Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. NASA
Fot. NASA
Prezydent Brazylii deklaruje, że wojsko jest gotowe, by pomóc w walce z pożarami lasów w Amazonii. Od kilkunastu dni ogień pustoszy ogromne tereny tzw. zielonych płuc Ziemi.
Ekolodzy oraz niektórzy politycy oskarżają populistycznego prezydenta Brazylii, że przyczynił się do większego niż dotąd wypalania lasów przez rolników. Władze krajów Unii Europejskiej grożą z kolei blokadą porozumienia handlowego, jeśli brazylijski rząd nie podejmie zdecydowanych działań.

Naciskany przez społeczność międzynarodową, ekologów oraz część Brazylijczyków prezydent Jair Bolsonaro zadeklarował, że wojsko jest gotowe, by w razie potrzeby wziąć udział w akcji gaszenia gigantycznych pożarów, które od kilkunastu dni pustoszą Amazonię. Powtórzył równocześnie, że mimo deklaracji innych państw, nie chce pomocy z zewnątrz, bo - jego zdaniem - byłoby to pogwałceniem suwerenności Brazylii.

Populistyczny prezydent jest oskarżany, że idzie na rękę rolnikom, i że dopuścił do wycinki i wypalania lasów w Amazonii na niespotykaną dotąd skalę. On sam twierdzi, że krytyka, która spadła na niego w ostatnich dniach, to działanie polityczne.

Tymczasem prezydent Francji i premier Irlandii zagrozili, że jeśli Brazylia nie podejmie zdecydowanych działań, by chronić Amazonię, to zablokują porozumienie handlowe Unii Europejskiej z Brazylią. Wcześniej zarówno Emmanuel Macron jak i niemiecka kanclerz Angela Merkel określili sytuację w Amazonii jako krytyczną i chcą poruszyć sprawę w czasie jutrzejszych obrad grupy G7.

Według brazylijskiej agencji kosmicznej, liczba pożarów lasów Amazonii wzrosła w tym roku o 84 procent, a w tym tygodniu doszło już do 10 tysięcy pożarów. Media na całym świecie publikują w tych dniach zdjęcia z pokrytego ogromną, czarną chmurą nieba nad Amazonią.

Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc dla walki z ociepleniem klimatu. Rosnące tam drzewa wychwytują bowiem 20 procent dwutlenku węgla produkowanego na ziemi, a to on jest główną przyczyną zmian klimatycznych. Na terenie Amazonii żyje też milion rdzennych etnicznie mieszkańców oraz 3 miliony gatunków roślin i zwierząt.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty