Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
O 11 początek trzydniowego posiedzenia Senatu. Izba ma między inny powołać Rzecznika Praw Obywatelskich.
Na początku lipca Sejm większością głosów powołał na to stanowisko prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, doktora habilitowanego Marcina Wiącka. Punkt ten ma być rozpatrzony jako pierwszy.

W porządku obrad jest też pilna rządowa nowelizacja ustawy o dowodach osobistych, która przesuwa termin wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza. Nowe dowody miały być wydawane od 2 sierpnia. Po zmianie dzień ten określony zostanie w osobnym komunikacie.

Senatorowie zajmą się też zmianami w Kodeksie postępowania administracyjnego. Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku i dotyczy określenia terminu, po którym nie będzie można uchylić żadnej decyzji administracyjnej, nawet tej wydanej z rażącym naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Z mocy prawa mają też być umarzane wszystkie postępowania administracyjne, jeżeli od wydania decyzji upłynęło 30 lat.

Izba zajmie się też ustawą regulującą status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, w Służbie Więziennej, w Siłach Zbrojnych RP i w Straży Marszałkowskiej. Przepisy te zapewnią psom i koniom służbowym między innymi dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo.

Senatorowie mają też powołać prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Pod koniec maja Sejm wybrał na to stanowisko historyka, doktora Karola Nawrockiego. Obecnie jest on dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty