Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/trzaskowski_
Fot. twitter.com/trzaskowski_
Rafał Trzaskowski zwyciężył w I turze wyborów prezydenckich w Zjednoczonym Królestwie. Uzyskał niemal połowę głosów polskich emigrantów. Na drugim miejscu znalazł się Szymon Hołownia. Trzeci był urzędujący prezydent Andrzej Duda.
Zagłosowała rekordowa liczba Polaków na Wyspach, a ważnych głosów było ponad 109 i pół tysiąca. Rafał Trzaskowski uzyskał 48,37% procent głosów, a drugi Szymon Hołownia - niemal 17 i pół. Trzecie miejsce zajął urzędujący prezydent, Andrzej Duda, na którego głos oddało 15,54% wyborców na Wyspach. Czwarta pozycja przypadła z kolei Krzysztofowi Bosakowi, na którego głos oddało 11,61 wyborców.

Głosowanie było tylko korespondencyjne. Stan epidemiczny nie pozwalał na to, żeby osobiście stawić się w lokalach wyborczych. Tak będzie też podczas drugiej tury, która odbędzie się 12 lipca. Polacy za granicą, którzy nie zarejestrowali się do pierwszej tury, a chcieliby głosować za dwa tygodnie, mogli wczoraj zgłaszać swój udział.

Liczba zarejestrowanych wyborców w Zjednoczonym Królestwie zwiększyła się o ponad pięćdziesiąt tysięcy i przekracza teraz 182 tysiące.
Może się jednak nieco zwiększyć. Wczoraj wieczorem na jakiś czas zawiesił się system rejestracji dla Polaków za granicą. Emigranci mogli jednak zgłaszać udział e-mailem, a duża część takich wniosków czeka jeszcze na weryfikację ze strony pracowników konsulatów.
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty