Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
Fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych negatywnie zaopiniowała wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka.
Został on przygotowany przez klub Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem autorów wniosku, minister Dworczyk przekroczył swoje uprawnienia dopuszczając się działań zmierzających do organizacji, zarządzonych na 10 maja 2020 roku wyborów prezydenckich, z wykorzystaniem głosowania korespondencyjnego.

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber mówi, że za decyzjami dotyczącymi wyborów przemawiała chęć zapewnienia ciągłości władzy. W jego ocenie mogło dojść do jej przerwania. Stwierdził, że stałoby się tak, gdyby doszło do odsunięcia terminu wyborów prezydenta RP. Łukasz Schreiber mówi, że zdestabilizowałoby to państwo i wywołało kryzys konstytucyjny.

Łukasz Schreiber argumentował, że wprowadzenie w ubiegłym roku stanu klęski żywiołowej, czego domagała się opozycja, byłoby środkiem niewspółmiernym do zaistniałych wówczas okoliczności. Dodał, że stworzyłoby to "super groźny" precedens, który mógłby zostać w przyszłości wykorzystany do przekładania terminu wyborów w celu utrzymania władzy. Przypomniał, że opozycja domagała się zmiany terminu wyborów po to, aby móc wymienić kandydata, który uzyskiwał niskie notowania sondażowe. Chodzi o Małgorzatę Kidawę-Błońską, która ostatecznie została zastąpiona przez Rafała Trzaskowskiego.

Zdaniem przedstawiciela wnioskodawców posła KO Sławomira Nitrasa, minister Dworczyk przy organizacji wyborów zarządzonych na 10 maja podejmował czynności, które były zastrzeżone prawnie dla Państwowej Komisji Wyborczej. W jego ocenie działania te były próbą przeprowadzenia nielegalnych wyborów i przestępstwem przeciwko wyborom.

Teraz wnioskiem zajmie się Sejm na posiedzeniu plenarnym.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty