Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

W tym roku została przygotowana rekordowa liczba wyprawek. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W tym roku została przygotowana rekordowa liczba wyprawek. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Na Litwę dotarły wyprawki dla uczniów klas pierwszych ze szkół polskich działających w tym kraju. Wkrótce trafią one też do dzieci na Łotwie, Białorusi, Ukrainie oraz w Czechach.
W sumie przygotowanych w tym roku zostało blisko dwa tysiące wyprawek. Zostały one ufundowane przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" ze środków polskiego Senatu. Uroczyste przekazanie wyprawek z udziałem przedstawicieli polskich władz odbędzie się w tym roku w Dyneburgu na Łotwie.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Krystyna Dzierżyńska ze Stowarzyszenia Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna", wyprawki od razu są przekazywane placówkom oświatowym z polskim językiem nauczania. Szkoły następnie przekażą je pierwszoklasistom. Według Krystyny Dzierżyńskiej, jest to ważny element troski państwa polskiego o rodaków na Kresach i promocji polskiego szkolnictwa na Litwie. - Jest to też znaczące odciążenie rodziców. Taka wyprawka to dosyć spory wydatek - dodała.

Pierwszoklasiści 2 września otrzymają tornister z wyposażeniem szkolnym i zestawy śniadaniowe. Wyprawka stanowi część składową "Bonu pierwszaka". Jest to jednorazowa pomoc finansowa dla uczniów klas pierwszych.

W poprzednich latach uroczyste i symboliczne przekazanie wyprawek odbywało się w Wilnie. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Małgorzata Aleksandrowicz z Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", w tym roku uroczystość zorganizowano 7 września w Dyneburgu na Łotwie. Weźmie w niej udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Wybraliśmy to miasto dlatego, że zostanie tam otwarta świeżo wyremontowana szkoła polska im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ten sposób przy okazji po raz pierwszy powitamy tam wszystkich pierwszoklasistów - zaznaczyła Małgorzata Aleksandrowicz.

Dodała, że w tym roku została przygotowana rekordowa liczba wyprawek. Do polskich dzieci na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i w Czechach trafi w sumie blisko 2 tysiące wyprawek.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty