Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W Sejmie powstanie nowe koło poselskie o nazwie Przywrócić Prawo. Posłowie Piotr Liroy-Marzec, Jerzy Jachnik i Janusz Sanocki chcą walczyć o - jak mówią - możliwość indywidualnego startu obywatela w wyborach do Sejmu.
Poseł Janusz Sanocki powiedział, że Państwowa Komisja Wyborcza w oficjalnej odpowiedzi na jego pismo stwierdziła, że obywatel nie może indywidualnie kandydować do izby niższej parlamentu.

- Oznacza to, że Konstytucja została złamana, przyznaje ona każdemu z nas prawo do kandydowania i fundamentalnych praw obywatelskich. Będziemy wzywać do bojkotu wyborów sejmowych, ale żeby wzmocnić ten postulat i stworzyć pewną postawę do walki o podstawowe prawo w demokracji - prawo kandydowania, zamierzamy wystawić kandydatów do Senatu - powiedział Sanocki.

Wybory do Senatu odbywają się w stu jednomandatowych okręgach wyborczych. W głosowaniu do Sejmu Polacy wybierają 460 posłów w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.
- Oznacza to, że Konstytucja została złamana, przyznaje ona każdemu z nas prawo do kandydowania i fundamentalnych praw obywatelskich - powiedział Sanocki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty