Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Himsan (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Himsan (CC0 domena publiczna)
Przed budynkiem krakowskiej Kurii metropolitalnej przy Franciszkańskiej 3 modlono się w intencji arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
Według organizatorów spotkania, uczestniczyło w nim ponad dwa tysiące osób. Metropolita krakowski był krytykowany po słowach na temat niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ideologia gender, promowana przez środowiska LGBT.

W modlitwie wzięła udział przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman, która mówiła, że nie wyobraża sobie życia w kraju, w którym jest promowana szkodliwa dla rodziny i Polski ideologia. Maria Ochman podkreśliła, że przyszła także prosić o modlitewne wsparcie arcybiskupa w walce ze szkodliwą - w jej opinii - ideologią, której przeciwstawił się metropolita krakowski. Powiedziała, że metropolita krakowski miał pełną świadomość wagi tych słów i tego, że będzie za nie prześladowany.

Poparcie dla arcybiskupa wyraziły także środowiska krakowskie, wśród nich zarząd Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie i Wydawnictwo Biały Kruk. Związany z wydawnictwem Adam Bujak powiedział, że należy stawiać opór niszczącej ideologii. Podkreślił, że arcybiskup Marek Jędraszewski jest wspaniałym człowiekiem i wielkim myślicielem, którego należy popierać. Adam Bujak powiedział, że "środowiska LGBT obnoszą się z dewiacją we wszystkich polskich miastach i należy z tym walczyć".

Falę sprzeciwu wobec arcybiskupa Marka Jędraszewskiego wywołały słowa homilii, którą wygłosił w Kościele mariackim w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. "Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. (...) Nie czerwona, ale tęczowa” - powiedział arcybiskup Jędraszewski. Wiele środowisk potępiło te słowa uznając, że są wymierzone w osoby o homoseksualnej orientacji.

W wywiadzie dla Radia Maryja z 8 sierpnia metropolita krakowski wyjaśniał, że używając stwierdzenia "tęczowa zaraza” miał na myśli ideologię, a nie ludzi z nią związanych. "Kościół ludzi nie potępia. Potępia zło. Także to, które przyjmuje kształt konkretnej ideologii” - wyjaśniał arcybiskup Jędraszewski.

Poparcie dla postawy metropolity krakowskiego wyraziło wiele środowisk, w tym wspólnota zakonna franciszkanów w Niepokalanowie. "Podzielamy istotę oceny niejednokrotnie wyrażaną przez Ekscelencję wobec współczesnych ideologii będących zagrożeniem dla wiary, Kościoła, rodziny i naszej Ojczyzny. Głęboko sprzeciwiamy się kłamliwej poprawności politycznej i fałszywej tolerancji oraz niewoli wszelkich ideologii całkowicie sprzecznych z przesłaniem Ewangelii i nauczaniem Kościoła” - napisali w liście franciszkanie.

Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w oświadczeniu z 8 sierpnia napisał, że szacunek wobec osób LGBT nie może prowadzić do akceptacji ideologii.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty