Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przedłużające się prace w Senacie nad ustawą dotyczącą organizacji wyborów prezydenckich, zakłócają cały proces wyborczy.
Na konferencji prasowej podkreślił, że wybory odbędą się w czerwcu i tylko czerwcowy termin będzie zgodny z konstytucją.

- Jestem przekonany, że wybory prezydenckie w czerwcu powinny się odbyć, wybory się w czerwcu odbędą. Senat może zamrażać tę ustawę nawet 30 dni - tyle, ile maksymalnie to zamrożenie może trwać, ale poradzimy sobie z realizacją tych wyborów na pewno w czerwcu - zapewnia premier Morawiecki. - Ale gdyby nie odbyły się w czerwcu, tylko później, wtedy oznaczałoby to, że „jesteśmy poza konstytucją. I łatwo prawnicy mogą to udowodnić licząc dni, które wiążą się z przeprowadzeniem wyborów, później z zatwierdzeniem wyborów przez Sąd Najwyższy.

Premier zaapelował do Senatu i jego marszałka o niespowalnianie prac nad ustawą dotyczącą wyborów prezydenckich.
Na konferencji prasowej premier podkreślił, że wybory odbędą się w czerwcu i tylko czerwcowy termin będzie zgodny z konstytucją.

Dodaj komentarz 8 komentarzy

Nie organizuje Pan Sasin. On ma doświadczenie :)
Niestety PO kolejny raz udowadnia, że najlepiej wychodzi jej przeszkadzanie w funkcjonowaniu ojczyzny.
A PiS po raz kolejny udowadnia że funkcjonowanie ojczyzny dostosowuje do swoich planów. Wystarczyło porządnie raz napisać ustawę i nie było by tego problemu, nie trzeba by było zmieniać ustawy w dwa tygodnie po jej wprowadzeniu.
Wystarczyło, aby za pierwszym razem Grodzki też nie przetrzymywał ustawy przez miesiąc w Senacie. Ale dla PO oczywiście od wyborów w ustawowym terminie ważniejsza była podmiana kandydatów na prezydenta.
Wystarczyło żeby PiS, zgodnie z prawem, zmieniał ustawę wyborczą najpóźniej 6 miesięcy przed wyborami:) a posłom dał ja do czytania, zgodnie z prawem, 14 dni przed głosowaniem.
Swoją drogą, PiS zamiast przekrętu kopertowego, mógł dopuścić głosowanie przez internet. Tyle, że do tego nie dopuszczą. Jeszcze przypadkiem, ktoś, komu się nie chce ruszyć do lokalu wyborczego, postanowi zagłosować z domu - a jak wiadomo, spora grupa takich wyborców niekoniecznie przepada za obecnym rządem....
Co to za brednie? A niby po kiego grzyba PiS miał zmieniać ustawę wyborczą najpóźniej sześć miesięcy przed wyborami? Chyba nie przez pandemię, która wtedy nie istniała? Pandemię mamy teraz i jeżeli chcemy przeprowadzić wybory w ustawowym terminie, to Grodzki nie może przeszkadzać w funkcjonowaniu państwa i znowu przetrzymywać ustawy w Senacie do samego końca.
To wtedy wprowadzamy stan klęski żywiołowej i już masz dodatkowy czas. Czy ta partia nie potrafi zrobić niczego zgodnie z prawem?

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty