05-10, godz. 11:04 W goleniowskiej rock operze wystąpi kilkuset artystów i mieszkańców Goleniów szykuje się do największego spektaklu w historii miasta. Ponad 300 mieszkańców tego miasta i artyści z Polski i Europy staną wspólnie na scenie w elektryzującym, antywojennym widowisku rock operze zatytułowanej 'Love will… » więcej 2024-05-10, godz. 09:08 Jacewicz: tytuł Europejskiej Stolicy Kultury pozwali wpływać na Kołobrzeg Mniejsze miasta mają większe szanse na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Dlatego nie jest wykluczone, że to właśnie Kołobrzeg nią zostanie w 2029 roku. Tak uważa Daniel Jacewicz, jeden z współtwórców programu ESK dla… » więcej 2024-05-09, godz. 23:23 Grupa Tangerine Dream ponownie w Szczecinie! Ta informacja ucieszy miłośników muzyki elektronicznej. » więcej 2024-05-09, godz. 16:20 Półfinały Eurowizji w szwedzkim Malmö Przedstawiciele 16 krajów będą rywalizować o miejsce w sobotnim finale Eurowizji. » więcej 2024-05-09, godz. 09:35 Kevin Kenner i Chopin w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Znakomity pianista Kevin Kenner wystąpił w Szczecinie, w ramach cyklu 'Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie'. » więcej 2024-05-07, godz. 14:00 Szczeciński autor nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru Marek Stelar w finale tegorocznej Nagrody Wielkiego Kalibru. Szczeciński autor znalazł się w szczęśliwej siódemce wybranych przez kapitułę konkursu. » więcej
2345678