Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Św. Jan Paweł II. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Św. Jan Paweł II. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W poniedziałek obchodzimy setną rocznicę urodzin świętego papieża Polaka.
18 maja 1920 roku, w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i Święty Kościoła Katolickiego. Był filozofem, mistykiem i człowiekiem modlitwy, a także poetą, aktorem i pedagogiem.

Podczas II Wojny Światowej pracował jako robotnik i współtworzył konspiracyjny teatr. Po wojnie, już jako ksiądz, a później biskup i kardynał, zmagał się z realiami komunistycznego reżimu. Papież pochodzący zza "żelaznej kurtyny" kierował Kościołem katolickim w latach 1978-2005. Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. W 2014 roku został kanonizowany.

Kiedy kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża, był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch, a także najmłodszym z papieży, od półtora wieku. Miał 58 lat. 16 października 1978 roku kardynałowie zebrani w Rzymie na konklawe wybrali purpurata z Polski - Karola Wojtyłę. O godzinie 18.17 ludzie zgromadzeni na placu św. Piotra ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej, a pół godziny później usłyszeli historyczne słowa.

Przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II stały się jego słowa wygłoszone podczas mszy inauguracyjnej, 22 października 1978 roku. - Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi - mówił papież.

Jan Paweł II przez cały pontyfikat wychodził do ludzi niewierzących oraz opuszczonych na wszystkich kontynentach. Wielokrotnie podkreślał, że jego celem jest głoszenie orędzia Miłosierdzia Bożego. W 2002 roku konsekrował w Łagiewnikach światowe sanktuarium Bożego Miłosierdzia i zachęcał wiernych, aby zostali misjonarzami tego miłosierdzia.

Jan Paweł II skutecznie angażował się w działania na rzecz porozumienia różnych religii. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego. W 2000 roku podczas wizyty w Ziemi Świętej papież wezwał do zbliżenia między chrześcijaństwem, judaizmem oraz islamem, przypominając o ich wspólnych korzeniach.

- Wiatr, który wieje dziś znad Synaju, przypomina nam, że Bóg przemawia przez człowieka.(...) Ten wiatr niesie usilne zaproszenie do dialogu między wiernymi należącymi do wielkich religii monoteistycznych, którzy służą rodzinie ludzkiej - mówił Jan Paweł II.

Konsekwentnie wcielał w życie postanowienia Soboru Watykańskiego II i wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Papież pielgrzym odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 132 kraje. Zwołał też i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata, widząc w ludziach młodych tych, którzy mogą zbudować światowy pokój. W 2003 roku apelował do zgromadzonych w bazie lotniczej Cuatro Vientos pod Madrytem, by nie ulegali złu.

- Odpowiadajcie na ślepą przemoc i nieludzką nienawiść fascynującą siłą miłości. Pokonajcie wrogość siłą przebaczenia. Trzymajcie się z dala od wszelkich nacjonalizmów, rasizmu i nietolerancji. Zaświadczajcie swoim życiem, że idei się nie narzuca, lecz się je proponuje - powiedział papież.

Jednym z najważniejszych przesłań nauczania Jana Pawła II była obrona rodziny i świętości życia. Papież wielokrotnie podkreślał znaczenie rodziny dla prawidłowego funkcjonowania człowieka i społeczeństw.

Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, znane są jego znamienne słowa: "Modlitwa jest pierwszym zadaniem papieża". Często w trakcie uroczystości, w których uczestniczyły tysiące wiernych, kamery telewizyjne pokazywały skupioną twarz Ojca Świętego. Papież Polak zachęcał do modlitwy, jak podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, kiedy prosił rodaków, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem.

Papież często podkreślał, że jego powołanie na Stolicę Piotrową rozpoczęło się w ojczyźnie, gdzie dojrzewał i uczył się rozpoznawać wolę Boga. Z rodzinnymi Wadowicami łączyły go silne więzy uczuciowe. Odwiedzał te strony między innymi podczas pielgrzymki w 1999 roku.

Jan Paweł II zmarł w opinii świętości, w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Po jednym z najkrótszych w historii Kościoła, procesie beatyfikacyjnym, w 2011 roku Benedykt XVI ogłosił papieża Polaka błogosławionym. 27 kwietnia 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Franciszek kanonizował dwóch papieży - Jana Pawła II i Jana XXIII, ogłaszając swoją decyzję.

- Orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego - zakończył Franciszek.

Święty Jan Paweł II był darem dla świata, Kościoła powszechnego i dla każdego człowieka - mówi redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński. Pontyfikat Jana Pawła II wybiegał w przyszłość - zaznacza ks. Zieliński. - Jakiś zakres spraw i wartości, z których nie wolno zdezerterować. Idziemy po śladach człowieka, który nie zdezerterował. Nawet, kiedy do niego strzelano, kiedy go raniono. On nie zdezerterował. Przyszłość świata zależy od tych ludzi, którzy mając wartości, świętości w swoim sercu, nie zdezerterują - powiedział ks. Zieliński.

Wspomnienie liturgiczne świętego przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu. Z kolei 16 października - związany z rocznicą wyboru kardynała Wojtyły na papieża - został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej świętem państwowym i jest obchodzony jako Dzień Papieża Jana Pawła II. W uchwale z 2005 roku posłowie napisali, że stanowi on hołd "największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory".

Z okazji 100. rocznicy urodzin pora inaczej spojrzeć na ten pontyfikat - uważa ksiądz profesor Robert Skrzypczak, członek rady naukowej Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. - Myślę, że jesteśmy przesyceni wersją Wojtyły pomnikową, kremówkową, breloczkową. Tą otoczką zewnętrzną. Natomiast moralną i intelektualną powinnością nas, którzy zajmujemy się badaniem Jana Pawła II czy należymy do pokolenia Jana Pawła II jest przekazać młodemu pokoleniu głębię osoby i bogactwo myśli Karola Wojtyły.
O godzinie 18.17 ludzie zgromadzeni na placu św. Piotra ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej, a pół godziny później usłyszeli historyczne słowa.
Przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II stały się jego słowa wygłoszone podczas mszy inauguracyjnej, 22 października 1978 roku.
W 1997 roku w Łagiewnikach, mówił o istocie Bożego Miłosierdzia.
W 2000 roku podczas wizyty w Ziemi Świętej papież wezwał do zbliżenia między chrześcijaństwem, judaizmem oraz islamem, przypominając o ich wspólnych korzeniach.
W 2003 roku apelował do zgromadzonych w bazie lotniczej Cuatro Vientos pod Madrytem, by nie ulegali złu.
Jednym z najważniejszych przesłań nauczania Jana Pawła II była obrona rodziny i świętości życia. Papież wielokrotnie podkreślał znaczenie rodziny dla prawidłowego funkcjonowania człowieka i społeczeństw.
Papież Polak zachęcał do modlitwy, jak podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku, kiedy prosił rodaków, by nie ustawali w rozmowie z Bogiem.
Z rodzinnymi Wadowicami łączyły go silne więzy uczuciowe. Odwiedzał te strony między innymi podczas pielgrzymki w 1999 roku.
27 kwietnia 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Franciszek kanonizował dwóch papieży - Jana Pawła II i Jana XXIII, ogłaszając swoją decyzję.
Święty Jan Paweł II był darem dla świata, Kościoła powszechnego i dla każdego człowieka - mówi redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.
Z okazji 100. rocznicy urodzin pora inaczej spojrzeć na ten pontyfikat - uważa ksiądz profesor Robert Skrzypczak, członek rady naukowej Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty