Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Abiturienci V LO w Bydgoszczy mają składać specjalne oświadczenia o stanie zdrowia, że nie są chorzy na koronawirusa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Abiturienci V LO w Bydgoszczy mają składać specjalne oświadczenia o stanie zdrowia, że nie są chorzy na koronawirusa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Abiturienci V LO w Bydgoszczy mają składać specjalne oświadczenia o stanie zdrowia, że nie są chorzy na koronawirusa. Kuratorium Oświaty jest zdziwione, a prawnicy mówią, że oświadczenia są zbędne.
- Oświadczenie jest tak naprawdę tylko dla naszych dzieci, żeby zabezpieczyć je przed ewentualną chorobą - tłumaczy dyrektor szkoły Leszek Siekierski. Jak dodaje, testów na koronawirusa w szkole nie będzie, bo nie są potrzebne.

Co na to kuratorium?

- Jestem zaskoczony stanowiskiem dyrektora. Takie oświadczenie pod względem prawnym zupełnie nic nie wnosi. Nie ma absolutnie takiej potrzeby - nie wymaga tego ani kuratorium ani Ministerstwo Zdrowia - mówi Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Marek Gralik.

Adwokat Grzegorz Hawryłkiewicz również uważa, że takie oświadczenia są zbędne.

- To przerost formy nad treścią, bo każdy człowiek wie, że pewna izolacja społeczna w tych czasach jest niezbędna. Skutków prawnych z tego nie będzie, bo jakie mogą być?! No chyba, żeby ktoś wiedział i świadomie zataił, że jest chory, wtedy pozostaje kwestia ustalenia jego winy, ale do tego nie jest potrzebne oświadczenie na piśmie - komentuje adwokat.

Mecenas Hawryłkiewicz wskazuje też, że podobnych oświadczeń mogliby zażądać rodzice abiturientów i sami abiturienci od nauczycieli czy dyrekcji na maturach.

"Ja (imię i nazwisko) oświadczam, że nie jestem chory na koronawirusa Covid-19 oraz nie podlegam pod obowiązek kwarantanny w związku z tą chorobą lub jej podejrzeniem. Oświadczenie składam w związku z chęcią przystąpienia do egzaminu maturalnego w sesji wiosennej 2020 r. w V Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Zobowiązuje się również do przekazania informacji dyrektorowi szkoły, gdyby w trakcie matur nastąpiły zmiany w moim stanie zdrowia, zagrażające innym osobom uczestniczącym w egzaminie maturalnym” - tej treści dokument trafił do abiturientów V LO w Bydgoszczy.
Relacja Roberta Erdmanna (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty